Olejek rycynowy na rzęsy - wzmacnia i pielęgnuje. Jak go stosować?

2017-09-01 10:32 Monika Żurawska

Olejek rycynowy dzięki pielęgnacyjnym właściwościom często wykorzystywany jest w kosmetyce. To odpowiedni produkt, by zadbać o kondycję rzęs, włosów i skóry. Regularne stosowanie olejku rycynowego na włosy i rzęsy sprawi, że będą bardziej lśniące, gęstszymi i może zapobiec ich wypadaniu. Dowiedz się. jak stosować olejek rycynowy, aby uzyskać wymarzone efekty.

Olejek rycynowy wytłaczany jest z nasion rącznika pospolitego. Roślina ta występuje głównie w Afryce i Indiach. Obecnie można spotkać ją także w Polsce, jako ozdobę ogrodów. Olejek rycynowy jest w pełni naturalną substancją o pochodzeniu roślinnym. Bez obaw można stosować go w formie odżywki do rzęs, na włosy i paznokcie.

Olejek można kupić w niemal każdej aptece, kosztuje ok. 10 zł.

Olejek rycynowy już w czasach starożytnych był doceniany. Wtedy przede wszystkim stosowano go do leczenia problemów z wypróżnianiem się i niestrawnością. Obecnie na szeroką skalę wykorzystywany jest między innymi w przemyśle kosmetycznym.

Olejek rycynowy – właściwości

Olejek rycynowy stosowany jest głównie zewnętrznie w formie odżywki do rzęs lub włosów. Pomimo dużej zawartości toksycznej rycyny nie jest trujący. Olejek rycynowy pozbywa się niebezpiecznych właściwości po przejściu procesu wytłoczenia na zimno, a następnie po obróbce w wysokiej temperaturze.

Skład to przede wszystkim, ok. 83 procent kwasu rycynowego oraz pozostałe składniki: kwas linolowy (omega-6), alfa-linolenowy (omega-3) i kwas stearynowy.

Olejek rycynowy - stosowanie na rzęsy

 • wspomaga wzrost rzęs;
 • zagęszcza je;
 • sprawia, że są grubsze, a przez co mocniejsze;
 • zapobiega ich wypadaniu;
 • hamuje kruszenie się rzęs;
 • nadaje im blask;
 • przyciemnia rzęsy;
 • regeneruje rzęsy przy regularnym stosowaniu tuszu lub henny.

Warto pamiętać, że olejek rycynowy daje efekty podobne do drogich odżywek do rzęs. Pierwsze efekty regularnego stosowania olejku rycynowego zauważysz już po siedmiu dniach. Miesiąc stosowania da efekt znacznej poprawy kondycji rzęs, a jeśli chcesz, aby efekt utrzymał się dłużej, stosuj kurację przez trzy miesiące.

Olejek rycynowy - jak stosować?

Efekty stosowania olejku rycynowego na rzęsy zauważysz bardzo szybko, o ile pielęgnacja będzie regularna. Nakładaj olejek codziennie - rano lub wieczorem.

 1. Olejek najłatwiej nakładać na rzęsy za pomocą szczoteczki po starym, wyschniętym tuszu lub eyelinerze. Możesz także w tym celu użyć wacika kosmetycznego nie nasączając go zbyt mocno. Nakładanie palcem olejku nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo, że dostanie się on do oka.
 2. Olejek rycynowy nakładaj na rzęsy powoli i starannie. Uważaj, by nie dostał się do oczu, ponieważ może je podrażnić, wywołując łzawienie lub przekrwienie.
 3. Jeśli gęstość olejku utrudnia aplikację, postaraj się delikatnie ogrzać pojemnik z olejkiem, by stał się bardziej płynny.
 4. Decydując się na stosowanie olejku rycynowego przed snem, rano przed wykonaniem makijażu zetrzyj jego nadmiar z rzęs.
To ci się przyda

Jeśli poza rzęsami i włosami chcesz poprawić kondycję swojej skóry za pomocą olejku rycynowego, możesz kupić kosmetyki tworzone na jego bazie, np. mydło, krem lub dolewać kilka kropel olejku do kąpieli.

Olejek rycynowy na rzęsy –skutki uboczne stosowania

Olejek rycynowy jest delikatny i bezpieczny dla zdrowia. Może jednak wywołać niepożądane reakcje, jeśli zastosuje się go na wyjątkowo wrażliwą skórę. Jak każda substancja, może również uczulać. Do ewentualnych skutków ubocznych można zaliczyć:

 • opuchnięcie wokół oczu;
 • swędzenie w okolicy rzęs ;
 • podrażnienie spojówek ;
 • łzawienie oczu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE