Kosmetyki do opalania: które warto wziąć na plażę? [GALERIA]

2019-07-01 15:33

Kosmetyki do opalania mają za zadanie chronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, a także łagodzić ewentualne skutki uboczne zbyt długiego przebywania na słońcu. Sprawdźcie, które kosmetyki do opalania warto mieć w swojej letniej kosmetyczce.

Kosmetyki do opalania mają za zadanie sprawić, że wakacje na plaży będą nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne. Dzięki przebywaniu na słońcu zapewniamy swojemu organizmowi przyjemny sposób dawkowania witaminy D, na której niedobór jesteśmy w polskim klimacie przez większą część roku narażeni.

Słońce sprawia również, że lepiej się czujemy - organizm zaczyna wytwarzać serotoninę i endorfiny, przebywanie na nim pozwala łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.

Warto jednak pamiętać, że te pozytywne aspekty lata i ciepłej temperatury pojawiają się tylko, jeśli na słońcu nie będziemy przebywać zbyt długo, a przebywanie to będzie się odbywało bezpiecznie, czyli m. in. z udziałem odpowiednich kosmetyków do opalania.  

Warto wiedzieć

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Powoduje spowolnienie procesu produkcji kolagenu i ma wpływ na powstawanie wolnych rodników. 

1. Fluid z SPF

Ten kosmetyk przydaje się nie tylko na plaży i nie tylko latem, ale - na co dzień każdego dnia roku. Często zapominamy o tym, że promieniowanie UV działa przecież nie tylko w upale, ale również zimą, wiosną czy jesienią. 

Warto jednak pamiętać, że o ile w pochmurny jesienny dzień fluid z SPF 30 może okazać się wystarczający, latem stanowi jedynie uzupełnienie ochrony przeciwsłonecznej. Zwłaszcza jeśli chcemy się opalać. Dodatkowe użycie kremu z filtrem jest wtedy konieczne, na plaży w ogóle można zrezygnować z fluidu na rzecz kremu przeciwsłonecznego.

2. Krem z filtrem

Wybierając krem z filtrem, nie warto patrzeć na cenę - tak naprawdę kupno dobrego kosmetyku, który nas nie zrujnuje nie stanowi problemu - a na to, by jak najlepiej dopasować go do rodzaju i potrzeb skóry.

Krem z filtrem dobiera się według fototypu skóry (typu karnacji), rodzaju kosmetyku (chemiczny, mineralny), a także rodzaju zapewnianej przez niego ochrony. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV, filtry mineralne - odbijają i rozpraszają promienie dzięki utworzonej na skórze barierze. 

Warto pamiętać, że przed słońcem warto chronić całe ciało - także usta i przede wszystkim - znamiona wymagają użycia odpowiedniego preparatu.

Szczegółowe informacje o kremach z filtrem i sposobie ich doboru znajdziesz w tym artykule.

3. Kosmetyk łagodzący po opalaniu

Czasem może się zdarzyć, że zaśniemy na plaży albo - niestety - mania opalania tak nas pochłonie, że spędzimy na słońcu zbyt dużo czasu. Konsekwencje bywają opłakane - piekąca i zaczerwieniona skóra, ból, którego trudno się pozbyć.

W takich wypadkach trzeba sięgnąć po kosmetyk łagodzący podrażnienia spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu. Ulgę przyniosą skórze takie składniki jak m. in. alantoina, panthenol

Sprawdź w naszej galerii, które jeszcze kosmetyki okażą się przydatne na plaży!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE