Jaki krem do cery naczynkowej i wrażliwej? [Porada eksperta]

2014-03-01 0:34

Jaki krem do skóry nadwrażliwej, reaktywnej i skłonnej do zaczerwienień mogłaby mi Pani polecić? W internecie znalazłam kilka propozycji, ale zupełnie nie wiem, na który się zdecydować. A są to następujące propozycje: Dermedic Angio Therapy, SVR Rubialine, Oillan Balance, Iwostin Capillin albo Rosacin, Pharmaceris N lub R. Bardzo proszę o pomoc.

Porada kosmetologa
Autor: Getty Images

Posiadacze cery naczyniowej, nadwrażliwej powinni przede wszystkim szukać produktów przeznaczonych specjalnie dla niej, z uwzględnieniem kremu na dzień i na noc. Jest to bardzo ważne z uwagi na różnicę w składzie i działaniu, choćby dlatego, że do pielęgnacji nocnej niepotrzebne są filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym – typowy i ważny składnik emulsji dziennej.

W kremach do takiego typu cery należy szukać:

• filtrów fizycznych (tlenek tytanu, cynku) – ochrona przez promieniowaniem słonecznym;

• ceramidów, olei roślinnych (olej z wiesiołka, ogórecznika, z zarodków pszenicy, oliwy z oliwek), cholesterolu – wzmocnienie bariery ochronnej naskórka;

• witaminy C, K, bioflawonoidów, wyciągu z kasztanowca, arniki górskiej, oczaru wirginijskiego, miłorzębu japońskiego – obkurczenie, wzmocnienie ściany naczyń krwionośnych, łagodzenie stanów zapalnych, właściwości antyrodnikowe, stymulacja i ochrona włókien kolagenowych, będących podporą naczyń krwionośnych;

• glukonolaktonu, kwasu laktobinowego – wzrost produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego.

Wszystkie wskazane kremy są pod względem receptury jak najbardziej zasadne do użycia. Różnią się m.in. konsystencją, poziomem tłustości. Ciężko jest stwierdzić, który będzie najlepiej tolerowany przez skórę i przyniesie właściwe efekty. Polecam wybranie optymalnego preparatu metodą prób i błędów, ponieważ dobór kremu to kwestia bardzo indywidualna.

Warto pamiętać, iż pielęgnacja w ciągu dnia powinna bazować na ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi, natomiast nocą skupiać się na regeneracji bariery naskórkowej, intensywnym nawilżeniu, wyciszeniu, wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych.

Zdecydowanie lepsze efekty kliniczne można uzyskać dodatkowo przez włączenie właściwego odżywiania wewnętrznego – dietetycznego skóry. Proponuję spożywanie produktów odżywczych, które w swym składzie obfitują w witaminy C, K, B3 oraz bioflawonoidy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Julita Krzynówek

Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl