Hesperydyna w kosmetyce: właściwości i zastosowanie

2018-11-08 11:02

Hesperydyna to mniej popularna siostra diosminy. Nie słyszałaś o niej wcześniej? Warto to zmienić, jeśli masz cerę naczynkową lub towarzyszy ci tzw. "uczucie ciężkich nóg". Czym jest hesperydyna, jakie ma właściwości i zastosowanie ma w kosmetyce? Dowiedz się, kiedy uratuje ci życie, a kiedy lepiej jej nie używać.

Hesperydyna w kosmetyce: właściwości i zastosowanie
Autor: gettyimages.com Hesperydyna to świetny sposób na pomoc zmęczonym nogom.

Spis treści

  1. Hesperydyna: czym jest?
  2. Hesperydyna: właściwości
  3. Hesperydyna: zastosowanie
  4. Domowy sposób na naczynka

Hesperydyna: czym jest?

Hesperydyna to związek polifenolowy, jeden z najważniejszy z bioflawonoidów występujących w naturze, a w dodatku bardzo łatwo dostępny dla człowieka. Otrzymywana jest z miąższu, skórki oraz pestek owoców cytrusowych. Hesperydyna od wieków znajduje zastosowanie w przemyśle medycznym jako środek leczniczy na żylaki, hemoroidy oraz różnego typu zaburzenia krążenia, ponieważ poprawia napięcie ściany naczyń żylnych. Jest składnikiem leków na receptę, a w mniejszym stężeniu leków bez recepty dostępnych w aptekach i drogeriach. Od niedawna związek ten jest także stosowany w kosmetyce.

Hesperydyna: właściwości

Najczęściej hesperydyna występuje w składzie obok innych bioflawonoidów, takich jak kwercetyna, rutyna i diosmina. Związki te odpowiadają za utrzymanie szczelności naczyń krwionośnych i ograniczenie możliwości pojawienia się w nich stanów zapalnych. Dzieje się tak z dwóch powodów.

Po pierwsze, zatrzymują w organizmie wytwarzanie enzymu hialuronidazy, który przyczynia się do rozpadu kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za wiązanie wody w organizmie, a po rozpadzie automatycznie się odnawia. Z wiekiem dzieje się to coraz wolniej i organizm potrzebuje zewnętrznych stymulantów, aby pozostać w dobrej kondycji – tu z pomocą przychodzi hesperydyna.

Drugim powodem jest wydłużanie przez bioflawonoidy aktywności kwasu askorbinowego, tak istotnego w utrzymaniu w dobrej kondycji ścianek naczyń. Kwas askorbowy chroni naczynia przed oksydacją, zapobiega niedokrwistości, bierze udział we wchłanianiu żelaza. Jest też składnikiem, bez którego nie może odbyć się produkcja kolagenu. Hesperydynie można więc przypisać funkcję wspomagającą dla związków, które biorą udział w procesach integralnych dla ludzkiego organizmu.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania hesperydyny, z wyjątkiem ciąży, karmienia piersią oraz alergii na ten składnik.

Hesperydyna: zastosowanie

Osoby posiadające cerę naczynkową najbardziej docenią dobroczynne działanie hesperydyny. Używanie kosmetyków z zawartością tego bioflawonoidu powoduje wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych i chroni je przed pękaniem. Co za tym idzie, cera jest mniej zaczerwieniona, a naczynka mniej widoczne pod cienką skórą.

Najmocniej zadziała serum z hesperydyną, ale pomocny będzie również krem na noc lub na dzień. Osoby, które widzą efekty stosowania żeli pod oczy z arniką, mogą śmiało wypróbować hesperydynę, która zniweluje cienie pod oczami i nawilży skórę.

Z kolei kremy i balsamy do ciała z jej zawartością będą błogosławieństwem dla zmęczonych nóg. Powinny przetestować je osoby pracujące na stojąco, osoby starsze oraz mające genetyczną skłonność do żylaków. Hesperydyna najsilniej działa w połączeniu z rutyną i diosminą, dlatego warto sięgać po kosmetyki mające w składzie wszystkie te komponenty.

To ci się przyda

Domowy sposób na naczynka

Umyj cytrynę. Wyciśnij połówkę do szklanki. Zetrzyj skórkę na tarce i dodaj do wyciśniętego soku. Możesz posłużyć się moździerzem do rozgniecenia miąższu. Rozgnieć delikatnie połówkę banana. Zmieszaj wszystko i dodaj dwie krople oliwy. Nałóż maseczkę na twarz, resztę wmasuj w łydki. Po 15 minutach zmyj ciepłą wodą.