Cudowna moc WITAMIN w kosmetykach. Jakie zastosowanie mają witaminy w kosmetyce?

2016-05-13 10:52

Niemal każdy kosmetyk ma w swoim składzie witaminy. Warto jednak wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne witaminy i jakie funkcje spełniają w kosmetykach. Niektóre pomogą wyleczyć dolegliwości, a inne pogłębią problemy cery. Sprawdź, które witaminy zadziałają kojąco na twoją skórę.

Cudowna moc WITAMIN w kosmetykach. Jakie zastosowanie mają witaminy w kosmetyce?
Autor: Thinkstockphotos.com Witaminy mają wspomagać działanie kosmetyku, ale często są też jego podstawową bazą

Spis treści

  1. Witamina A przyśpiesza odnowę
  2. Witamina B łagodzi podrażnienia
  3. Witamina C odświeża i ujędrnia
  4. Witamina E wygładza i ochrania
  5. Witamina F odżywia i nawilża
  6. Witamina K rozjaśnia i wzmacnia

Witaminy znajdują się w składach kosmetyków od samego początku powstania przemysłu kosmetycznego. Często na podstawie właściwości poszczególnych witamin tworzono specjalne preparaty odpowiadające poszczególnym problemom skóry. Ogromne możliwości ich oddziaływania na naskórek i głębsze warstwy skóry odkryto stosunkowo niedawno. Dokładne analizy wykazały, że każda z witamin ma inny zakres działania, ale łącząc niektóre z nich w jednym preparacie, można znacznie zwiększyć ich potencjał. Jednak żeby rzeczywiście odczuć dobroczynne działanie witamin, muszą one być w odpowiednim stężeniu i takiej postaci, która pozwoli im wniknąć głębiej w naskórek.

Witamina A przyśpiesza odnowę

Witamina A najczęściej występuje w postaci retinolu i pochodnych. Wyraźnie poprawia wygląd skóry, uelastycznia, odmładza. Witamina A wpływa bowiem pośrednio i bezpośrednio na syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym poprawia jędrność i elastyczność skóry, redukuje drobne zmarszczki. Ponadto neutralizuje niszczycielskie wolne rodniki, a więc opóźnia procesy starzenia. Ma także działanie złuszczające – doskonale sprawdza się w walce z przebarwieniami skóry i odblokowuje pory. Wpływa również na procesy keratynizacji naskórka – pobudzając odnowę jego wierzchnich warstw, powoduje pogrubienie naskórka.

Witamina A szybko się utlenia, kosmetyki z jej zawartością należy przechowywać w miejscu ciemnym i chłodnym.

Kosmetyki z witaminą A przeznaczone są przeważnie do cery dojrzałej, zmęczonej i szarej albo ze skłonnością do trądziku, a także do skóry zniszczonej intensywnym opalaniem. Trzeba pamiętać, że witamina A uwrażliwia skórę na promienie UV, co sprzyja pojawieniu się przebarwień. Dlatego kosmetyki, które ją zawierają, należy stosować na noc albo jednocześnie z filtrami przeciwsłonecznymi. Powinny one zapewnić również odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, gdyż retinol zmniejsza wydzielanie sebum i działa wysuszająco.

Witamina B łagodzi podrażnienia

Spośród wszystkich związków zaliczanych do grupy witamin B najcenniejsza dla kosmetyki jest witamina B5 – kwas pantotenowy oraz jego pochodna d-pantenol. Ma tę właściwość, że aktywizuje podziały komórkowe w naskórku, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, przyśpiesza gojenie i łagodzi podrażnienia. Poprawia również wilgotność i pigmentację skóry. Kosmetyki z tą witaminą B są doskonałe dla skóry suchej – dzięki nim staje się gładsza i bardziej elastyczna. Natomiast włosom zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, rozdwajaniem się końcówek i przedwczesnym siwieniem. Zarówno witamina B5, jak i jej pochodne mają jeszcze tę zaletę, że są stosunkowo trwałe i dość łatwo wchłaniają się przez naskórek.

Witamina C odświeża i ujędrnia

Najcenniejszą właściwością witaminy C jest zdolność do neutralizacji wolnych rodników tlenowych. W głębszych warstwach skóry witamina C (kwas askorbinowy) pobudza syntezę kolagenu oraz elastyny i poprawia mikrocyrkulację, ponieważ zwiększa elastyczność ścian naczynek włosowatych. Na naskórek działa lekko złuszczająco, a na piegi i przebarwienia – rozjaśniająco. Kosmetyki z witaminą C są doskonałe dla cery dojrzałej, zmęczonej i zwiotczałej, bo poprawiają jej sprężystość i jędrność. Sprawdza się ona też w preparatach dla młodzieży – pomaga leczyć trądzik.

  • Kremy i toniki zawierające witaminę C odżywiają i odświeżają skórę, poprawiają i wyrównują jej koloryt.
  • Szampony i odżywki z jej dodatkiem chronią włosy przed szybkim przetłuszczaniem się.

Najlepsze efekty w pielęgnacji skóry przynoszą kosmetyki, w których witamina C występuje w stężeniu 15 proc. W niższych stężeniach doskonale sprawdza się przede wszystkim jako przeciwutleniacz w duecie z witaminą E, ponieważ po zneutralizowaniu wolnych rodników nie tylko sama potrafi się zregenerować, ale może zregenerować też witaminę E – to znacząco zwiększa ich działanie antyoksydacyjne. Wadą witaminy C jest jej duża niestabilność i wrażliwość na światło i tlen. Dlatego kosmetyki, w których się ona znajduje, powinny być szczelnie zamykane i przechowywane w ciemnym miejscu.

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów biochemicznych w organizmie i musi być dostarczana w diecie w postaci bogatych w nią warzyw i owoców. Jednak jeśli chodzi o skórę, to dostaje ona od 20 do 40 razy więcej kwasu askorbinowego, gdy stosujemy go miejscowo, a nie doustnie.

Witamina E wygładza i ochrania

Głównym zadaniem witaminy E (czyli mieszaniny tokoferoli) jest neutralizacja wolnych rodników – chroni ona przed utlenieniem i zniszczeniem lipidów naskórka, włókien kolagenowych i elastycznych skóry. Aktywizuje i działa odżywczo na skórę, poprawia jej ukrwienie i zwiększa elastyczność tkanki łącznej. Wygładza, ujędrnia, natłuszcza i nawilża skórę, przeciwdziałając w ten sposób procesom starzenia. Ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a ponadto – co niedawno potwierdzono – zdolność do wychwytywania i wiązania wolnych rodników powstających w wyniku promieniowania UV.

Witamina E znajduje się w bardzo wielu kosmetykach adresowanych do osób w każdym wieku i niezależnie od rodzaju skóry – w kremach, balsamach i mleczkach, szminkach, preparatach do pielęgnacji paznokci i kosmetykach plażowych. Wybierając kosmetyk z witaminą E, należy zwrócić uwagę na jej ilość. Przy niskich stężeniach pełni ona bowiem jedynie rolę ochronną – głównie wobec nienasyconych kwasów tłuszczowych obecnych w kremie czy balsamie. Żeby zaś skóra rzeczywiście mogła korzystać z dobroczynnego działania tej witaminy, jej stężenie powinno się wahać od 1,5 do 3 proc., a w kosmetykach zapewniających ochronę przeciwsłoneczną dochodzić nawet do 5 proc.

Witamina F odżywia i nawilża

Tak nazywa się mieszaninę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i arachidonowego – bardzo dobrze przyswajalnych i odbudowujących płaszcz lipidowy naskórka, normalizujących jego fizjologiczne funkcje ochronne. Witamina F znajdująca się w różnego rodzaju kosmetykach ułatwia przyswajanie innych zawartych w nich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E, K. Ponadto przyśpiesza regenerację tkanki skórnej, przywraca równowagę kwasowo-wodnolipidową skóry, nadając jej korzystne kwaśne pH (poniżej 5,5). Zapewnia także prawidłowe nawilżenie, ma działanie natłuszczające i odżywcze. Witamina F jest ważnym składnikiem kremów i balsamów przeznaczonych do skóry suchej – poprawia jej kondycję i elastyczność. Wchodzi też w skład szamponów i odżywek do włosów suchych i zniszczonych, np. farbowaniem lub trwałą ondulacją. Dodaje się ją do zmywaczy i lakierów do paznokci, ponieważ odżywia płytkę paznokciową. Jest także częstym składnikiem pielęgnacyjnych kosmetyków dla dzieci, płynnych mydeł, płynów do kąpieli.

Witamina K rozjaśnia i wzmacnia

Witamina K znana jest z właściwości przeciwkrwotocznych – wpływa na prawidłową krzepliwość krwi. Uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwobrzękowo, zapobiega powstawaniu siniaków. Rozjaśnia także zaczerwienienia i łagodzi podrażnienie spowodowane zbyt intensywnym opalaniem się. Witamina K jest bardzo ważnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej. Dobrze, gdy jednocześnie zawierają one antyoksydacyjnie działające witaminy C i E.

miesięcznik "Zdrowie"