Atopowe zapalenie skóry: jak wybrać odpowiedni krem i balsam do skóry atopowej?

2014-04-11 7:53

Odpowiedni krem i balsam ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry atopowej. Atopowe zapalenie skóry wymaga kosmetyku o prostym składzie i zawierającego składniki natłuszczające, chroniące przed utratą wody i łagodzące.

Krem do skóry atopowej
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Krem dla atopika: odpowiedni skład
  2. E jak emolienty czyli dobry krem do skóry atopowej
  3. Krem dla atopika: nawilżanie skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz więcej osób. Na atopię cierpią nie tylko dzieci, także osoby dorosłe. Atopowe zapalenie skóry wymaga nie tylko leczenia, ale przede wszystkim bardzo troskliwej pielęgnacji. Jak wybrać odpowiedni krem do atopowej skóry?

Krem dla atopika: odpowiedni skład

Atopowe zapalenie skóry to zaburzenie, w którym dochodzi do zakłóceń w produkcji lipidów budujących warstwę ochronną oraz do zwiększonej wrażliwości na czynniki zewnętrzne i alergicznych reakcji na wiele substancji. Kiedy ma łagodny przebieg już sama, dobrze dobrana pielęgnacja może zapobiegać powstawaniu zmian atopowych. Krem czy balsam do ciała powinien mieć prosty skład (nie więcej niż 3-5 składników), co ogranicza możliwość alergii lub podrażnienia. Musi zawierać substancje natłuszczające i kojące. Przyda się również składnik łagodnie antybakteryjny i zmniejszający świąd.

E jak emolienty czyli dobry krem do skóry atopowej

Emolienty czyli składniki odbudowujące słabą u atopika wodno-tłuszczową warstwę ochronną skóry to podstawowy element w składzie kremu czy balsamu pielęgnacyjnego. Znakomitym emolientem są oleje roślinne. W preparatach dla atopików często są obecne: olej z ogórecznika oraz masło Karite (masło shea). Stosuje się również skwalen, a także olej parafinowy. Istnieje także seria kosmetyków do skóry atopowej z wyciągiem z owsa Rhealba. Unika się w nich natomiast lanoliny (wosk z sierści owcy), bo często uczula.

Krem dla atopika: nawilżanie skóry atopowej

W preparatach do skóry atopowej muszą się również znaleźć składniki nawilżające. W kosmetykach może znaleźć się kompleks odbudowujący lipidy w skórze, gliceryna, alantoina, sorbitol czy mocznik.

Składniki przeciwświądowe to np. L-fukoza, wyciąg z pestek dyni - kukurbityna oraz dwupotasowa sól kwasu glicyryzynowego.

W kosmetykach do skóry atopowej nie powinno być natomiast składników zapachowych, bo wiele z nich działa drażniąco lub wywołuje alergie, zwłaszcza: linalolu, geraniolu czy lilialu.

Przed wyborem odpowiedniego preparatu warto skonsultować z lekarzem, albo poprosić w aptece o próbkę - nie ma bowiem gwarancji, że chora skóra będzie tolerować ten konkretny preparat. Gdy dobierzesz odpowiedni, stosuj go kilka razy dziennie (natłuszczające działanie kremów i emulsji emolientowych utrzymuje się bowiem tylko około czterech godzin), nakładając cienką warstwą na skórę bez jej pocierania.