Zadzieranie się skórek przy paznokciach. Jak usunąć zadziory?

Zadzierające się skórki przy paznokciach to częsty problem. Najczęściej powoduje je przesuszona skóra dłoni i urazy mechaniczne naskórka. Co zrobić, żeby skórki przy paznokciach przestały się zadzierać? Przestrzegaj kilku podstawowych zasad, a zadziory przestaną być problemem.

Zadzieranie się skórek przy paznokciach. Jak usunąć zadziory?
Autor: Photos.com Zadzieranie się skórek przy paznokciach. Jak usunąć zadziory?

Dlaczego skórki przy paznokciach się zadzierają?

Podstawą dbania o dłonie, a w tym przypadku - o skórki, jest ich ochrona podczas wykonywania typowych prac domowych, takich jak zmywanie i sprzątanie z użyciem detergentów. To  środki myjące wysuszają nam paznokcie i skórki wokół nich, niekiedy "szarpią" je, co doprowadza w ostateczności do odrywania się skórek i powstawania zadarć, krwawień, a czasem stanów zapalnych.

Pamiętajmy, by zawsze używać rękawiczek ochronnych do prac domowych. Po ich zdjęciu trzeba umyć ręce w ciepłej wodzie z delikatnym płynem i nasmarować dłonie kremem/balsamem do rąk.

Jak pozbyć się zadziorów?

Kolejna żelazna zasada to regularny manicure – czyli raz na 7-10 dni. Nie musimy go robić w salonie – wystarczy dobry (papierowy) pilnik, dobre (ostre) cążki, drewniany patyczek/kopytko do odsuwania skórek, płyn zmiękczający skórki, oliwka do skórek i paznokci oraz odżywka do paznokci. Przy użyciu tych produktów nadamy paznokciom odpowiedni kształt, zmiękczymy suche skórki, wytniemy lub odsuniemy patyczkiem najbardziej odstające, a na koniec nasmarujemy skórę wokół paznokci oliwką i użyjemy odżywki.

Zobacz: Jak samodzielnie zrobić hybrydę - manicure hybrydowy?

Zdaniem eksperta
Joanna Kaczorowska - stylistka paznokci

Obgryzanie skórek zmieniło wygląd moich paznokci

Od kiedy pamiętam obgryzałam skórki "do mięsa" - nie paznokcie, a skórki, przez co chyba - tak podejrzewam - zmienił się kształt moich paznokci. To powoduje, że nie mogę ich nawet trochę zapuścić, gdyż łamią się w połowie, co powoduje straszny ból i wygląda fatalnie. Płytka paznokcia nie przylega ładnie do skóry palca, tylko po prostu widać, jak rośnie paznokieć. Co powinnam zrobić z paznokciami i czy wróci ich ładny kształt (od tygodnia nie obgryzam już skórek i już nie będę tego robić)?

Joanna Kaczorowska: Obawiam się, że mogłaś uszkodzić macierz paznokci przez tak intensywne obgryzanie skórek. Przez to paznokcie odkształcają się, rosną często krzywe lub zdeformowane. Tygodniowe nieobgryzanie to za mało, by ocenić ich stan. Proponuję dać sobie minimum 3 miesiące na regenerację - nieobgryzanie skórek, jak narosną delikatnie je odsunąć patyczkiem. Paznokcie opiłowywać na krótko. Każdego dnia używać oliwki wzmacniającej paznokcie i skórki. Dodatkowo stosuj skrzyp polny w tabletkach. Bardzo możliwe, że po takiej kuracji paznokcie wrócą do poprzedniej formy. Jeśli nie, napisz do mnie ponownie, to znajdziemy inny sposób.

Kłopotliwe skórki przy paznokciach: brak witamin, czy nieodpowiednia dieta?

Nie zapominajmy również o zdrowym odżywianiu i stosowaniu 2-3 razy w roku kuracji witaminowej. Na zadzieranie się skórek przy paznokciach pomoże skrzyp polny brany 1-2 razy dziennie przez minimum 2 miesiące, picie świeżo wyciśniętych soków – najlepiej z marchwi oraz picie dostępnego w sprzedaży soku z aloesu. Przy wyjątkowo natarczywych skórkach zaleca się też maść do smarowania z witaminą A.

Usuwanie zadzierających się skórek w salonie kosmetycznym

Zabieg w salonie kosmetycznym daje podobne rezultaty jak domowy manicure – paznokcie powinny być prawidłowo opiłowane, skórki odpowiednio zmiękczone specjalnym płynem, najlepiej odsunięte kopytkiem, a jeśli ich stan jest gorszy - wycięte cążkami. Pod koniec zabiegu manikiurzystka powinna nawilżyć skórki – najlepiej oliwką zawierającą olejki jojoba lub z pestek winogron.

Ważne! We wszystkich zabiegach pamiętajmy o regularności - tylko ona daje gwarancję, że skórki przy paznokciach przestaną się zadzierać!

Ważne

Oliwki do paznokci w sklepach dostępne są również w formie pisaka, co ułatwia ich stosowanie poza domem i zajmują mało miejsca w torebce, a dzięki niej skórki nigdy nie będą suche.

Pamiętajmy o jednym – skórek nie wycinamy ''za mocno'' – tylko to, co trzeba, co odstaje i przeszkadza, nie zagłębiamy się w macierz paznokcia, ponieważ możemy go uszkodzić i doprowadzić do wyrastania jeszcze większych skórek – radzi ekspert Joanna Kaczorowska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Drogowska
|

U nas zawsze stosowalo sie zasade zeby najpierw rozmiekczyc taki naskorek wodą i wtedy schodzi lepiej i mniej bolesnie.

Klaudia Ochel
|

W Krakowie istnieje salon, który wykonuje "manicure kamyczkowy". Nie usuwają skórek tylko odpychaja i ścierają je specjalnym kamyczkiem i płynem. Gdzieś na północy polski też mają salon, ale nie orientuje się dokładnie... Działa świetnie

Dorcia
|

Jak dla mnie wycinanie jak skórki sa suchę to jakas pomyłka a niestety większośc osób tak robi. Ja na obciecie poszłam do kosmetyczki a ona mi poleciła scholl olejek z serii velvet smooth. Codziennie wsmarowuje odrobinę w płytke paznokcia i skórki i problem zadzierających się skórek odszedl jak ręką odjął.

semina
|

moje się zadzierały bo były suche i pękały, tak kosmetyczka mi powiedziała. ostatnio wcieram w nie oliwkę z witaminą E z sally hansen i zrobiły się bardziej miękkie

Iza
|

ja kiedyś też miałam taki problem
nie wiem co było tego przyczyną
mi pomagał tylko jeden sposób- skuteczny ale moze trochę drastyczny
mianowicie
gotowałam wodę, nalewałam trochę do szklanki i wkładałam do tej gorącej wody na 2 sekundy palec z tą skórką i tak z 4 razy (więcej sie w moim przypadku nie dało wytrzymać) i to pomagało, skórka "znikała"

nie wiem czy w ten sposób się z tego wyleczyłam czy coś zmieniłam w diecie czy "obsłudze" rąk ale obecnie (ale nie chwalę) problem zaniknął

teraz moje dziecko ma ten problem tylko że jak tu 4-ro latce zamoczyć palec we wrzątku? tym bardziej że jej się to robi okresowo i to na kilku palcach naraz..

iza
|

ja nigdy nie wycinam skórek. pierwsze co robię, to odsuwam je po kąpieli ręcznikiem, póki są miękkie i wtedy nie wrastają. A jak już jakaś niegrzeczna jest długa i "stwardnieje" to mam taki specjalny płyn marki dr. Stopa, do zmiękczania naskórka i smaruję na 2 minutki tym specyfikiem i już :)