Sposoby na odmrożone i zimne dłonie. Pielęgnacja dłoni zimą

2017-01-03 12:18

Poznaj sposoby na zimową pielęgnację dłoni. Pamiętaj o regularnym manicure, który zapobiegnie bolesnemu pękaniu skórek przy paznokciach oraz masażach poprawiających krążenie krwi. Zastosuj kurację maścią z witaminą A, która zregeneruje zniszczony i wysuszony naskórek dłoni.

Sposoby pielęgnacji dłoni zimą: manicure, masaż, kuracja witaminą A
Autor: Thinkstockphotos.com Zimą chroń ręce przed odmrożeniami. Zawsze zakładaj rękawiczki i natłuszczaj skórę dłoni kremem, dzięki temu unikniesz pękania i czerwienienia się skóry.

Spis treści

  1. Jak chronić dłonie przed mrozem?
  2. Witamina A pomoże w regeneracji skóry dłoni
  3. Obowiązkowy zimowy manicure
  4. Zobacz, jak szybko zrobić ochronny krem do rąk na zimę
  5. Masaż poprawia krążenie krwi
  6. Minikalendarz pielęgnacji dłoni zimą

Skóra dłoni usiana jest gruczołami potowymi, za to prawie wcale nie ma w niej gruczołów łojowych. Ręce pokrywa bardzo cienki płaszcz lipidowy, dlatego niszczą się one pod wpływem płynów do zmywania naczyń, proszków do prania, a także gorącej wody. Szkodzi im również zima - niskie temperatury, wiatr i centralne ogrzewanie. W wyniku działania tych wszystkich czynników skóra staje się szorstka, mało elastyczna i popękana, a paznokcie zaczynają się łamać.

Jak chronić dłonie przed mrozem?

  1. Skóra dłoni nie lubi nagłych zmian temperatury. Nawet jeśli wychodzisz z domu na chwilę, zakładaj rękawiczki. Na duży mróz najlepsze są te z jednym palcem - palce grzeją się w nich nie tylko od tkaniny, ale też od siebie nawzajem. Jeżeli masz wrażliwą skórę, unikaj rękawiczek z bardzo szorstkiej wełny, ponieważ może ona spowodować podrażnienia.
  2. Przed dłuższym spacerem posmaruj dłonie kremem. Zdecydowanie najlepszy będzie specjalny, „zimowy”. Takie preparaty pozostawiają film ochronny, zawierają substancje wzmacniające naczynka i zapobiegające pierzchnięciu skóry. Ale równie dobrze podziała półtłusty lub tłusty krem do twarzy.
  3. Po powrocie do domu, nawet jeśli ręce są bardzo zmarznięte, nie wkładaj ich pod gorącą wodę, bo takiej próby nie wytrzymają naczynka. Zacznij od letniej i stopniowo zwiększaj temperaturę.

Witamina A pomoże w regeneracji skóry dłoni

Jeżeli nie zabezpieczyłaś rąk przed sprzątaniem lub zdarzyło ci się spędzić dużo czasu na mrozie bez rękawiczek, zapewnij skórze kurację regenerującą.

Nałóż na dłonie odżywczą maseczkę przeznaczoną do twarzy i potrzymaj ją przez 15 minut. W tym czasie możesz masować skórę i wcierać kosmetyk w paznokcie. Pomoże także smarowanie dłoni tradycyjną maścią z witaminą A - kupisz ją w każdej aptece.

Jeżeli skóra cały czas jest zaczerwieniona i boli, wybierz się do dermatologa. To może być odmrożenie.

Dobre efekty da także zabieg na ciepło. Krem do rąk podgrzej delikatnie w mikrofalówce i rozsmaruj go na dłoniach. Owiń dłonie folią lub załóż na nie torebki foliowe, a później wciągnij rękawiczki z jednym palcem albo bawełniane skarpetki. Zdejmij wszystko po kilku minutach.

Ważne

Domowe sposoby pielęgnacji dłoni:

  • Olejek na stwardniałą skóręŁyżka oleju z awokado, 2 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku cytrynowego, 2 łyżki cukru. Wcierasz w skórę i płuczesz ręce.
  • Maseczka nawilżająca1,5 łyżki zmielonych płatków owsianych, łyżka oliwy z oliwek, łyżeczka gliceryny, kilka kropli soku z cytryny i łyżeczka ciepłej wody. Wszystko mieszasz, trzymasz na dłoniach przez 15 minut i zmywasz ciepłą wodą.
  • Mieszanka na łamliwe paznokciePołącz ze sobą żółtko, łyżeczkę oliwy, kilka kropli witaminy C i E oraz łyżeczkę miodu. Nałóż na paznokcie i całe dłonie, potrzymaj kilka minut, potem spłucz.

Obowiązkowy zimowy manicure

Manicure to nie tylko wymóg estetyczny, ale też zdrowotny - ranki powstające w wyniku zadzierania się i pękania skórek bardzo łatwo zainfekować.

Do wykonania manicure potrzebujesz:

  • miseczkę napełnioną ciepłą wodą z mydłem,
  • drewniany patyczek,
  • papierowy pilnik,
  • odżywkę do paznokci.

Zacznij od oczyszczenia skóry wokół płytki paznokciowej.

  1. Najpierw na 15 minut zamocz paznokcie w wodzie z mydłem.
  2. Następnie bardzo delikatnie odsuń patyczkiem skórki. Lepiej nie wycinaj ich samodzielnie, bo wymaga to dużej wprawy. Mała ranka zrobiona niezdezynfekowanymi cążkami może przekształcić się w zastrzał.
  3. Teraz opiłuj paznokcie pilnikiem. Wymodeluj tylko ich linię uśmiechu, czyli sam czubek. Wystrzegaj się piłowania po bokach, bo odsunięta od skórek krawędź paznokcia jest bardzo podatna na uszkodzenia.
  4. Kolejny krok to odtłuszczenie paznokci - użyj do tego spirytusu salicylowego albo zmywacza do paznokci (najpierw dobrze sprawdź na etykietce, czy nie zawiera oliwki).
  5. Możesz teraz pociągnąć paznokcie odżywką i tak je zostawić lub położyć lakier. Pamiętaj, żeby nigdy nie nakładać go bezpośrednio na płytkę paznokcia. Pod spodem musi znajdować się warstwa odżywki lub specjalnego podkładu - w przeciwnym razie płytki zżółkną.

Zobacz, jak szybko zrobić ochronny krem do rąk na zimę

Masaż poprawia krążenie krwi

Masaż wykonują manikiurzystki, ale możesz też masować ręce samodzielnie. Poprawi to krążenie i koloryt skóry. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem masażu nałożyć na dłonie sporą ilość kremu.

  1. Usiądź i oprzyj jedną dłoń na stole. Między jej rozstawione palce wsuń palce drugiej ręki i wykonaj ruch, jakbyś zakładała ciasne rękawiczki.
  2. Zaczynając od kciuka, po kolei odginaj delikatnie każdy palec do góry.
  3. Kciukiem jednej ręki przesuwaj po każdym palcu drugiej - od paznokcia, przez śródręcze do nadgarstka.
  4. Energicznie uciskaj kciukiem wewnętrzną stronę śródręcza.

Minikalendarz pielęgnacji dłoni zimą

Codziennie:

  • Po każdym myciu rąk wycieraj przestrzenie między palcami i nakładaj krem do rąk i paznokci.
  • Przed wyjściem na dwór wsmarowuj zimowy krem do rąk lub tłusty krem do twarzy.
  • Wieczorem nakładaj grubą warstwę kremu i smaruj paznokcie oliwką.

Raz w tygodniu:

  • Rób manicure, a potem nakładaj krem na ciepło lub maseczkę odżywczą.

Przynajmniej raz w miesiącu:

miesięcznik "Zdrowie"