Rozdwajające się i wrastające paznokcie u stóp [Porada eksperta]

2014-08-27 13:19
Porada stylistki paznokci
Autor: Getty Images

Ostatnio zauważyłem, że duże paznokcie u nóg mi się, jak gdyby rozdwajają i wrastają w ciało. Co może być tego przyczyną? Może brak jakiegoś minerału lub witaminy? Przecież jest lato, owoców i warzyw człowiek zjada dużo, a paznokcie takie jak zimową porą.

Przyczyn może być wiele. Przede wszystkim, czy w ostatnim czasie nie nosiłeś krytych, może zbyć ciasnych butów? Uciskanie paznokcia może powodować jego uszkodzenie - rozdwajanie, zmianę koloru paznokci, wrastanie się ich.

Często również brakuje nam w organizmie konkretnych minerałów - nie zawsze uzupełnisz je danych owocem czy warzywem. Brak witamin powoduje bardzo często ich wrastanie.

Kuracja witaminowa powinna trwać min. 3 miesiące i powinna być regularna - tylko wówczas przynosi efekty. Podstawowymi minerałami wzmacniającymi paznokcie są : wapń, witaminy z grupy B, żelazo kwas foliowy, witamina A, cynk i magnez. Przy rozdwajaniu się paznokci najważniejsze jest żelazo i magnez.

Jeśli paznokcie będą sprawiały ci duży problem i ból szczególnie przy wrastaniu w skórę - zachęcam do wizyty w salonie kosmetycznym u pani pedikiurzystki. Na przykład w celu nie wrastania paznokci zakłada się specjalne klamry (bezbolesny zabieg). Powodzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Kaczorowska

Odpowie na każde pytanie dotyczące pielęgnacji rąk, nóg i zdobienia paznokci. Wykonuje profesjonalny manicure i pedicure, zdobi paznokcie na różne okazje. Wykonuje manicure hybrydowy, oraz tipsy żelowe.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.