Jak leczyć suchą i popękaną skórę dłoni?

2018-11-28 15:45 Materiał sponsorowany

Przesuszenie skóry dłoni jest częstą przypadłością zaostrzającą się głównie w wyniku działania czynników zewnętrznych. Na problemy związane z przesuszoną i popękaną skórą szczególnie narażone są osoby często myjące ręce, mające kontakt z detergentami, a także ci których praca wiąże się z ekspozycją dłoni na działanie chłodnego, suchego powietrza.

Sucha, pomarszczona i popękana skóra na dłoniach może być wynikiem działania warunków atmosferycznych czy chemicznych czynników drażniących. Towarzyszy także stanom chorobowym jak cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Jednak u większości z nas problem z prawidłowym nawilżeniem skóry rąk pojawia się w okresie chłodnych miesięcy. Niskie temperatury i suche powietrze utrudniają skórze utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia, co prowadzi do jej zwiotczenia, łuszczenia się, a także do powstawania bolesnych, trudno gojących się pęknięć. Przesuszona, popękana skóra ma tendencje do stanów zapalnych, staje się również łatwym celem patogenów.

Jak rozpoznać, że mamy problem z przesuszoną skórą dłoni?

Zdrowa skóra, nie tylko na dłoniach, składa się w 10-15% z wody. Gdy poziom ilości wody spada, to dochodzi do zaburzenia procesów zachodzących w komórkach, prowadząc do zwiotczenia skóry i jej nadmiernego rogowacenia. Objawy wskazujące na przesuszenie mogą różnić się w zależności od zaawansowania problemu i jego źródła. W łagodnej formie wiąże się ono z uczuciem suchości, większą wrażliwością skóry, którym towarzyszy czasem zaczerwienienie spowodowane podrażnieniami. Gdy problem jest poważniejszy, skóra zaczyna się łuszczyć i jest wyraźnie szorstka w dotyku. Mogą pojawiać się na niej drobne pęknięcia. Gdy u podłoża problemu leży atopowe zapalenie skóry objawom towarzyszy także świąd.

Jak możemy zapobiegać wysuszeniu skóry dłoni?

Przyczyną problemów ze skórą dłoni jest zaburzenie jej naturalnej funkcji bariery. Do sytuacji tej dochodzi w wyniku działania już wcześniej wspomnianych czynników zewnętrznych (np. czynniki atmosferyczne) jak i wewnętrznych (stany chorobowe). Duży wpływ na barierę skórną ma sposób pielęgnacji. Jest ona szczególnie ważna, gdyż zewnętrzna skóra dłoni nie posiada praktycznie tkanki tłuszczowej, jest cienka i delikatna, a na jej powierzchni znajduje się niewiele gruczołów łojowych.

Każda nasza ingerencja, np. poprzez mycie czy dezynfekcję rąk, powoduje usunięcie i tak niewielkiej ilości ochronnego łoju. Ważne jest więc sięganie po delikatne żele do mycia i kremy ochronne, najlepiej na bazie emolientów. Emolienty oprócz działania nawilżającego natłuszczają skórę zapobiegając nadmiernej utracie wody. W okresie chłodnych jesiennych czy zimowych dni nie zapominajmy też o rękawiczkach, które ochronią dłonie przed działaniem suchego, zimnego powietrza.

Jako uzupełnienie kuracji wysuszonej skóry dłoni dostępny jest również odżywczy, hipoalergiczny krem, który można nabyć w zestawie z opatrunkiem w płynie. Krem ten bogaty jest w witaminy E oraz B5 przyspieszające regenerację komórek skóry. W jego składzie znajdziemy również naturalny emolient jakim jest masło shea i glicerynę, które złagodzą ewentualne stany zapalne, zapewnią skórze właściwy poziom nawilżenia i ochronę przed utratą wody. Krem odżywczy warto stosować nie tylko jako uzupełnienie terapii leczenia pęknięć skóry, ale również profilaktycznie, aby im zapobiegać.

Jak poradzić sobie z problemem suchej, popękanej skóry dłoni?
Urgo - kwadrat

Autor: Urgo

Każdy kto ma problem z przesuszoną skórą rąk wie doskonale jak uciążliwa i bolesna potrafi być ta przypadłość. Osłabiona i sucha skóra pęka, przez co powstają na niej drobne i bolesne ranki, które dodatkowo mogą stać się miejscem wniknięcia patogenu.

W procesie leczenia tego typu uszkodzeń może nam pomóc innowacyjny opatrunek w płynie, którego działanie opiera się na opatentowanej technologii Filmogel®.

Opatrunek Urgo aplikujemy bezpośrednio na pęknięcia i małe rany przy pomocy dołączonej do preparatu szpatułki. Preparat przekształca się w warstwę filmu ochronnego zabezpieczającego ranę przed działaniem czynników zewnętrznych (zimno, wiatr, wilgoć itp.) i zapewniającego tym samym trwałe złagodzenie bólu. Bariera ochronna zapobiega ponownemu otwarciu się rany, umożliwiając prawidłowy przebieg gojenia się skóry.

Filmogel® Urgo jest przezroczysty i wodoodporny, więc nie wymaga wielokrotnych aplikacji po każdym kontakcie z wodą.

Produkt kupisz w wybranych aptekach oraz drogeriach pod postacią preparatu Urgo Filmogel® Popękana Skóra Dłonie i Stopy.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019
KOMENTARZE
Erycja
|

trzeba dodać jeszcze do tego grupę osób ćwiczących z drążkami czy sztangami -my strasznie cierpimy ze względu na popękaną, zniszczoną skórę dłoni. dlatego dam dobrą radę, wypróbujcie sobie kremu afterworkout hand cream, jest na bazie samych naturalnych składników głównie olejków jak herbaciany czy rycynowy. świetnie regeneruje skórę, nawet z odcisków