Kruche, krzywe paznokcie [Porada eksperta]

Moje paznokcie u prawej ręki są kruche i rosną bardzo powoli, a kiedy urosną, łamią się. Z lewą ręką nie ma problemu. Paznokcie na kciukach rosną krzywo i odchylają się, lewy bardzo w lewo, a prawy bardzo w prawo. Co robić?

Niestety, często się z tym spotykam (zarówno u rąk jak i u nóg), że prawa strona różni się od lewej. Jeżeli jesteś praworęczna, to powodem może być również częstsze używanie prawej dłoni do większości czynności, które wykonujesz na co dzień. A w tym może być kontakt z detergentami, które bardzo szkodzą paznokciom i dłoniom podczas np. porządków domowych. Zachęcam do zakupu rękawiczek.
Jednym z powodów krzywo rosnących paznokci może być ich wcześniejsze obgryzanie. Obgryzanie powoduje naruszenie macierzy i zniszczenie naturalnych paznokci, po czym one zniekształcają się i krzywo rosną.
Kolejnym powodem krzywo rosnących paznokci może być przebyta ciężka choroba lub mechaniczne uszkodzenie paznokci – np. zgniecenie ich, po czym trudno im wrócić do poprzedniego kształtu.
Moja propozycja jest następująca: paznokcie przez jakiś czas postaraj się utrzymać bardzo krótkie. Używaj do ich piłowania i pielęgnacji tylko pilniczków papierowych i szklanych. Szklany pilnik „zamyka” rozdwojone i chore paznokcie. Zachęcam do zakupu odżywki Nail Tek II, która super wzmacnia i utwardza paznokcie. Kciuki, które rosną w złą stronę, staraj się mocno spiłowywać – tak by nakierowywać ich na odpowiedni wzrost. Jeśli usuwasz skórki to rób to bardzo delikatnie, by przy okazji również nie naruszyć macierzy. Sposobem na krzywo rosnące paznokcie jest również nałożenie na nie żelu lub tipsów, by nakierować je na poprawny wzrost (jest to metoda powszechnie stosowana). Nie zapomnij również o prawidłowej diecie, w której powinny znaleźć się: potas, żelazo, wapń, białko, magnez i oczywiście witaminy – szczególnie z grupy B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Kaczorowska

Odpowie na każde pytanie dotyczące pielęgnacji rąk, nóg i zdobienia paznokci. Wykonuje profesjonalny manicure i pedicure, zdobi paznokcie na różne okazje. Wykonuje manicure hybrydowy, oraz tipsy żelowe.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE