Usuwanie tatuażu laserem - jak wygląda zabieg usunięcia tatuażu?

2014-10-08 16:08 Michalina Guzikowska

Usuwanie tatuażu laserem to najpopularniejszy sposób pozbycia się niechcianej ozdoby ze skóry. Jak przebiega zabieg wywabiania tatuażu laserem? Czy zostają blizny? I czy każdy tatuaż można usunąć? Odpowiadamy na pytania dotyczące procedury!

Usuwanie tatuażu laserem to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób pozbycia się ozdoby, która przed laty cieszyła oko, a dziś jest już tylko uciążliwymi mało dekoracyjnym elementem. Wiele osób, które w młodym wieku zdecydowało się na zrobienie sobie "dziary" dochodzi do wniosku, że chce usunąć często szpecący obrazek. Jak wygląda zabieg usunięcia tatuażu?

Usuwanie tatuażu laserem - czy każdy tatuaż można usunąć?

Laser niszczy barwnik, dlatego nie wszystkie tatuaże można usunąć, ponieważ laser nie jest w stanie zniszczyć niektórych kolorów tuszu. Im ciemniejszy tusz został użyty, tym łatwiej go "rozbić" - czarne, czerwone i granatowe tatuaże nie sprawiają większych trudności, natomiast żółty czy pomarańczowy są bardzo trudne do usunięcia. Przy ciemnych tatuażach lekarz może użyć lasera o częstotliwości 10 herców, czyli wykonuje 10 strzałów na sekundę, dzięki czemu zabieg jest bardzo krótki. Końcówka lasera używanego do usuwanie tatuaży żółtych i zielonych ma 1-2 herce, więc ma o wiele mniejszą plamkę, co zdecydowanie wydłuża czas "rozbijania" barwnika.

Usuwanie tatuażu laserem - jak wygląda zabieg?

Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym - tatuaż smaruje się maścią znieczulającą np. z lidokainą. W zależności od wielkości tatuażu zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Lekarz milimetr po milimetrze "strzela" laserem w tatuaż, energia cieplna jest odbierana przez kolor, w związku z czym dochodzi do rozbicia drobinek barwnika. W zależności od wielkości tatuażu i jego głębokości może być potrzebna większa liczba zabiegów niż jeden. Do pełnego wygojenia pacjent smaruje miejsce po obrazku maścią przyspieszającą gojenie (np. pantenol, linomag.

Usuwanie tatuażu laserem - czy skóra jej poparzona?

Długość trwania impulsu wynosi 10 nanosekund, czyli jest to tak krótki wybuch, że nie zdąży oparzyć skóry otaczającej tatuaż. Jeśli barwnika jest bardzo dużo, wybuch może spowodować przeniesienie ciepła na skórę i mogą pojawić się strupki, ale nie powstają oparzenia i blizny.

Koszt jednego zabiegu waha się od 500 zł do nawet 1200 zł w zależności od wielkości tatuażu, w związku z czym usunięcie dużego, głębokiego rysunku może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jak wygląda zabieg usunięcia niechcianego tatuażu?

Dermatolog opowiada o laserowym usuwaniu tatuażu

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE
Magda
|

rzeczywiście Picosure sobie świetnie radzi z tatuażami - sama robiłam tą metodą usuwanie tatuażu - a raczej specjaliści z Kliniki Miracki. efekt rewelacyjny i wbrew pozorom nie bolało - a tak wszyscy straszyli. jak chcesz podpytać o więcej szczegółów to pisz na e-maila marzenia19@interia.pl

Doriss
|

zuzankaaa, a mogłabyś podać jakiegoś maila do Ciebie? również myślę o usunięciu tatuażu laserem Picosure, ponieważ nie mogę przez niego normalnie funkcjonować... a chętnie bym się dowiedziała czegoś więcej.

Miśka
|

Ja również usunęłam tatuaż. Chciałam po prostu wyglądać jak człowiek. Jednak młodość rządzi się swoimi prawami, a młodość to głupota i pochopne decyzje... Dziś już wiem, że to był błąd, ale dało się go naprawić.

zuzankaaa
|

UWAGA!UWAGA! Pozbyłam się tatuażu :) Efekt zabiegu laserem: REWELACJA. Mimo że nie miałam zaufania to zaryzykowałam (nie mogłam patrzeć na imię pewnej osoby wytatuowane na mojej ręce 6 lat temu;/). To taki najnowszy laser - Picosure. W Polsce jest dostępny od niedawna. Polecam dla tych, którzy już stracili nadzieję :D