Tampon czy podpaska - fakty i mity o higienie intymnej w czasie miesiączki

2015-07-07 17:27 Małgorzata Jaxa-Bykowska

Wygodniejsze, higieniczne, dyskretne - mówią zwolenniczki tamponów. Ale niebezpieczne - argumentują panie, które wybierają podpaski. Czy to prawda? Która metoda higieny intymnej podczas miesiączki jest najzdrowsza i najskuteczniejsza? Co jest lepsze - tampon czy podpaska?

Dziewice mogą używać tamponów podczas miesiączki

PrawdaAle tylko te, których błona dziewicza ma kształt pierścienia czy też rogalika. U tych kobiet, u których błona przesłania niemal całe wejście pochwy, istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia przez tampon. Ale i w takim przypadku użycie tamponu nie jest całkowicie wykluczone - można spróbować wersji mini. Jeśli nawet one wchodzą z trudem i sprawiają ból, korzystniej będzie do czasu rozpoczęcia współżycia używać podpasek.

Posłuchaj o tamponach, poznaj fakty i mity na ich temat. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Lepiej w czasie miesiączki stosować podpaski na noc, a tampony na dzień

PrawdaLepiej nie trzymać tamponów zbyt długo w pochwie, by zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii. Natomiast często kobiety, by uniknąć przesunięcia podpaski i zabrudzenia bielizny i pościeli, wybierają na noc tampon. Wtedy po przebudzeniu należy go od razu wymienić, aby jak najkrócej znajdował się w pochwie.

Podczas wyjmowania tamponu jego fragment może zostać w pochwie

PrawdaJeśli kobieta podejrzewa, że tak się stało, nie powinna wkładać następnego tamponu, lecz skorzystać z podpaski (resztki tamponu wypłyną z krwią). Ponieważ zalegające w pochwie pozostałości zabezpieczenia mogą wywołać infekcję, zaraz po zakończeniu miesiączki należy zgłosić się do ginekologa.

Między miesiączkami można stosować tampony jako zabezpieczenie przed upławami

FałszUpławy świadczą o infekcji w obrębie narządów rodnych. Tampony mogłyby ją jeszcze zaostrzyć (bakterie zalegałyby w pochwie, blokowane przez tampon). Do końca kuracji lepiej stosować miniwkładki chroniące bieliznę, a podczas okresu - podpaski.

Tamponów nie powinny używać kobiety, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną

PrawdaWkładka wewnątrzmaciczna może się wysunąć na zewnątrz razem z wyjmowanym tamponem.

Podczas korzystania z toalety należy wyjmować tampon

FałszNie jest to konieczne. Przy oddawaniu moczu powinno się jednak przytrzymać sznurek tamponu, by go nie zamoczyć. Warto też mieć pod ręką tampon zapasowy, gdyby podczas napinania mięśni doszło do mimowolnego wypchnięcia zabezpieczenia.

Tampon może "powędrować" w głąb ciała

FałszMięśnie pochwy przytrzymują go we właściwym miejscu. Ponadto kanał szyjki macicy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości, żeby tampon się przemieścił w głąb macicy.

Zbyt długo pozostawiony w pochwie tampon może być groźny dla zdrowia kobiety

PrawdaTampony należy wymieniać co 2-4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4-6 godzin w pozostałych. Nie usunięty przez np. 2 doby może stać się źródłem zakażenia, które czasem doprowadza do wstrząsu toksycznego. Towarzyszą mu bardzo ostre bóle brzucha, gorączka, osłabienie, a nawet omdlenie.

Podpaski mogą uczulać

PrawdaZwłaszcza te o tzw. dużej chłonności. Są one nasycane specjalnymi związkami chemicznymi (absorbentami), na które część kobiet reaguje alergią. Okolica sromu zaognia się wówczas i piecze.

Kobiety, które mają obfite miesiączki, powinny zrezygnować z używania tamponów

PrawdaBlokują one wypływanie krwi z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Zamiast wydostać się na zewnątrz, bywa, że cofają się i wszczepiają, np. do jajowodów - dochodzi wtedy do endometriozy. Według niektórych specjalistów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Angela
|

Uważam ze jesteś narazie za młoda na używanie tamponów. Uważam że tampony powinno się używać po 14 roku życia. Musisz też dobrać zabezpieczenie do twojego organizmu. To jest najważniejsze! !! Jestem mniej wiecej w twoim wieku i myślę że moje porady ci pomogą

Hania
|

Każdy organizm reaguje inaczej. Ale tampony lepiej używać przynajmniej po skończeniu 14 lat. Chyba, że spróbujesz najmniejszej wersji tamponu i sama stwierdzisz czy jest okej. Jeżeli bedziesz się źle czuła, miała zawroty głowy, ból brzucha. To wtedy zrezygnuj z nich :)

monika
|

Jasne tampony są dyskretniejsze ale ja wolę podpaski chyba,że ma się skłonność do alergii to inna sprawa.Po tamponach często bolał mnie brzuch,miałam zawroty głowy i ogólnie byłam osłabiona nie wspomnę już o pieczeniu i swędzeniu.Dlatego wybór "zabezpieczenia" należy dobrać sobie indywidualnie lub brać coś profilaktycznie np.Lactovaginal ,który utrzymuje prawidłowe PH pochwy.

Aldona1
|

Tampony wcale nie są takie cudowne, ja po nich miałam problemy. Jeśli masz okres to ja bym zrezygnowała na ten czas z basenu, chyba że jesteś zawodniczką kadry narodowej. Co do płynów, to faktycznie zgadzam się, lepiej wybrać sprawdzony z odpowiednim składem i bez sztucznych parabenów albo sls. Co do papieru toaletowego to jednak wolę ten lepszy, zresztą teraz są cudowne papiery wilgotne co rozwiązuje sprawę.

jako
|

Łatwo sie zainfekować czymkolwiek. Ale jakże trudno się potem leczyć. Lepiej zapobiegać. Często dbać o higienę osobistą. Szczególnie jak jest gorąco. Ja dostałam jakieś paskudztwo właśnie od podpasek tych super pachnących plastikowych kurka wodna itd. (nie chce robić antyrekalmy)... odparzyłam się i się zaczęło... Porada od Pani ginekolog była jasna: bawełniane wkładki bezzapachowe, papier toaletowy zwykły bezzapachowy nie kolorowy, żel do higieny intymnej jak najbardziej ale ten specjalistyczny a nie badziew za 3/4 zł. Plus oczywiście krem, czopki i leki.....Wbrew pozorom kosmetyki do higieny intymnej też potrafią podrażnić np odczyn ph różni sie w kosmetyku i na skórze i już się zaczyna....Od tamtej pory rozsądnie kupuje kosmetyki i podpaski. Tamponów nie lubię ... boje się że mi wypadnie i będzie siara :D Chociaż słyszałam że na basen są idealne podczas okresu.

Lara
|

Moim zdaniem tampony są zdecydowanie lepsze dla aktywnych kobiet, a tych przecież ciągle przybywa :) Jeśli nigdy wcześniej nie miałyście z nimi do czynienia to warto zacząć od tych mini, tutaj polecę OB mini, z doświadczenia powiem że są bardzo skuteczne. Nie ma co się bać, warto spróbować, przy odpowiednim użytkowaniu i higienie, nic złego nie może się stać, a podane w artykule informacje niekiedy są pisane na wyrost :)

Kamila
|

Mam 12 lat i miałam pierwszą miesiączkę.
Czy przy następnej mogę już używać tamponów?

Angelika11
|

Hej!!!

Mam 11 lat i mam okres moim zdaniem podpaski są lepsze

lenka
|

Odradzam używanie tamponów jeśli pojawiają się częste infekcje, mi pani ginekolog poleciła podpaski anionowe, są bardzo chłonne i wbrew temu co napisano w artykule nie mają żadnych sztucznych składników:)

ANKA
|

A moze bez problemu tampon???.