Tabletki na pocenie się - jak działają? Czy są bezpieczne?

2019-07-19 12:38 Monika Majewska

Tabletki na pocenie się są przeznaczone dla osób, które zmagają się z nadpotliwością nie tylko pach, stóp czy dłoni. Dzięki nim nadmierne wydzielanie potu zostaje zahamowane na powierzchni całego ciała. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale czy na pewno bezpieczne? Sprawdź, jak działają tabletki przeciw poceniu się i czy mogą być szkodliwe dla organizmu.

Tabletki na pocenie się to preparaty, których celem jest zahamowanie nadmiernego wydzielania potu. W związku z tym tabletki przeciw poceniu się są rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z nadpotliwością (hiperhydrozą). Można o niej mówić, gdy przewody wyprowadzające gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot w ilościach większych niż organizm potrzebuje do schłodzenia powierzchni skóry.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Tabletki na pocenie się - dla kogo są przeznaczone?

Tabletki na pocenie się mogą przyjmować osoby zmagające się z nadpotliwością miejscową (np. pach czy stóp), jednak ich stosowanie wydaje się bardziej zasadne w przypadku uogólnionej postaci nadpotliwości (całego ciała), z którą nie radzą sobie tzw. blokery potu.

Nadmierna potliwość całego ciała może być objawem wielu chorób, m.in. cukrzycy, nadczynności tarczycy, zatrucia alkoholowego, choroby Parkinsona, a nawet uszkodzenia rdzenia kręgowego. Wówczas tabletki na nadpotliwość nie będą skuteczne, ponieważ nie zwalczą przyczyny choroby podstawowej, która odpowiada za nadmierne wydzielanie potu.

Czytaj też: Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Hiperhydroza może być także wynikiem procesów aklimatyzacyjnych w klimacie tropikalnym, spożywania niektórych przypraw lub pokarmów, wysiłkiem fizycznym lub otyłością. Jednak najczęściej mówi się o nadmiernej potliwości na tle emocjonalnym, np. pod wpływem stresu. W takich sytuacjach tabletki na pocenie się mogą przynieść ulgę.

Czytaj też:

Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ

NADMIERNA POTLIWOŚĆ STÓP - jak pomóc pocącym się stopom?

Pocenie się latem - sposoby na nadmierne pocenie się w upały

Tabletki na pocenie się – jak działają?

Tabletki na nadmierne pocenie się mają w swoim składzie zioła, których celem jest zahamowanie nadmiernego wydzielania potu. Pierwszorzędną rolę odgrywa w nich szałwia lekarska, która zawiera działające przeciwpotnie garbniki. Dzięki nim płyn w postaci potu nie wydostaje się w nadmiarze na powierzchnię skóry. Nie zostaje on jednak uwięziony w gruczołach potowych, lecz wydalony wraz z moczem. Dlatego efektem ubocznym stosowania tego typu preparatów mogą być częste wizyty w toalecie.

Do zwiększenia objętości wydalanego moczu, a co za tym idzie – do zmniejszenia ilości płynów wydalanych przez skórę, przyczyniają się m.in. skrzyp polny i słynąca ze swoich moczopędnych właściwości pokrzywa.

Czytaj też: Zioła moczopędne – skuteczny i bezpieczny sposób na obrzęki i inne dolegliwości

Dodatkowo niektóre tabletki mogą zawierać zioła uspokajające (np. melisę, wyciąg z pachnotki), które "wyciszają" organizm w stresowych sytuacjach, a co za tym idzie – zmniejszają ilość wydzielanego pod wpływem emocji potu.

Czytaj też: ZIOŁA pomagają łagodzić stres i zdenerwowanie

Ważne

Tabletki na pocenie się – przed spożyciem lepiej skonsultuj się z lekarzem

Składnikami aktywnymi tabletek na pocenie się są zioła, a te mogą zmienić działanie leków - wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa. W związku z tym osoby, które przyjmują się na stałe jakieś leki, przed przyjęciem tabletek na nadpotliwość powinny skonsultować się z lekarzem. Ponadto należy pamiętać, że są to preparaty mające działanie moczopędne, dlatego podobne zalecenia dotyczą osób zmagających się z zaburzeniami elektrolitowymi. Z tabletek na nadpotliwość powinny bezwzględnie zrezygnować osoby uczulone na którykolwiek składnik preparatu.

Tabletki na pocenie się - czy są szkodliwe?

Preparaty na pocenie się, które są stosowane tylko na ograniczoną powierzchnię ciała (np. głównie pod pachami), nie są tak bardzo szkodliwe, jak tabletki na nadpotliwość. Pachy zajmują niewielką powierzchnię w stosunku do całej skóry i organizm bez problemu radzi sobie z termoregulacją, nawet jeśli człowiek nie poci się pod pachami.

Gorzej, jeśli wydzielanie potu zostanie ograniczone na całej powierzchni ciała. Może to spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, zwłaszcza że tabletki na pocenie się działają moczopędnie. Ponadto może dojść do groźnego w skutkach przegrzania organizmu, ponieważ mechanizm chłodzenia nie będzie działał tak, jak potrzeba. W związku z tym, mimo że tabletki przeciw poceniu się są reklamowane jako suplementy diety, przed ich spożyciem zalecana jest konsultacja lekarska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Lukasz
|

Mylisz się. Mam dopiero 30 lat i nadmierne pocenie utrudnia mi życie. Strach nałożyć inna koszulkę niż czarna czy biała. Mam lekkie nadciśnienie, które jest pod kontrolą. Żadne antyperspiranty nie pomagają, zimna kąpiel, bawełniane ubranie ani zmiana diety. I co mogę zrobić? Spróbuję wszystkiego, oczywiście w granicach rozsądku.

Eryk L
|

przeczytałem, że "mekodno" psikając się rano odpowiednim dezodorantem ma spokój cały dzień... jeżeli chodzi o pocenie się... taaaa... po godzinie 15 w autobusie wszyscy na pewno to potwierdzą :)

mekodno
|

Dezodorant naturalny od HB - powinno być ok. U mnie wyglądało to podobnie. Używałam przez dłuższy czas tego samego kosmetyku i teraz wszystko jest w najlepszym porządku. A ogólnie w tym wszystkim chodzi o absolutną systematyczność. Psikasz się rano i masz święty spokój przez cały dzień.

Ania
|

Przy zażywaniu tabletek na pot nie zostaje nic w organizmie tylko wszystko zostaje wydawane wraz z moczem

aga
|

Gdzie można kupić płyn potockiego????????

luba
|

Błona śluzowa żołądka i kiszek upośledzona, więc mniej j jeść(wtedy lżej pracując przy trawieniu regeneruje się) mniej solić, pieprzyć , kwasić i w ogóle przyprawiać, bez śmietany lub niewiele i to z cukrem, bez używek bez CO2 Lepiej pić wodę niegazowaną lub mocno ciepłą przegotowaną przed posiłkami, wtedy jedzenie zahamuje wydzielanie potu, bo między posiłkami gdy się jest głodnawym picie pobudza poty.Po prostu unikać pobudzaczy w tym owoców i pomidorów ze względu na kwas , a jeśli już to ze słodką śmietanką, żeby neutralizować. Cebula i itp ograniczyć lub całkiem zrezygnować i gdy nawet małe ilości szkodzą. Potliwość wzmagać się może nieraz po kilkunastu godzinach gdy szkodliwy czynnik dojdzie do uszkodzonej części jelita.

Ona
|

Gdzie można kupić ten płyn?

mysza
|

A gdzie ten płyn Potockiego można kupić ???

Gruzin
|

Powinni jeszcze sprzedawać tabletki aby się nie wypróżniać..niech to siedzi w ludziach aby tylko płacili...wstyd ! reklamować te bzdury na portalu o zdrowiu

Gruzin
|

Człowiek się poci aby wyszły z organizmu wszelkie brudy..jak przestanie to wszystko będzie siedziało w nas...jak więc takie tabletki mają być zdrowe...znowu szukacie kasy kosztem ludzkiego zdrowia