Recepta na młody wygląd skóry

2019-09-11 13:52 Materiał sponsorowany Dr n. med. Aleksandra Jagielska

Skóra to jeden z największych organów człowieka. Jej powierzchnia to ok. 1,7 m2, grubość 0,5-5 mm, a budowa obejmuje trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

Recepta na młody wygląd skóry
Autor: Materiały partnera

Naskórek to warstwa zewnętrzna, która regularnie się odnawia, a jego czas regeneracji wynosi ok. 28 dni. Skóra właściwa składa się z dwóch warstw: brodawkowatej, zlokalizowanej bezpośrednio pod naskórkiem, składającej się z przeplatających się w nieuporządkowany sposób włókien kolagenowych oraz siateczkowatej, zbudowanej z grubych włókien kolagenowych ułożonych równolegle do powierzchni skóry. Ostatnią warstwę stanowi tkanka podskórna, czyli tkanka tłuszczowa o funkcji ochronnej i będącej źródłem energii.

Rola skóry jest ogromna, szczelnie chroni narządy wewnętrzne i całe nasze ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. UV, zimno, woda) oraz drobnoustrojami chorobotwórczymi (np. bakterie, wirusy, grzyby). Dlatego tak ważne jest regularne dbanie o jej zdrowie, aby pozostała w dobrej kondycji przez całe nasze życie.

Oprócz funkcji ochronnej, skóra umożliwia również regulację ciepła, odgrywa ważną rolę w układzie immunologicznym oraz gospodarce wodno-elektrolitowej, tłuszczowej i witaminowej. Jest też narządem zmysłów, gdyż dzięki licznym zakończeniom nerwowym pozwala odczuwać dotyk, ból i temperaturę.

Poza wszystkimi wymienionymi aspektami istnieje jeszcze jeden, równie istotny, czyli to, że przez otoczenie zewnętrzne jesteśmy odbierani przez pryzmat wyglądu naszej skóry. Im bardziej zadbana, gładka i zdrowa, tym sami lepiej się w niej czujemy i lepiej jesteśmy postrzegani przez innych.

Na wygląd skóry wpływa wiele czynników: geny, hormony, środowisko zewnętrzne (stres, papierosy, słońce, zła dieta). Chcąc prawidłowo o nią dbać musimy to wszystko uwzględnić.

Za prawidłową jędrność i wytrzymałość skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe i elastynowe. Aż 80% tkanki łącznej naszej skóry to kolagen (niezwykle istotnej białko dla jej struktury i wyglądu). Niestety już od 25 r.ż. produkcja kolagenu spada, w każdej kolejnej dekadzie życia o ok. 10%, a u kobiet po menopauzie aż o 30%. Przez to skóra traci wilgoć, jest bardziej sucha, cieńsza, mniej elastyczna i jędrna, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Aby długo cieszyć się ładnym wyglądem naszej skóry musimy troszczyć się o nią kompleksowo. Prawidłowa pielęgnacja przeciwstarzeniowa powinna obejmować zarówno pielęgnację zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

Pielęgnacja zewnętrzna powinna być oparta na: ochronie przed UV, pielęgnacji antyoksydacyjnej, poprawie funkcjonalności płaszcza hydrolipidowego, uzupełnianiu niedoboru kwasu hialuronowego, pobudzaniu procesów odnowy naskórka oraz działaniu przeciwstarzeniowym.

Pielęgnacja wewnętrzna powinna być oparta na: uzupełnianiu niedoborów kolagenu, zawierającego aktywne kompleksy peptydowe w odpowiednim stężeniu, suplementacji nienasyconych kwasów tłuszczowych, koenzymu Q10, wit. D3 oraz pierwiastków śladowych (cynk, selen).

Warto wiedzieć
Kolagen Doppel Hertz kwadrat

Autor: Doppel Hertz

Na szczególną uwagę zasługuje kolagen, główny składnik tkanki łącznej, odpowiedzialny za elastyczność skóry. Stosowanie kolagenu od zewnątrz nie przyniesie oczekiwanego efektu, ze względu na fakt, że jego cząsteczki są zbyt duże, aby były w stanie przeniknąć przez naskórek głębiej w strukturę skóry. Zauważalny efekt przyniesie doustne przyjmowanie kolagenu o odpowiedniej budowie łańcuchów peptydowych zapewniając jego dotarcie do głębszych warstw skóry, poprawiając jej elastyczność i gęstość. W celu uzyskania długotrwałych efektów, takich jak wygładzenie zmarszczek, redukcja bruzd, poprawa gęstości i jędrności skóry, a także utrzymanie młodego wyglądu skóry na dłużej, warto sięgnąć po kolagen w formie doustnej, czyli do picia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019
KOMENTARZE