Pierwsza depilacja: kiedy, czym i jak się depilować?

2018-06-14 12:09

Pierwsza depilacja budzi wśród nastolatek wiele wątpliwości: zastanawiają się, kiedy zacząć usuwać owłosienie, czym to robić i w jaki sposób. Odpowiedzi na pytania dotyczące pierwszej depilacji znajdziesz w tym artykule!

Spis treści:

  1. Pierwsza depilacja: kiedy zacząć?
  2. Pierwsza depilacja: czym się depilować?
  3. Pierwsza depilacja: jak się przygotować?

Pierwsza depilacja to ważna kwestia dla dziewcząt w okresie dojrzewania. Pierwsze włoski na ciele nastolatki są zazwyczaj bardzo delikatne i jasne, ale wcale nie oznacza to, że są niewidoczne. Nastolatki, obserwując dorosłe kobiety, zastanawiają się nad swoją pierwszą depilacją. Kiedy, jak i czym usunąć owłosienie po raz pierwszy?

Pierwsza depilacja: kiedy zacząć?

Trudno jest stwierdzić w jakim wieku należy przeprowadzić pierwszą depilację. U każdej dziewczynki proces dojrzewania przebiega inaczej. U jednej owłosienie może pojawić się już w wieku 10 czy 11 lat, u innej dopiero po 13. roku życia. Kolor i długość włosów również jest sprawą indywidualną i zależy od naszych genów.

W przypadku pierwszej depilacji ważne zadanie stoi przed mamą dziewczynki: warto porozmawiać z córką na ten temat, wyjaśnić jej, że owłosienie, nawet to w miejscach intymnych, jest całkiem normalne i że można w łatwy i bezbolesny sposób się go pozbyć. Warto również zapoznać się z nowoczesnymi metodami usuwania włosków i na samej sobie przetestować, które z nich jest najmniej kłopotliwe. Od momentu, kiedy my byłyśmy nastolatkami, wiele się zmieniło, dziś depilacja, nawet ta pierwsza nie musi wcale być bolesna i nieprzyjemna.

Zdaniem eksperta
lekarz dermatolog, dr Aleksandra Jagielska z Kliniki Sthetic w Warszawie.

Pierwsza depilacja okiem lekarza dermatologa

Skóra młodych dziewczyn jest przede wszystkim bardziej wrażliwa i bardziej delikatna niż u dorosłej kobiety. Nastolatki często obawiają się dyskomfortu, więc poleca się im mniej bolesną depilację, którą wykonają komfortowo w domu.

Jeśli chcemy osiągnąć długotrwały efekt polecam depilację depilatorem, bo usuwa ona najkrótsze włoski na długi czas. Jeśli efekt chcemy osiągnąć szybko - warto zdecydować się na maszynkę, najlepiej taką, która posiada trzy lub więcej ostrzy.

Trzeba też pamiętać, że młode dziewczyny nie muszą decydować się na korzystanie tylko z jeden metody depilacji. Dobrym wyjściem będzie ich łączenie – np. wykonanie depilacji nóg depilatorem, a pach maszynką jednorazową.

Pierwsza depilacja: czym się depilować?

Maszynka

Usuwanie owłosienia maszynką jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. Jest to metoda bezbolesna i tania. W drogeriach dostępne są maszynki jednorazowe oraz z wymiennymi ostrzami.

Wybierając maszynkę dla nastolatki trzeba pamiętać, aby wybrać taką, która posiada 3 ostrza lub więcej, bo zapewniają bardziej dokładne golenie za pierwszym pociągnięciem. Aby bezpiecznie i dokładnie usunąć owłosienie za pomocą maszynki, najlepiej wybrać tą z ruchomą główką, a do depilacji zastosować specjalną piankę lub żel ułatwiający golenie.

Depilator

Wiele osób kojarzy usuwanie włosków depilatorem z dyskomfortem, ale dziś to już mit. Dawniej urządzenia te faktycznie nie były wyposażone w technologie, które łagodziłyby odczucia bólowe, a depilacja mogła być nieprzyjemna.

Dziś depilatory to nowoczesne, pełne technologii urządzenia, które pomagają radzić sobie z niechcianym owłosieniem nawet do 4 tygodni. Mogą być one stosowane także u nastolatek, zwłaszcza że na rynku dostępne są modele przeznaczone dla młodych dziewczyn zaczynających depilację.

Wosk

Depilację woskiem można wykonać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Trzeba pamiętać, że aby była skuteczna, włoski muszą być stosunkowo długie – mieć ok. 2 mm długości. Wykonując depilację woskiem w domu na początku najlepiej przeprowadzić test na małym fragmencie owłosionej skóry.

Wosk może wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego szczególnie w przypadku pierwszej depilacji, należy sprawdzić reakcję skóry na ten kosmetyk. Depilacja woskiem jest zabiegiem bolesnym i może zniechęcić młodą kobietę do kolejnych zabiegów usuwania owłosienia.

Profesjonalne usuwanie włosków woskiem w gabinetach kosmetycznych jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Krem

Podobnie jak w przypadku wosku - krem do depilacji może powodować podrażnienia na młodej i jeszcze bardzo delikatnej skórze nastolatki. Ta metoda usuwania owłosienia nie jest polecana młodym kobietom. Jest również zdecydowanie droższa i bardziej kłopotliwa niż usuwanie włosków depilatorem czy maszynką.

Czytaj też:

Na czym polega depilacja brazylijska?

Depilacja miejsc intymnych - którą metodę wybrać?

Na czym polega depilacja laserowa?

Pierwsza depilacja - jak się przygotować?

Bądź na bieżąco

Koniecznie wybierz się do sklepu lub sprawdź w internecie, jakie urządzenia i kosmetyki są obecnie dostępne na rynku. Poczytaj o składach produktów oraz o sposobie ich użytkowania.

Porozmawiaj z mamą, koleżankami, dermatologiem o zabiegu usuwania włosków, poznaj wszystkie dostępne metody. Poczytaj o nich. Możesz nawet umówić się z koleżankami na wspólną depilację np. nóg.

Mniej znaczy więcej

Skóra nastolatki jest jeszcze bardzo delikatna i kosmetyki o skomplikowanych składach, kremy i woski mogą wywoływać podrażnienia. Do pierwszej depilacji wystarczy tylko depilator i woda czy maszynka i woda, jeśli zdecydujesz się na użycie dodatkowych kosmetyków, wybierz te najbardziej naturalne - na bazie ziół i wyciągów z roślin.

Depilacja to normalna sprawa

Pamiętaj, że w depilacji nie ma nic nadzwyczajnego - wiele kobiet depiluje się na co dzień, a wiadomo, że największe obawy budzi pierwsze usuwanie włosków. Później depilacja stanie się po prostu częścią pielęgnacyjnego rytuału.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE