Pajączki – prawdy i mity o pękających naczynkach w ciąży

2016-10-18 16:34

Pajączki najczęściej mają kobiety o skórze cienkiej, delikatnej i płytko unaczynionej. Siateczka rozszerzonych naczynek krwionośnych szpeci, dlatego warto im zapobiegać. Które opinie na temat pajączków są prawdziwe, a w które lepiej nie wierzyć?

Pajączki – prawdy i mity o pękających naczynkach
Autor: Thinkstockphotos.com Rozszerzone naczynka mogą pojawiać się zarówno u osób o suchej, jak i tłustej skórze.

Spis treści

  1. Nie każda przyszła mama będzie miała pajączki
  2. Pajączki powstają z powodu zbyt dużego wysiłku
  3. Jeśli kobieta ma skłonności genetyczne do pajączków, w żaden sposób ich nie uniknie
  4. Skórę naczynkową trzeba pielęgnować w szczególny sposób
  5. Pajączki mogą przekształcić się w trądzik różowaty
  6. Rozszerzone naczynka na nogach nie są groźne
  7. Pajączki można zatuszować makijażem
  8. Rozszerzone naczynka można zlikwidować za pomocą kosmetyków

Nie każda przyszła mama będzie miała pajączki

Prawda. Ta przypadłość zazwyczaj dotyka kobiety o skórze cienkiej, delikatnej, płytko unaczynionej. Najczęściej ujawnia się podczas ciąży dlatego, że pod wpływem dużej ilości krążących we krwi estrogenów naczynia krwionośne mają skłonność do nadmiernego rozszerzania się. Warto wiedzieć, że skłonność do pajączków jest dziedziczna – jeśli twoja mama albo babcia ma rozszerzone naczynka, jest spore prawdopodobieństwo, że pojawią się one także u ciebie.

Pajączki powstają z powodu zbyt dużego wysiłku

Mit. Wysiłek fizyczny to tylko jedna z przyczyn rozszerzania się naczynek. Do pozostałych należą: gwałtowne zmiany temperatury, stres i emocje, promieniowanie UV, sauna, alkohol, picie mocnej kawy, jedzenie ostro przyprawionych potraw.

Jeśli kobieta ma skłonności genetyczne do pajączków, w żaden sposób ich nie uniknie

Mit. Rozszerzaniu się naczynek można starać się zapobiec, unikając tego, co sprzyja ich powstawaniu. Czyli dymu z papierosów, mocnej kawy i ostrych przypraw, zbyt gorących pokarmów, alkoholu, opalania się – to wszystko jest zresztą niewskazane w ciąży. Jeśli w pracy masz jarzeniówki, co jakiś czas nakładaj dodatkową porcję kremu z filtrem – lampy jarzeniowe emitują promienie UVA, które osłabia ścianki naczynek krwionośnych. Musisz w tym celu zmyć makijaż, warto więc mieć w pracy podręczny zestaw do umalowania się od początku.

Skórę naczynkową trzeba pielęgnować w szczególny sposób

Prawda. Cera naczynioruchowa (tak fachowo określa się skórę skłonną do pajączków) jest bardzo wrażliwa i wymaga dobrego traktowania. Podstawowe zalecenie pielęgnacyjne to ochrona przed niekorzystnym wpływem środowiska – promieniami UV, wiatrem i mrozem. Dlatego w kremach na dzień obowiązkowy jest filtr przeciwsłoneczny – zimą SPF 15, w pozostałych porach roku SPF 25–30. Zimą krem nawilżający lepiej zmienić na półtłusty albo tłusty, gdyż skuteczniej chroni skórę przed gwałtownymi zmianami temperatury. Warto również zmienić sposób pielęgnacji. Oto podstawowe zalecenia:● Do pielęgnacji używaj wyłącznie preparatów z linii do cery naczynkowej. Mogą mieć one w składzie wyciągi z kasztanowca, który likwiduje rumień, a także arnikę, miłorząb japoński i rutynę, wzmacniające ścianki naczyń. Unikaj kosmetyków zawierających substancje niewskazane dla cery wrażliwej, np. kwasy AHA, witaminę A (retinol) czy alkohol.● Kąp się w ciepłej, a nie gorącej wodzie (również ze względu na ciążę, w której gorąca kąpiel jest niewskazana). Mydło zastąp żelem do mycia skóry wrażliwej.● Nie myj twarzy chlorowaną wodą, bo chlor źle wpływa na naczynka. Bezpieczniej będzie ją przegotować albo umyć buzię wodą termalną.● Nie stosuj peelingów mechanicznie ścierających skórę – do cery naczynkowej przeznaczone są peelingi enzymatyczne.● Nie używaj toników na bazie alkoholu.

Pajączki mogą przekształcić się w trądzik różowaty

Prawda. Częste rozszerzanie się i kurczenie naczynek prowadzi do pogrubienia ich ścianek, a w konsekwencji do ich trwałego rozszerzenia się. Jednocześnie wzrasta przepuszczalność ścianek naczyń włosowatych, przez co w przestrzeniach międzykomórkowych tworzą się obrzęki. Powodują one reakcję zapalną, która utrwala zmiany rumieniowe. Na skutek tych wszystkich procesów zwykłe pajączki mogą zmienić się w trudny do leczenia trądzik różowaty.

Rozszerzone naczynka na nogach nie są groźne

Mit. Pajączki na łydkach to pierwsze dostrzegalne zmiany przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Dlatego jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie wybierz się do flebologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

Pajączki można zatuszować makijażem

Prawda. Zwykły puder czy fluid mogą jednak nie ukryć zaczerwienienia. Warto wypróbować podkład kryjący, ale jeśli on sobie z nimi nie poradzi, zainwestuj w korektor z zielonymi pigmentami. Stosuje się go miejscowo, niewielką ilość nanosząc na newralgiczne punkty i delikatnie rozprowadzając aplikatorem albo opuszką palca. Gdy naczynka są zamaskowane, trzeba nałożyć podkład. Jeśli pajączków jest dużo, od korektora lepsza będzie zielona baza do makijażu, którą również stosuje się pod podkład. Na tak przygotowaną skórę warto następnie nałożyć odrobinę pudru, który ujednolici odcień cery. Powinien być albo bezbarwny, albo w odcieniach beżu.

Rozszerzone naczynka można zlikwidować za pomocą kosmetyków

Mit. Kosmetyki mogą wzmocnić naczynka i zapobiec powstaniu kolejnych zmian, ale nie usuną tych, które już się pojawiły. Rozszerzone naczynka można zamknąć w gabinecie kosmetyczki lub lekarza medycyny estetycznej. Metody ich usuwania są różne – to, którą wybierze specjalista, zależy od wielkości zmian.

Popularnym sposobem jest elektrokoagulacja – lekarz nakłuwa pajączki igłą zasilaną prądem o wysokiej częstotliwości. Pod wpływem prądu naczynko się kurczy. Zabieg jest bolesny, nie można jednak robić go w znieczuleniu miejscowym, gdyż pod jego wpływem pajączki chwilowo bledną, co utrudnia wykonanie zabiegu. Pojedyncze naczynka można także zamykać laserem barwnikowym o długości fali 578 nanometra. Emituje on promieniowanie o średnicy 0,6 mm, które dociera tylko do naczynka. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik zawarty w erytrocytach. Kumulujące się ciepło uszkadza komórki wyściełające wnętrze naczynka, przez co naczynko się zamyka. Sieć naczynek leczy się najczęściej za pomocą IPL lub lasera neodymowo-yagowego, które niszczą naczynko od wewnątrz. Po pewnym czasie jest ono samoczynnie usuwane z organizmu.

miesięcznik "M jak mama"