Jak przedłużyć trwałość opalenizny? Sposoby na utrwalenie opalenizny

2019-07-16 11:54

Jak przedłużyć trwałość opalenizny? O tym należy pomyśleć już przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych, ponieważ skórę trzeba odpowiednio przygotować do opalania. Nie wolno też zapomnieć o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zapobiegniesz oparzeniom słonecznym i zachowasz piękną opaleniznę po lecie. Sprawdź, jak utrwalić opaleniznę i czego nie robić, by nie zniszczyć brązowego odcienia skóry.

Jak przedłużyć trwałość opalenizny? Sposoby na utrwalenie opalenizny
Autor: Thinkstockphotos.com Jak przedłużyć opaleniznę? Sprawdzone sposoby na zachowanie brązowej opalenizny na długo

Spis treści

  1. Jak przedłużyć trwałość opalenizny?
  2. Odpowiednia dieta pomoże utrwalić opaleniznę
  3. Opalanie po opalaniu, czyli samoopalacze i solarium

Co zrobić, aby utrwalić opaleniznę? Przede wszystkim należy ją intensywnie nawilżać, bo tylko na zregenerowanej i odżywionej skórze opalenizna utrzyma się na dłużej. Jednak nie zaszkodzi wspomóc naturę odpowiednimi suplementami diety czy balsamami brązującymi.

Jak przedłużyć trwałość opalenizny?

  • Peeling przed i po opalaniu

Kilka dni przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych warto wykonać peeling całego ciała. Dzięki niemu usuniesz zrogowaciały naskórek, a opalenizna równomiernie utrwali się na odnowionych warstwach skóry i będzie dłużej widoczna. O peelingu należy pomyśleć także po opalaniu. Opalenizna tkwi w głębszych warstwach skóry, dlatego usunięcie martwych komórek naskórka odsłoni świeższą i bardziej naturalną opaleniznę.

  • Co 2 godziny aplikuj krem z filtrem

W czasie opalania aplikuj krem z filtrem 20-30 (jeśli twoja skóra jest wrażliwa 50) SPF, koniecznie co 2 godziny (tyle czasu działa zawarty w nim filtr, poza tym krem ściera się ze skóry pod wpływem potu, piasku). W przeciwnym razie dojdzie do oparzenia skóry i powstania białych śladów na ciele.

  • Intensywnie nawilżaj skórę

Skóra jest wysuszona nie tylko przez słońce, lecz także przez kąpiele w słonej wodzie. Dlatego po każdej kąpieli słonecznej używaj kremów intensywnie regenerujących skórę lub innych preparatów, którymi możesz nawilżyć skórę po opalaniu, np. zawierających alantoinę i glicerynę. Ważne jest także dostarczanie spragnionej skórze nawilżenia "od wewnątrz" w postaci 2 litrów płynów dziennie, ponieważ prawdziwe nawadnianie odbywa się w głębokich warstwach skóry, do których woda dotrze tylko dostarczona od wewnątrz.

    • Wklepuj krem, ale nie wcieraj!

    Ważny jest także sposób, w jaki aplikujesz balsam czy krem. Dermatolodzy zalecają, aby tego typu preparaty wklepywać, a nie wcierać. Ewentualnie można je rozprowadzić na ciele delikatnymi, kolistymi ruchami.

    • Zrezygnuj z gorących kąpieli

    Gorąca woda dodatkowo podrażnia naruszony przez słońce naskórek, dlatego w okresie wakacyjnym wybierz letni prysznic. Rzuć palenie i zrezygnuj z alkoholu. Skóra osób palących i regularnie pijących alkohol szybko stanie się szara i matowa, nawet jeśli włożą wiele wysiłku w jej pielęgnację od zewnątrz.

    Odpowiednia dieta pomoże utrwalić opaleniznę

    • Przejdź na dietę bogatą w witaminę A

    Aby utrwalić opaleniznę, zaleca się spożywać produkty bogate w beta-karoten, który gromadzi się w skórze (w wątrobie jest przekształcany w witaminę A), stopniowo nadając jej brązowo-złoty odcień. Przede wszystkim należy wzbogacić dietę w marchewkę w każdej postaci. Przyjmowana w odpowiednich ilościach (np. szklanka soku z marchwi dziennie) nie spowoduje pomarańczowego odcieniu skóry, ale przyczyni się do powstania ładnej opalenizny. Witaminę A znajdziesz także w morelach, melonach, pomidorach, papryce oraz wszelkich warzywach i owocach o barwie czerwonej bądź pomarańczowej.

    • Stosuj SUPLEMENTY przedłużające trwałość opalenizny

    Aby przedłużyć trwałość opalenizny, należy stosować nutrikosmetyki - suplementy diety poprawiające urodę, które nie tylko utrwalą opaleniznę, lecz także nawilżają skórę "od środka". W tym celu można zażywać tabletki z karotenoidami, które nadają skórze odcień zbliżony do opalenizny. Preparaty z beta-karotenem należy łykać podczas posiłku, który zawiera tłuszcz, ponieważ wówczas beta-karoten najlepiej się wchłania.

    Warto sięgnąć także po odpowiednio dobrany zestaw witamin, który wspomoże skórę w walce ze starzeniem się powodowanym przez działanie słońca i ochroni ją przed działaniem wolnych rodników. Przed opalaniem można sięgnąć także po preparaty przygotowujące skórę na działanie słońca. Wzmocnią one skórę przed i podczas ekspozycji słonecznej oraz uintensywnią kolor opalenizny.

    Opalanie po opalaniu, czyli samoopalacze i solarium

    • Samoopalacze, balsamy i pudry brązujące

    Nakładanie samoopalaczy na opaloną skórę utrwali brązowy odcień, a ewentualne nierówności będą mniej widoczne. Jeśli nie chcesz mieć smug, dodaj do samoopalacza balsam nawilżający i całość wklep w skórę - wtedy rozprowadzi się równomiernie na ciele.

    Balsamy brązujące zawierają barwniki podobne do tych, które znajdują się w samoopalaczach, ale o mniej intensywnym działaniu. Dzięki temu możesz kontrolować intensywność opalenizny i ożywić kolor skóry. Z kolei świecące pigmenty zawarte w pudrach brązujących sprawią, że skóra będzie wyglądać promiennie i zdrowo.

    Należy unikać wizyt w solarium, które jest równie niebezpieczne jak słońce i może przyczynić się do powstania nowotworów skóry. Nawet jedna sesja na solarium w życiu zwiększa ryzyko nowotworów skóry. 

    Czytaj też:

    Czym nawilżyć skórę po opalaniu? Kremy i mleczka łagodzące po opalaniu

    Białe ślady po opalaniu. Jak pozbyć się białych plam i przebarwień po opalaniu?

    Jak opalić się równomiernie? Sposoby na opaleniznę