Jak dbać o szyję i dekolt?

2019-06-10 11:39

Jak dbać o szyję i dekolt? W końcu stanowią one swego rodzaju metrykę każdej kobiety. Jednak wiele pań zapomina o pielęgnacji tych części ciała, skupiając się na twarzy. A to błąd, przecież szyja i dekolt też się starzeje. Podpowiadamy ci więc, jak dbać o szyję i dekolt - co zrobić, by długo pozostały piękne, gładkie i młode.

Jak dbać o SZYJĘ I DEKOLT
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak dbać o szyję i dekolt: domowe sposoby
  2. Jak dbać o szyję i dekolt: zabiegi

Jak dbać o szyję i dekolt? Nie jest to najłatwiejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę, że skóra na dekolcie i szyi jest o blisko 0,2 mm cieńsza niż na twarzy i bardziej delikatna. Dlatego wymaga szczególnie starannej ochrony i pielęgnacji.

Pierwsze zmarszczki pojawiają się już około 25. roku życia. Częściowo to wina natury, ale i twoja, bo zwykle zapominasz o jej pielęgnacji. Nie uświadamiasz sobie, że szyja ciężko pracuje stale w ruchu i napięciu. I dlatego starzeje się szybciej.

Jak dbać o szyję i dekolt: domowe sposoby

Nie zrobisz błędu, jeżeli na te części ciała zaaplikujesz krem, który stosujesz do twarzy. Kosmetyk wmasuj delikatnymi głaskami, zaczynając od dołu ku górze. Potem równie delikatnie, wierzchem dłoni, oklep spód podbródka. Gdy szykujesz się do położenia maseczki nie oszczędzaj - równie grubą warstwą posmaruj i szyję, i dekolt.

Raz w tygodniu zrób sobie kompres z ciepłej oliwy (lub tranu). W podgrzanej oliwie zmocz gazę i okryj nią szyję i dekolt. Na wierzch połóż folię i jeszcze ręcznik (będzie trzymał ciepło). Z kompresem leż ok. 30 minut (przydaje się druga osoba do pomocy, by, dla wzmocnienia efektu, co jakiś czas "docieplać" ręcznik pod gorącą wodą).

Planując peeling przy skórze skłonnej do przetłuszczania wybierz preparat ziarnisty, natomiast przy wrażliwej, skłonnej do pękających naczynek - peeling enzymatyczny, który działa łagodniej. Od czasu do czasu zafunduj sobie kurację energizującymi kapsułkami.

Ważne

Na szyi jest mniej gruczołów łojowych, przez co cieńsza jest też ochronna warstwa lipidowa. Brakuje tu też komórek wytwarzających pigment, chroniących przed promieniami słonecznymi.

Karolina Berdzik, kosmetolog z Cosibella.pl

Młode dziewczyny nie powinny zapominać o nawilżaniu skóry szyi. Profilaktyka odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji skóry tej części ciała. Wystarczy, że raz dziennie – na noc – zastosują odpowiedni kosmetyk, np. zawierający aminokwasy i witaminę B5.

W przypadku skóry dojrzałej, czyli ok. 35-40 roku życia, samo nawilżenie już nie wystarczy. Trzeba sięgnąć po produkt o intensywniejszym działaniu, który nie tylko nawilży, ale też uelastyczni skórę, np. z dodatkiem skwalanu. Skwalan to bezbarwna, bezzapachowa substancja, która jest składnikiem ludzkiego sebum. Skutecznie chroni przed parowaniem wody z naskórka, a w połączeniu z retinolem działa przeciwzmarszczkowo i wygładzająco. Niweluje także już istniejące drobne bruzdy i pozytywnie wpływa na elastyczność skóry.

Skóra szyi z większymi zmarszczkami i przebarwieniami wymaga specjalnej pielęgnacji. Dlatego, gdy oznaki starzenia są już mocno widoczne, trzeba wybrać kosmetyk z wysokim stężeniem składników aktywnych, który zadziała wielopłaszczyznowo.

Jak dbać o szyję i dekolt: zabiegi

Skuteczną metodą ujędrniania dekoltu jest zabieg jonoforezy. Można go jednak wykonać wyłącznie w gabinecie kosmetycznym. Na oczyszczoną skórę kosmetyczka nakłada bardzo odżywczy żel (najczęściej zawierający wyciągi roślinne i mikroelementy), który wmasowuje metalowymi elektrodami w kształcie wałeczków (podłączonymi do prądu o niskiej częstotliwości).

Jonoforeza przyspiesza wnikanie substancji odżywczych, pobudza krążenie, wygładza. Ale nawet jeśli idziesz do kosmetyczki, by wspomóc twarz, poproś o nałożenie preparatu także na dekolt i szyję. Różnica w cenie nie będzie duża, za to zysk na urodzie, owszem.

Uwaga!

Zawsze wklepuj krem, a nigdy go nie wcieraj, bo powoduje to rozciąganie skóry.

Kilka sposobów na łabędzią szyję
  • przez 10 minut dziennie chodź po mieszkaniu z książką na głowie
  • w nocy pod szyję podkładaj wałek, za nim układaj płaski jasiek
  • unikaj opierania się na wysokiej poduszce, bo pogłębiają się wtedy poprzeczne bruzdy
  • na godzinę przed spaniem smaruj szyję grubą warstwą kremu odżywczego i zawiązuj na niej sztywno złożoną kilkakrotnie chusteczkę