Higiena intymna. Jak dbać o higienę intymną w podróży?

Sprawdzone sposoby na zachowanie higieny intymnej w podróży, niezależnie od tego, czym i jak długo podróżujesz. Gdy nie masz dostępu do własnej łazienki, możliwości zadbania o higienę stref intymnych są ograniczone. Trzeba pamiętać o kilku kosmetykach i przydatnych drobiazgach w podręcznym bagażu, aby uniknąć ryzyka infekcji.

Trudno jest zachować higienę intymną podczas wyjazdu. Podróż samochodem, samolotem lub pociągiem, a nawet rajd rowerowy uniemożliwiają odpowiednią higienę. To najczęściej po wielogodzinnej podróży kobiety odczuwają dyskomfort stref intymnych. Warto wcześniej postarać się o odpowiednie zabezpieczenie w postaci łagodnych środków do higieny intymnej, które pozwalają na zachowanie komfortu nawet w czasie długiej podróży. Dyskretne chusteczki, płyn łagodzący podrażnienia i przewiewna bielizna powinny skuteczne uchronić nas przed pojawieniem się przykrych dolegliwości intymnych.

Rodzaje środków do higieny intymnej

  • Nie wyjeżdżaj bez chusteczek do higieny intymnej. Zwykle są dostępne w niewielkich opakowaniach (10–20 sztuk) albo pakowane pojedynczo, dzięki czemu zmieszczą się do małej torebki. Zawierają kwas mlekowy, pomagający zachować prawidłowe pH okolic intymnych. Na rynku jest wiele ich rodzajów, z rozmaitymi dodatkami – np. wyciągami z ziół, czy nawilżającym pantenolem. Sprawdź, czy są bezzapachowe i mają pH 4,5–5,5. Warto też zwrócić uwagę, czy chusteczki są biodegradowalne i czy można je wrzucać do sedesu. Z chusteczek możesz skorzystać na postojach przy stacji benzynowej i w publicznej toalecie.
  • Na wypadek, gdybyś w czasie dłuższej podróży potrzebowała podmyć się pod bieżącą wodą, zabierz małą buteleczkę płynu do higieny intymnej. Wybierz nieperfumowany, o naturalnym pH i koniecznie bez podrażniających detergentów. Niewielką ilość płynu możesz przelać do małej buteleczki turystycznej przeznaczonej na kosmetyki.

Zobacz: Jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy?

  • Zrezygnuj za to z dezodorantu intymnego, ponieważ nie oczyszcza on okolic intymnych, a jedynie ma za zadanie maskowanie nieprzyjemnych zapachów. Do tego substancje zapachowe mogą podrażnić skórę. Jeśli masz problem z nawracającymi infekcjami stref intymnych, to unikaj mocno perfumowanych kosmetyków. Dezodorant maskuje zapach, ale po jego użyciu możesz czuć się bardzo nieświeżo.
  • Nie zapominaj o wkładkach higienicznych i ich systematycznej wymianie. W ten sposób zapobiegniesz pojawieniu się niemiłych zapachów i będziesz się czuła świeżo i komfortowo przez całą podróż. Pamiętaj, by wybierać nieperfumowane wkładki – dodatki zapachowe mogą podrażniać.

Jak zmniejszyć ryzyko infekcji intymnej?

Jeśli musisz usiąść na sedesie w publicznej toalecie, wyłóż deskę jednorazową papierową podkładkę. Można je niekiedy kupić w automacie, ale najlepiej zaopatrzyć się w nie przed podróżą. Dzięki nim poprawisz komfort korzystania z WC i zmniejszysz ryzyko infekcji. Pamiętaj również o dokładnym myciu rąk. Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody i mydła, z pomocą mogą przyjść specjalne żele antybakteryjne, które wciera się w dłonie. Zawsze noś bawełnianą bieliznę. Syntetyczny materiał nie dopuszcza powietrza i powoduje, że skóra się odparza. Na czas podnóży zrezygnuj również ze stringów i postaw na zakrytą, wygodną bieliznę. Jeśli masz możliwość, to w trakcie podnóży pij dużo wody i często oddawaj mocz. Pamiętaj, że jako kobieta musisz dbać nie tylko o higienę miejsc intymnych, ale również o kondycję pęcherza.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.