DEPILACJA w CIĄŻY - które metody są dozwolone, a których lepiej unikać

2016-06-22 10:00

Jak bezpiecznie depilować skórę podczas ciąży? Ciąża to czas delikatności, również w pielęgnacji. Dlatego nie wszystkie metody depilacji są teraz dozwolone. Które można stosować, a których nie?

DEPILACJA w CIĄŻY - które metody są dozwolone, a których lepiej unikać
Autor: Thinkstockphotos.com Depilacja maszynką jest najbezpieczniejszą metodą usuwania włosków w czasie ciąży - pamiętaj tylko o użyciu żelu do golenia.

Spis treści

  1. Metody depilacji polecane w ciąży
  2. Metody depilacji odradzane w ciąży
  3. Metody depilacji zabronione w ciąży

Gładka skóra podczas ciąży bywa pielęgnacyjnym wyzwaniem. Nie tylko dlatego, że czas oczekiwania na dziecko bywa ubarwiany nagłymi niespodziankami w postaci podrażnień czy reakcji alergicznych na znane i lubiane dotąd przez skórę kosmetyki. Również z tego powodu, że usuwanie włosków na łydkach czy w okolicach bikini z dużym brzuchem, który wszystko zasłania, jest – delikatnie mówiąc – średnio komfortowe. A depilować trzeba się regularnie ze względu i na swoje dobre samopoczucie, i na comiesięczne wizyty u ginekologa, wreszcie – tuż przed porodem, kiedy brak włosków ułatwia sprawę.

Tyle tylko, że nie wszystkie metody będą teraz odpowiednie. Przyczyna jest prosta – składniki części kosmetyków oraz niektóre metody mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę przyszłej mamy. No i pośrednio zaszkodzić rozwijającemu się maleństwu. Pośrednio – bo ani substancje, ani urządzenia służące do depilacji nie mają z dzieckiem żadnego kontaktu, jednak stres mamy wywołany dyskomfortem podczas zabiegu ma wpływ na dziecko. Choćby dlatego depilując skórę podczas ciąży lepiej zwracać uwagę i na skład kosmetyków, i na rodzaj zabiegów. Co wolno, a czego nie?

Metody depilacji polecane w ciąży

  • Najbezpieczniejszym dla przyszłej mamy sposobem usuwania zbędnych włosków jest ich ogolenie, najlepiej za pomocą specjalnie wyprofilowanej golarki dla kobiet. Oczywiście, ten sposób ma wady, bo już po kilku dniach włoski zaczynają odrastać . Jednak, w odróżnieniu od pozostałych sposobów ta metoda niesie za sobą najmniejsze ryzyko podrażnień i ewentualnych powikłań. Golimy się zawsze „pod włos”, uprzednio zmiękczając włoski żelem pod prysznic lub – lepiej – pianką lub żelem do golenia dla kobiet. Jeśli w trakcie golenia zadraśniesz skórę, trzeba ją zdezynfekować Octeniseptem lub wodą utlenioną.
  • Bezpieczna jest także większość kremów do depilacji. Te „normalne” nie powinny zaszkodzić skórze, ale ze względu na to, że podczas ciąży może się ona zrobić wrażliwsza, lepiej używać kremów do depilacji przeznaczonych do skóry wrażliwej, delikatnej. Przed zabiegiem warto zrobić sobie próbę uczuleniową, smarując odrobiną kremu skórę na nadgarstku lub za uchem. Krem nakładamy na czystą i suchą skórę, usuwając po 3-5 minutach za pomocą specjalnej szpatułki. Usunięte w ten sposób włoski odrastają po kilku dniach. Po depilacji nogi trzeba umyć, usuwając resztki preparatu, a potem nałożyć na skórę krem kojący, który złagodzi ewentualne podrażnienia i zapobiegnie wrastaniu włosków lub zapaleniu mieszków włosowych.
To ci się przyda

Jak depilować nogi, mając przed sobą wielki brzuch?

Na pewno nie po omacku – macając na oślep nie nałożysz dokładnie kremu, a maszynką możesz się pozacinać. Najlepiej usiądź na taborecie przed lustrem, a nogi rozchyl tak, by brzuch znalazł się między nimi – w takiej pozycji sięgniesz nawet do kostki. Jeśli jednak poczujesz dyskomfort, o pomoc przy depilacji poproś partnera albo przyjaciółkę.

Metody depilacji odradzane w ciąży

Wosk i depilator zapewniają gładką skórę na dłużej, bo obie te metody usuwają włoski z cebulkami. Ale podczas ciąży lepiej z nich zrezygnować z dwóch powodów. Pierwszy to ból i stres, jaki zwykle odczuwalny jest podczas takiej depilacji. Podczas stresu organizm mamy wydziela hormon kortyzol, który w pewnym stopniu dociera do płodu, i – w zależności od stopnia nasilenia – może zostawić po sobie niekorzystne ślady. Udowodniono, ze powtarzający się lub bardzo nasilony stres przyszłej mamy może skutkować większą nerwowością dziecka, a nawet wadami jego układu nerwowego.

Obie te metody mogą być również podczas ciąży przyczyną silnych podrażnień skóry i zapalenia mieszków włosowych. Dodatkowo rozgrzany wosk rozszerza ścianki naczynek krwionośnych, co podczas ciąży może wywołać brzydkie „pajączki”. Ze względu na ból odradzana jest także depilacja pastą cukrową w gabinecie. W ciąży lepiej nie stosować również dyskietek depilacyjnych, czyli aparacików, za których pomocą włoski są delikatnie wycierane. Tu największym przeciwwskazaniem jest możliwość podrażnień, do których czasem dochodzi w trakcie tego zabiegu.

Metody depilacji zabronione w ciąży

Przyszłe mamy nie mogą korzystać z zabiegów depilacji przeprowadzanych z użyciem prądu, ultradźwięków czy lasera. Zabiegi, podczas których wykorzystywany jest prąd i ultradźwięki (a więc m.in. epilatory do użytku domowego i zabiegi depilacji w gabinecie kosmetycznym) mogą być nawet przyczyną poronienia. Jak dotąd nikt nie badał wpływu światła laserowego na rozwijający się płód, nie wiadomo więc, czy szkodzi podczas ciąży. Ale ta metoda depilacji odradzana jest z innego powodu: zabieg jest dość bolesny, i zdarzają się po nim powikłania, takie jak poparzenia skóry, które podczas ciąży ciężko byłoby leczyć, a stres z ich powodu jest niewskazany dla przyszłej mamy. Po laserze skóra jest też wrażliwsza i bardziej podatna na przebarwienia, które i bez tego grożą przyszłej mamie ze względu na nadmiar hormonów.