Co zrobić, żeby w ciąży nie pojawiły się ROZSTĘPY? Pytania i odpowiedzi

2016-10-13 20:56

Rozstępy wyjątkowo martwią przyszłe mamy. Dlaczego się pojawiają, jak można im zapobiec, i co zrobić, kiedy nie uda się ich powstrzymać? Odpowiadamy na pytania o rozstępy, które najczęściej pojawiają się w listach do redakcji.

Co zrobić, żeby w ciąży nie pojawiły się ROZSTĘPY? Pytania i odpowiedzi
Autor: Thinkstockphotos.com Aby zapobiec rozstępom, kontroluj wagę i od razu zacznij stosować krem zapobiegający rozstępom.

Spis treści

  1. Czy rozstępy ma każda kobieta spodziewająca się dziecka?
  2. Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? [#TOWIDEO]
  3. W którym tygodniu ciąży zaczynają się pojawiać rozstępy?
  4. Od kiedy można stosować krem przeciw rozstępom?
  5. Czy wszystkie kremy przeciw rozstępom są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
  6. Czy kosmetyki zapobiegające rozstępom trzeba nakładać w jakiś specjalny sposób?
  7. Czy kremem przeciw rozstępom można również smarować piersi?
  8. Czy można stosować krem przeciw rozstępom jednocześnie z balsamem antycellulitowym?
  9. Co oprócz stosowania specjalnych kremów, można zrobić, by zapobiec rozstępom?

Rozstępy są efektem gwałtownego rozciągania się skóry. Kobiety w ciąży są na nie szczególnie narażone, gdyż pod wpływem krążącej w organizmie dużej ilości kortyzolu (hormonu wytwarzanego przez korę nadnerczy) słabną włókna kolagenu. Duża ilość tego hormonu sprawia również, że nowe włókna kolagenu (wytwarzane przez komórki skóry w czasie, kiedy kobieta zajdzie w ciążę), od początku są mniej odporne na rozciąganie. I kiedy brzuch w ciąży rośnie, włókna kolagenu pękają, a skóra się rozchodzi. Wtedy pojawiają się na niej intensywnie czerwone pręgi. To są właśnie rozstępy. Najczęściej są niewielkie. Mają dwa, trzy centymetry długości i około pięciu milimetrów szerokości. Ale u niektórych kobiet mogą biec nawet przez całą szerokość brzucha i rozciągać się prawie na centymetr. Bardzo trudno je zlikwidować, dlatego najlepiej nie dopuścić do ich powstania.

Czy rozstępy ma każda kobieta spodziewająca się dziecka?

Nie. Ta przypadłość – według różnych źródeł – dotyka od 60 do 90 procent przyszłych mam. Na to, czy pojawią się u ciebie, wpływ ma kilka czynników. Najważniejszy to geny – jeśli po mamie odziedziczyłaś skłonność do rozstępów, mogą się one ujawnić właśnie w ciąży. Powstawaniu rozstępów sprzyja również nadmierny przyrost wagi (zbyt dużo kilogramów w biodrach czy udach dodatkowo osłabia włókna kolagenu i elastyny, od których zależy jędrność skóry) oraz wiek przyszłej mamy. Mamy bardzo młode są bardziej narażone na rozstępy, gdyż ich skóra jest bardziej podatna na pękanie.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży? [#TOWIDEO]

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

W którym tygodniu ciąży zaczynają się pojawiać rozstępy?

Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuszek znacząco się powiększa. Może to jednak nastąpić wcześniej, np. gdy kobieta spodziewa się wieloraczków, bądź bardzo przytyła już na początku ciąży.

Od kiedy można stosować krem przeciw rozstępom?

Taką informację zawsze znajdziesz na opakowaniu. Producenci większości z dostępnych w Polsce preparatów zalecają, by stosować je po 3. miesiącu ciąży. Nie znaczy to jednak, że wcześniej nie wolno ich używać. Ograniczenie czasowe, stawiane przez producentów niektórych kosmetyków, wynika z braku badań na kobietach, stosujących dany preparat od początku ciąży. Jest tu pewna sprzeczność z tym, co zalecają dermatolodzy – większość lekarzy radzi, by kosmetyki zapobiegające rozstępom wcierać już od początku ciąży. Jeśli wolisz dmuchać na zimne, kup sobie taki preparat, który jest dozwolony już od pierwszego trymestru.

Czy wszystkie kremy przeciw rozstępom są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Tak. Żaden ze składników, znajdujących się w takich kremach, nie przenika do krwiobiegu. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy kosmetyk będzie ci teraz odpowiadał. Zapach niektórych może wywoływać u ciebie mdłości, a ich składniki mogą uczulić, nawet jeśli do tej pory twojej skóry nigdy nie podrażnił żaden krem. Nasza rada: przed zakupem poproś o próbkę kosmetyku, a jeśli to niemożliwe, rozsmaruj na skórze odrobinę preparatu z testera, by ocenić, czy pasuje ci jego zapach, a zawarte w nim składniki nie podrażniają twojej skóry.

Czy kosmetyki zapobiegające rozstępom trzeba nakładać w jakiś specjalny sposób?

Zasada jest taka: w skórę na brzuchu krem powinien być wmasowany delikatnie, zaś w uda, pośladki czy biodra warto go wmasowywać mocniej, by skóra lekko się zaczerwieniła. W rozgrzany naskórek łatwiej wnikają bowiem składniki pielęgnacyjne. Ważne: raz, dwa razy w tygodniu powinnaś zrobić delikatny peeling całego ciała, który usunie zrogowaciały naskórek i ułatwi wchłanianie się kosmetyku.

Czy kremem przeciw rozstępom można również smarować piersi?

Można, a nawet trzeba – na piersiach, które również powiększają się podczas ciąży, często tworzą się rozstępy. Nakładając krem na piersi, omijaj brodawki sutkowe – ich stymulacja, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, może powodować przedwczesne skurcze.

Czy można stosować krem przeciw rozstępom jednocześnie z balsamem antycellulitowym?

Tak. Po nałożeniu jednego kremu trzeba tylko odczekać kwadrans, by się wchłonął, i wtedy wmasować drugi. Jeśli nie masz cierpliwości, by stosować na raz dwa preparaty, możesz kupić krem typu 2 w 1 – taki, który jednocześnie zapobiega i cellulitowi, i rozstępom.

Co oprócz stosowania specjalnych kremów, można zrobić, by zapobiec rozstępom?

Najlepiej jest kontrolować swoją wagę tak, by nie przytyć więcej niż 10–14 kg. Nie chodzi o to, byś głodziła siebie (i płód), ale powinnaś jeść więcej warzyw i owoców, zrezygnować natomiast z przekąsek, makaronów z zawiesistymi sosami czy słodkich napojów. Skuteczną profilaktyką jest masaż skóry. Możesz go robić w domu, np. masując ciało szorstką gąbką pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Delikatniej masuj brzuch i piersi (omijając sutki), intensywniej – uda, pośladki i biodra. Na gąbkę możesz wlać odrobinę oliwki dla niemowląt, która natłuszcza i ujędrnia skórę. Na koniec takiego masażu przez chwilę polewaj ciało naprzemiennie prysznicem ciepłej i chłodnej (ale nie gorącej i zimnej) wody. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zapisz się na serię masaży w salonie kosmetycznym – to nie tylko profilaktyka rozstępów, ale również idealny sposób na rozładowanie napięcia, złagodzenie bólu pleców czy zmniejszenie opuchlizny na łydkach.

miesięcznik "M jak mama"