Woda termalna: co zawiera i jak ją stosować?

2019-12-03 15:07

Woda termalna - kosmetyki na niej oparte wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami. Sprawdź, jakimi dokładnie i dowiedz się, co zawiera w sobie woda termalna i jak ją stosować!

Woda termalna w kosmetykach korzystnie wpływa na skórę wrażliwą
Autor: Thinkstockphotos.com Woda termalna łagodzi skórę i doskonale ją odżywia.

Spis treści

  1. Woda termalna: co zawiera?
  2. Woda termalna: jak stosować?

Woda termalna pochodzi z głęboko ukrytych źródeł, nawet 6000 m pod ziemią. Przepływając przez kolejne jej warstwy, wody termalne gromadzą w sobie mnóstwo pierwiastków śladowych. Poza tym pod wpływem ciepła (źródła ogrzewają się np. od płynącej w głębi ziemi gorącej magmy) w wodzie zachodzą reakcje, w wyniku których tworzą się nowe, cenne substancje.

W uzdrowiskach kąpiele w wodach termalnych mają wspomagać leczenie trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS). Doprowadza się je do basenu bez dodatkowego podgrzewania – wszystkie mają przy ujściu przynajmniej 20°C.

Woda dla niemowlaka

Woda termalna: co zawiera?

Woda termalna jest czysta pod względem mikrobiologicznym. Woda bogata w różnorodne minerały i mikroelementy ma wyjątkowo korzystny wpływ na skórę. Jest hipoalergiczna, a zawarte w niej składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka, a częściowo przenikają do głębszych warstw skóry – koją i leczą. I właśnie dlatego – ostudzona i zwana wtedy wodą mineralną – jest bazą do produkcji bardzo wartościowych kosmetyków.

Ważne

Woda termalna w uzdrowisku

Przy poważnych schorzeniach skóry kosmetyki z wodą termalną nie zastąpią pobytu w kurorcie. Tam prócz gorących kąpieli i korzystnego klimatu mamy zapewnioną fachową opiekę. Poza tym wśród osób z podobnymi schorzeniami łatwiej zaakceptować chorobę. A dobra forma psychiczna to klucz do sukcesu w walce z problemami skóry.

Na skórę działa najlepiej woda termalna zawierająca dużo składników – ale w małych ilościach, czyli nisko zmineralizowanych, bo pierwiastki mineralne w nadmiarze mogą podrażniać. Skład wody termalnej jest uzależniony od tego, z jakiego źródła została pobrana. Nie ma dwóch źródeł z takim samym zestawem substancji.

Woda termalna: jak stosować?

Kremów i balsamów zawierających wody termalne używaj na czystą skórę, najlepiej kilka minut po umyciu. Jeśli chodzi o wody w sprayu – są dwie szkoły. Jedna każe spryskać skórę i po kilku minutach osuszyć ją chusteczką higieniczną. Według drugiej wodę można zostawić na twarzy do wyschnięcia. Wybór zależy od ciebie. Jeśli skóra nie jest ściągnięta, mimo że nie starłaś kosmetyku, nie musisz tego robić.

Wody termalne warto stosować cały rok, zwłaszcza gdy w pomieszczeniach zaczynają grzać kaloryfery. Rano i wieczorem przyda się po myciu, np. zamiast toniku. W ciągu dnia odświeży skórę i utrwali makijaż. Możesz używać jej na świeżo wydepilowaną skórę i podsunąć mężowi jako kosmetyk po goleniu. Świetnie sprawdzi się na skórę opaloną w solarium czy podrażnioną wiatrem. Dermatolodzy stosują wody termalne po zabiegach, np. po peelingach chemicznych.

Czytaj też:

Jak zrobić seans SPA w domu?

Francuskie uzdrowiska wykorzystujące wody termalne

Kąpiele siarczkowe: działanie i wskazania

Jest kilka europejskich źródeł, których wody od dawna znajdują się w wielu kremach czy balsamach, mających walory nie tylko kosmetyczne, ale i lecznicze.

  • Avène to nazwa wody pochodzącej ze źródła Sainte Odile na południu Francji, niskozmineralizowanej, zawierającej bogaty zestaw minerałów, ale w niewielkich ilościach (duże stężenie pierwiastków może podrażniać). Charakteryzuje się optymalnym stosunkiem wapnia do magnezu, dzięki czemu stymuluje procesy gojenia. Zawarty w niej krzem wzmacnia naczynia krwionośne, miedź przyśpiesza przemianę materii w skórze i działa antybakteryjnie, mangan pomaga w walce z alergiami, a siarka likwiduje zmiany trądzikowe. Prowadzone przez kilkadziesiąt lat badania potwierdziły skuteczność stosowania wody Avène w leczeniu łuszczycy, umiarkowanego AZS, stanów zapalnych po zabiegach laserowych, blizn i następstw poparzeń, świądu, świerzbiączki, rybiej łuski. Dzięki temu, że jest to woda niskozmineralizowana, można bez rozcieńczania stosować ją bezpośrednio na skórę.
  • Vichy – woda pochodząca z tego francuskiego uzdrowiska należy do wód chlorkowo- wodorowęglanowo-sodowych, zawiera 17 soli mineralnych i 13 elementów śladowych. Ma właściwości nawilżające i łagodzące, redukuje podrażnienia wywołane przez środki keratolityczne (zmniejszające rogowacenie skóry), np. kwas salicylowy, likwiduje świąd i zaczerwienienie skóry wrażliwej, atopowej i z łuszczycą. Wzmacnia odporność skóry na działanie wolnych rodników. Dzięki tym właściwościom doskonale sprawdza się w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i zwalczających trądzik.
  • La Roche-Posay – woda pochodząca z tych źródeł to połączenie wody deszczowej, która jest powoli filtrowana w warstwach ziemi, oraz bardzo starej (sprzed ok. 1700 lat) wody głębinowej, o wyjątkowym składzie minerałów i pierwiastków śladowych. Należy do wód słabo zmineralizowanych, a tym, co ją wyróżnia, jest obecność selenu – silnego antyoksydantu, który spowalnia proces starzenia się skóry i działa przeciwzapalnie. Woda przyśpiesza gojenie się ran, poprawia elastyczność skóry, łagodzi zaczerwienienia i swędzenie.

miesięcznik "Zdrowie"