Szare mydło: zastosowanie i właściwości. Gdzie kupić szare mydło?

2018-01-17 6:00

Szare mydło było stosowane już przez nasze babcie, później na chwilę o nim zapomniano, teraz jednak znów święci triumfy. Wszystko ze względu na jego zastosowanie i właściwości. Poznaj więc je i dowiedz się, gdzie kupić szare mydło!

Szare mydło: zastosowanie i właściwości. Gdzie kupić szare mydło?
Autor: thinkstockphotos.com Oryginalne szare mydło jest mydłem potasowym, a nie sodowym.

Spis treści

  1. Właściwości szarego mydła
  2. Nie uczula
  3. Działa antybakteryjnie
  4. Działa łagodząco i regenerująco
  5. Pielęgnuje ciało i włosy
  6. Przepis na kąpiel dla dłoni lub stóp
  7. Zastosowanie szarego mydła
  8. Wywabianie plam
  9. Czyszczenie pędzli do makijażu
  10. Czyszczenie ścian
  11. Szare mydło a pielęgnacja roślin doniczkowych
  12. Gdzie kupić szare mydło?

Szare mydło ma w Polsce długą tradycję - jego produkcję rozpoczęto w 1918 roku pod nazwą Biały Jeleń, która zresztą przetrwała do dziś. Warto jednak zaznaczyć, że dzisiaj mydło to, podobnie jak inne popularne mydła szare (Mydło Powszechne, Mydło Naturalne) tak naprawdę... mydłami szarymi nie są. Tradycyjnie mydło szare jest bowiem mydłem potasowym, a te wymienione wyżej są mydłami sodowymi. Na czym polega różnica? Mydło sodowe jest twardsze od potasowego, trudniej rozpuszcza się w wodzie. Mydło potasowe jest maziste, bardziej miękkie i ma ciemniejszą barwę.

Jak rozpoznać prawdziwe szare mydło? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na składniki. W składzie tradycyjnego szarego mydła zamiast sodium (palmate, linoleate, olivate) powinny się znaleźć potassium palmate (lub potassium linoleate, potassium olivate). Warto jednak dodać, że wymienione wyżej mydła sodowe również mają wiele dobroczynnych dla skóry właściwości - są hipoalergiczne, pozbawione sztucznych barwników. Do mydeł sodowych zaliczamy np. słynne mydło z Aleppo. Nie są jednak szarym mydłem w tradycyjnym rozumieniu.

W oryginalnym szarym mydle, oprócz soli potasowej znajdziemy również m. in. wyższe kwasy karboksylowe, glicerynę, chlorek sodu, kwas cytrynowy.

Czytaj też: Mydło naturalne lub syndet - jak wybrać odpowiednie mydło do pielęgnacji?

Czytaj też: Ile natury jest w naturalnych kosmetykach?

Czytaj też: Jak zrobić własne naturalne perfumy?

Właściwości szarego mydła

Nie uczula

A raczej uczula mniej niż inne mydła. Szare mydło jest hipoalergiczne, a przedrostek "hipo-" w języku greckim oznacza "mniej" i przyjęło się go używać wobec produktów mniej uczulających niż inne. Może więc być stosowane przez osoby z wrażliwą, a także przetłuszczającą się skórą. U posiadaczek i posiadaczy skóry suchej może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia, jednak stosowane razem z balsamami, kremami nie będzie powodować takich skutków ubocznych.

Działa antybakteryjnie

Szare mydło działa też antybakteryjnie, a niektórzy naukowcy zalecają nawet korzystanie z tego produktu zamiast środków mających człon "antybakteryjny" w nazwie. Dlaczego? Te pierwsze często zawierają triklosan, mogący wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, a nawet wykazywać działanie kancerogenne. Badacze Kim, Moon i Rhee w opublikowanym przez nich artykule w "Journal of Antimicrobial Chemotherapy"1 opisują wyniki jednego z eksperymentów, które przeprowadzili. Dwie grupy ochotników myły przez 20-30 sekund ręce (to minimalny czas, w którym mydła antybakteryjne mogłyby ewentualnie zadziałać) dwoma rodzajami mydeł: antybakteryjnymi i tymi, które nie posiadają takich właściwości. Nie wykazano żadnych znaczących różnic między siłą zwalczania 20 szczepów bakterii przez którykolwiek z rodzajów mydła. Dlatego też badacze zdecydowanie bardziej polecają korzystanie ze "zwykłego" mydła szarego, które nie zawiera triklosanu i triklokarbanu.

Szare mydło ma także... właściwości owadobójcze, które zawdzięcza obecności kwasów tłuszczowych.

Działa łagodząco i regenerująco

Szare mydło posiada także właściwości łagodzące, dlatego poleca się używanie go do przyspieszania procesu gojenia ropiejących ran, skaleczeń, obrzęków, wyprysków - oczywiście zawsze tylko jako uzupełnienie właściwego leczenia, a nie jego główny element. Ze względu na swoje właściwości łagodzące szare mydło polecane jest nawet świeżo upieczonym mamom na oddziałach położniczych - do przemywania krocza po porodzie.

Pielęgnuje ciało i włosy

Szarym mydłem nie musimy myć wyłącznie dłoni - świetnie się ono sprawdzi jako środek do całego ciała. Także do włosów - otwiera łuski włosowe, dzięki czemu składniki odżywcze mogą się dostać w głąb włosa. Warto jednak pamiętać, że bez zastosowania odżywki lub maski nawilżającej włosy po myciu wyłącznie szarym mydłem mogą być wysuszone.

Czytaj też: Siarka w kosmetyce - jakie właściwości mają kosmetyki siarkowe i jak ich używać?

To ci się przyda

Przepis na kąpiel dla dłoni lub stóp

Oczywiście z użyciem szarego mydła - świetnie sprawdzi się w przypadku odcisków na stopach czy podrażnień na dłoniach.

Składniki:

  • 4 litry wody (ciepłej)
  • 1 łyżka stołowa szarego mydła

Sposób przygotowania:

Wystarczy w misce wody umieścić łyżkę szarego mydła - mieszając tak długo, aż wytworzy się emulsja. Dłonie lub stopy moczymy 10-15 minut i gotowe!

Szare mydło ma także właściwości wybielające i może być stosowane jako wybielacz plam.

Zastosowanie szarego mydła

Szare mydło używane jest przede wszystkim według swojego pierwotnego przeznaczenia - do mycia ciała, a czasem także włosów. Stosują je bardzo chętnie alergicy, osoby z cerą trądzikową. Można je wykorzystać również w domu, przy szeregu różnego rodzaju prac.

Wywabianie plam

Szare mydło świetnie sprawdzi się jako środek piorący - nie tylko do ubrań, ale również wykładzin, podłóg z płytek, terakoty, linoleum. Szare mydło może być wykorzystywane zarówno do prania ręcznego, jak i kładzione bezpośrednio na plamę.

Ważne: Szare mydło dobrze sprawdzi się jako środek do prania dziecięcych ubranek. Wystarczy zetrzeć je na tarce o dużych oczkach, rozpuścić w gorącej wodzie, a następnie otrzymaną "miksturę" umieścić w bębnie pralki.

Czyszczenie pędzli do makijażu

Kolejnym zastosowaniem szarego mydła jest... czyszczenia pędzli do makijażu. Jak to zrobić? Można wyposażyć się w dwie miseczki z wodą oraz właśnie w szare mydło. Najpierw zanurzamy włosie pędzla w wodzie w jednej z misek, a następnie "wysmarowujemy" go mydłem - przesuwamy pędzlem po mydle w jedną i w drugą stronę. Czynność można powtórzyć 3 razy, a następnie zamoczyć pędzel w drugiej miseczce z czystą wodą, by zupełnie zmyć z niego mydło. Następnie ściskamy włosie, by pozbyć się nadmiaru wody i zostawiamy pędzel do wyschnięcia.

Czyszczenie ścian

Tak, również w tym zakresie szare mydło znajdzie swoje zastosowanie. Także, jeśli plama powstała z wyschniętego tłuszczu.

Czytaj również: Naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez szkodliwej chemii

Warto wiedzieć

Szare mydło a pielęgnacja roślin doniczkowych

Szare mydło pomoże również uratować dobrą kondycję twoich roślin doniczkowych. Wystarczy w litrze wody rozpuścić 20 dag mydła i tym roztworem traktować rośliny przez tydzień-dwa. Szare mydło warto zastosować w przypadku pojawienia się na roślinach mszyc, wełniaków, białych grudek, przędziorków, tarczników.

Gdzie kupić szare mydło?

Szare mydło dostępne jest w aptekach oraz w sprzedaży internetowej. Dostępne są zarówno mydła w (często nieporęcznej) kostce, jak i w płynie. Można też pokusić się o zrobienie szarego mydła samodzielnie: przydatna będzie woda destylowana, oliwa z oliwek oraz oczywiście wodorotlenek potasu. Wymaga to jednak pewnych umiejętności i samozaparcia.

Szare mydło kosztuje około 4-8 złotych za 100 g, w internecie dostępne są też ogromne opakowania z szarym mydłem w płynie - 5 litrów kosztuje około 40-60 zł. Można się nawet zaopatrzyć w ogrodnicze mydła potasowe za kilkanaście złotych.

Źródła:

1. Dostęp do badania na stronie: https://academic.oup.com/jac/article/70/12/3345/2363941 [z dn. 16.01.2018]