SWING - co to za taniec? Historia i rodzaje swingu, kroki podstawowe

2018-03-12 11:32

Swing to popularny taniec z I połowy XX wieku, powstały dzięki muzyce jazzowej i istniejącym już tańcom wywodzącym się z kultury afroamerykańskiej. Kroki swingu są bardzo ekspresyjne i żywiołowe, w swoim wyrazie przypominają boogie woogie i rock ’n’ roll zaliczane do „tańców swingowych”. Sprawdź, jakie są rodzaje swingu, poznaj charakterystykę muzyki swingowej oraz podstawowe kroki tego energetycznego tańca!

SWING - co to za taniec? Historia i rodzaje swingu, kroki podstawowe
Autor: thinkstockphotos.com Swing powstał w latach 20. Klimat i żywiołowość tego tańca zadecydowały jednak, że współcześnie znów stał się popularny.

Spis treści

  1. Swing – historia tańca
  2. Swing – opis tańca
  3. Zobacz, jak wygląda swing [WIDEO]
  4. Swing - rodzaje
  5. Swing – kroki podstawowe
  6. Zobacz opisane kroki na wideo
  7. Swing - muzyka
  8. Swing - zalety i efekty

Swing to określenie grupy tańców o podobnym charakterze i wyrazie artystycznym. Na określenie „swing” składa się tak naprawdę kilka tańców (np. Shim Sham, Lindu Hop, Balboa), a kroki w swingu należą do bardzo zróżnicowanych i zależne są od emocji oraz kreatywności tancerzy.

W latach 30-40 XX wieku taniec ten był manifestacją wolności i sprzeciwem wobec społecznych konwenansów. Po wojnie w latach 80-tych swing powrócił na sale taneczne całego świata, ponownie jako symbol wolnych działań artystycznych.

Swing – historia tańca

Historia swingu związana jest z początkiem gatunku muzycznego - jazzu. Swing pojawił się na amerykańskich „salonach” w latach 20-tych XX wieku. Społeczności afroamerykańskie wykreowały ten taniec inspirując się już powstałymi stylami: Charleston i Lindy Hop.

Taniec swingowy to mieszanka afrykańskich i amerykańskich wibracji. Dotychczas Afrykanie tańczyli zazwyczaj solo, w sposób bardzo ekspresyjny i emocjonalny, natomiast taniec Amerykanów kojarzył się raczej z precyzją, techniką i co najważniejsze – z tańczeniem w parach. Swing wymieszał te wszystkie składowe, tworząc taniec towarzyski, zabawny i ekspresyjny.

Swing rozpowszechnił się poza Amerykę w latach 30-tych XX wieku, a w latach 40-tych i 50- tych zaczęły powstawać jego nowe odmiany, m.in. Shim Sham, Collegiate Shag, Carolina Shag, East Coast Swing, West Coast Swing, Balboa.

Swing – opis tańca

Swing to niezwykle żywiołowy taniec. Charakteryzuje się szybką pracą stóp, wymachami i wykopami nóg oraz licznymi obrotami i przejściami.

Swing, w zależności od stylu, jest tańcem dość szybkim i skomplikowanym technicznie. Wymaga od partnerów niezwykłej koordynacji i kreatywności jednocześnie. Kroków i figur w swingu jest wiele, ale to od partnerów zależy, co będą one wyrażały i jakie emocje za ich pomocą przedstawią.

Czytaj też: TANIEC - rodzaje i zalety. Sprawdź, który rodzaj tańca do ciebie pasuje

Swing to również taniec niezwykle radosny, nie sposób przy nim odczuwać złego samopoczucia czy mieć kiepskiego nastroju. Podczas tańca momentalnie poprawia się nasz humor, a jazzowa muzyka dodaje skrzydeł i sprawia wiele radości.

Zobacz, jak wygląda swing [WIDEO]

Film przedstawia technikę tańca i świetnie oddaje klimat swingowych potańcówek.

Warto wiedzieć

Swing - rodzaje

Do najpopularniejszych i najczęściej praktykowanych obecnie rodzajów swingu należą:

  1. Lindy Hop – tańczony jest na 6 lub na 8 w zależności od tempa muzyki. Podstawowa technika taneczna to tzw. bouncing, czyli przeniesienia ciężaru ciała na śródstopie. Kolejnym ważnym elementem jest figura taneczna o nazwie swingout, stworzona z wielu ruchów, które mają swoje korzenie w tradycyjnych tańcach afroamerykańskich.
  2. Charleston – rozliczany jest 4 i ma dość żwawe tempo taneczne. Rytm tańca wywodzi się z Afryki Zachodniej. Krok podstawowy w charleston polega na dwóch krokach w miejscu i odstawieniu jednej nogi do tyłu, po czym należy wrócić do pozycji początkowej.
  3. Shim Sham – to „układ taneczny”, który ma swoje źródła w stepowaniu. Wykonywany jest solo po tańcu w duecie. Shim Sham zazwyczaj tańczą mężczyźni.
  4. Collegiate Shang – to najszybszy styl swingu, tańczy się go do muzyki powyżej 185 bpm. Należy do rodziny tańców swingowych, które wykształciły się a Ameryce Północnej. Charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną pracą stóp (footwork). Są to różnego rodzaju wykopy i podnoszenia nóg, m.in. back-kick, kick-back, single kick, double kick, heels up, heel-toe, toe-heel.

Swing – kroki podstawowe

Swing to określenie grupy tańców o podobnym charakterze. Jest ich wiele, a każdy z nich ma swoje główne kroki. Wiele z nich jest urozmaicanych przez tancerza, który przez swoją ekspresję nadaje mu charakteru. Aby wykonać jeden z podstawowych kroków, tworzących bazę swingu, kieruj się poniższymi wskazówkami:

  1. Zrób krok w tył prawą nogą, a lewą poderwij delikatnie do góry.
  2. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę (tą z przodu) i tym razem oderwij od podłogi palce stóp prawej nogi, następnie z powrotem „dostaw” prawą nogę do lewej. Krok ten przypomina krok podstawowy salsy, ale w tym przypadku nie stawia się stopy na ziemi, ale wykonuje się nią od razu kolejny ruch.
  3. Prawą nogę odstaw w bok (w prawą stronę), następnie dostaw do niej lewą.
  4. Wykonaj ponownie krok w prawo, ale tym razem nie stawiaj lewej nogi na ziemi, ale od razu odbij nią w lewo, aby wrócić do pozycji wyjściowej, wykonując również dwie takie sekwencje, jak w prawą stronę.
  5. Ostatnim ruchem zakańczającym jest wykonanie kroku początkowego, czyli odwiedzenie jednej nogi w tył i stąpnięcie na nogę wysuniętą do przodu.

Zobacz opisane kroki na wideo

To ci się przyda

Swing - muzyka

Swing (z ang. kołysać się) to gatunek muzyki jazzowej, do której praktykuje się taniec o tej samej nazwie. Muzyka swingowa rozwijała się na przełomie lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Najważniejsze instrumenty w swingu, to sekcja dęta, która nadaje utworom odpowiedni rytm. Tępo muzyki swingowej zależne jest od gatunku tańca, do którego jest grana. Najpopularniejsze zespoły, które tworzyły ten gatunek, to te pod kierunkiem: Duke’a Ellingtona, Glenna Millera, Counta Basiego, Benny’ego Goodmana.

Swing - zalety i efekty

Swing polecany jest osobom mającym już styczność z tańcem, ponieważ kroki swingowe są dość skomplikowane i trudne technicznie. Jednak początkujący też mogą spróbować sił w tym tańcu, ponieważ dzięki dużemu wachlarzowi kroków i stylów swingowych oraz wolności w wyrażaniu ekspresji, swing jest tańcem bardzo swobodnym. W nauczeniu się podstawowych kroków na pewno pomogą dobre poczucie rytmu i koordynacja ruchowa.

Ponadto, swing jest niezwykle żywiołowy, dzięki czemu pozwala spalić mnóstwo kalorii! Podczas jego wykonywania pracują przede wszystkim mięśnie nóg oraz brzucha, co skutkuje wspaniałym wyrzeźbieniem mięśni w tych okolicach. Co więcej, dzięki energetycznej i radosnej muzyce jazzowej poprawi się nasz humor i samopoczucie.