Jazz – opis i technika tańca jazzowego

2017-12-05 15:15

Jazz jako taniec, który łączy ze sobą balet, modern i akrobatykę, jest pokazem dużych umiejętności fizycznych tancerza. Taniec jazzowy wymaga nie tylko silnych mięśni, ale także sprawności całego ciała, ponieważ jedynie gdy jesteśmy dobrze rozciągnięci, możemy go efektownie zatańczyć. Jazz przywodzi na myśl spektakle teatralne, a jego korzenie sięgają Afryki. To ciekawe połączenie przyczynia się do tego, że jazz stał się bardzo popularnym stylem tanecznym. Sprawdź, czym charakteryzuje się taniec jazzowy, jaka jest jego historia oraz dowiedz się, komu jest polecany.

Jazz – opis i technika tańca jazzowego
Autor: thinkstockphotos.com Jazz tańczony w parach wygląda bardzo zmysłowo i lirycznie.

Spis treści

  1. Historia tańca jazzowego
  2. Jazz – technika i podstawowe figury
  3. Obejrzyj pokaz tańca jazzowego na WIDEO:
  4. Jazz – do jakiej muzyki się go tańczy?
  5. Dla kogo polecany jest taniec jazzowy?
  6. Chcesz spróbować zatańczyć jazz? Zrób rozgrzewkę z elementami tańca dla początkujących:

Technika tańca jazz nie należy do łatwych - już same podstawy tego stylu wymagają dobrej koordynacji ruchowej, wyrobionego zmysłu równowagi, płynności ruchów, rozciągnięcia. Nic dziwnego, że najlepiej radzą w nim sobie osoby, które dobrze opanowały podstawy baletu.

Jednak jazz, mimo że technicznie jest tańcem dość skomplikowanym, wygląda bardzo efektownie - stąd jego duża popularność i mnóstwo osób chętnych do nauki jego podstaw.

Poznaj bliżej historię tańca jazzowego oraz jego technikę.

Historia tańca jazzowego

Geneza tańca jazzowego sięga końca XIX wieku. Podstawy jazzowe zaczęli wtedy tworzyć afrykańscy niewolnicy. Wówczas na deskach teatrów królował balet. Jazz niejako asymilował techniki baletowe, jednak był tańcem o zupełnie innym wyrazie ekspresyjnym i ruchowym.

Który styl tańca do ciebie pasuje? Sprawdź!

Mimo kontrowersji, jakim było odejście od klasyki, jazz został przyjęty na zachodzie z wielkim entuzjazmem. Pierwszy rozkwit tego tańca przypadł na lata 20-te XX wieku. Po I wojnie światowej nastąpił rozwój muzyki jazzowej oraz tańca. Co ciekawe, dziś taniec jazzowy może być tańczony właściwe do każdego rodzaju muzyki, ponieważ bardzo się rozwinął i obecnie nie stawia żadnych ograniczeń.

W miarę upływu czasu powstało wiele odłamów tańca jazzowego takich, jak modern jazz, latin jazz, pop jazz, lirycal jazz, czy street jazz.

Do powstania tańca jazzowego przyczyniły się też, tzw. minstral show, podczas których tancerze występowali w duecie. Marzeniem każdego był występ na Broadwayu, ale nie wszyscy mogli sobie na to pozwolić, dlatego zaczęto tworzyć muzyczne przedstawienia, tzw. negro spirituals. Pierwsze takie taneczno-muzyczne show, przypominające dzisiejszy musical, miało miejsce 1896 roku i było przełomem w sprawie kobiet, ponieważ po raz pierwszy w historii czarnoskóre artystki mogły stanąć na scenie i wystąpić. Kolejnym miejscem, w którym jazz rozkwitał, był Harlem.

Jazz, jako taniec, ewoluował bardzo szybko i przestał być tańczony jedynie do muzyki jazzowej, zaczął przekształcać się w balet jazz (połączenie tańca jazzowego z klasycznym), a jakiś czas później w modern jazz (nowoczesny jazz) i inne techniki.

Czytaj też: Hip-hop - opis i historia tańca. Kroki podstawowe

Do Europy jazz zawitał w latach 60-tych XX wieku za sprawą słynnego musicalu „West Side Story”, który wystawiany jest do dziś. Wówczas zaczęto masowo otwierać szkoły tańca, prowadzić kursy, a nawet uczyć gimnastyki jazzowej. Obecnie najpopularniejszym stylem jazzowym jest modern jazz – nazywany jazzem białych, oraz pop jazz, który wykorzystuje aktualne trendy muzyczne i taneczne.

Jazz – technika i podstawowe figury

W tańcu jazzowym najważniejsze są dobrze opanowane podstawy baletowe. Kiedy tancerz dysponuje już dobrym balansem ciała, równowagą oraz rozciągnięciem, powinien pracować nad pulsacją swingową. Jest to indywidualne poczucie rytmu niezależne od akompaniamentu muzycznego.

Kolejną charakterystyczną cechą tańca jazzowego jest policentryzm, czyli izolowanie poszczególnych części ciała tak, aby poruszać nimi bez pracy innych partii. „Jazz” w kulturze afrykańskiej oznaczał siłę i ekstazę. Nie bez powodu w tańcu jazzowym, poza techniką, tak ważna jest ekspresja, improwizacja i swoboda ruchów.

Podstawowa technika tańca jazzowego zakłada opanowanie piruetów oraz amortyzacji podczas skoków i „upadków” na ziemię tak, aby były one bezpieczne dla zdrowia. Jazz na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie lekkiego i eterycznego, ale w rzeczywistości wymaga ogromnej pracy tancerza - styl ten, zaraz po balecie, jest najtrudniejszym technicznie tańcem na świecie.

Jazz można najczęściej spotkać na deskach teatru. Tancerze zazwyczaj występują w tunikach i na boso lub zakładają specjalne buty do tańca, tzw. jazzówki, które umożliwiają stawanie na pointach i nieograniczone ruchy stopy.

Obejrzyj pokaz tańca jazzowego na WIDEO:

To ci się przyda

Jazz – do jakiej muzyki się go tańczy?

Muzyka do jazzu zależy od stylu tanecznego, na jaki się zdecydujemy. Obecnie nie istnieją żadne ograniczenia muzyczne w doborze piosenek do jazzu. Ten styl tańca jest na tyle plastyczny, że można go praktykować do każdego gatunku muzycznego. Powinien jedynie współgrać z naszą ekspresją i tym, co mamy do przekazania w sposób niewerbalny.

Dla kogo polecany jest taniec jazzowy?

Taniec jazzowy będzie odpowiedni dla osób, które miały już do czynienia z tańcem. Technika jazzowa jest stosunkowo trudna do opanowania, a sam taniec bywa dość kontuzjogenny. Jednak jeśli chcemy się go nauczyć, to oczywiście nie jest to niemożliwe. Wystarczy konsekwencja w nauce i praca nad opanowaniem podstaw technicznych.

Jazz będzie idealnym stylem tanecznym dla osób mających doświadczenie w klasycznych technikach tańca, jako uzupełnienie swoich umiejętności i nadanie tańcowi wyrazistości i ekspresji. Taniec jazzowy wymaga dużego zaangażowania całego ciała, dlatego jest rewelacyjnym sposobem na smukłą, wysportowaną i szczupłą sylwetkę.

Poznaj inne rodzaje tańca:

Chcesz spróbować zatańczyć jazz? Zrób rozgrzewkę z elementami tańca dla początkujących: