Hip-hop: opis i historia tańca. Podstawowe kroki w hip-hopie

2017-11-30 12:09

Hip-hop to jeden z najpopularniejszych nowoczesnych stylów tanecznych. Można go zobaczyć w znanych filmach i teledyskach, a jego historia nieodzownie łączy się z muzyką o tej samej nazwie. Hip-hop zaliczany jest do Street Dance, czyli tańców ulicznych, i powstał na ulicach Nowego Jorku. Dzieli się na różne odmiany, np. oldschool, new style, new age, freestyle, co czyni go wyjątkowo różnorodnym, a każdy miłośnik tańca znajdzie w nim coś dla siebie. Sprawdź, czym charakteryzuje się hip-hop, poznaj jego podstawowe kroki i dowiedz się, komu jest polecany.

Bokwa fitness – licz, literuj i ćwicz! [TRENING NA WIDEO]
Autor: thinkstockphotos.com Umiesz liczyć i literować? To oznacza, że możesz tańczyć BOKWĘ!

Spis treści

  1. Hip-hop – historia tańca
  2. Street Dance – grupa tańców ulicznych
  3. Hip-hop – opis tańca i podstawowe kroki
  4. Nauka hip-hopu dla początkujących - zobacz WIDEO
  5. Hip-hop – muzyka do tańca
  6. Komu polecany jest hip-hop?
  7. Taniec - poznaj 7 powodów, dla których warto tańczyć

Hip-hop to taniec, z którym spotykamy się stosunkowo często na co dzień. Wystarczy obejrzeć teledyski znanych wykonawców muzyki hip-hop, R&B czy soul takich, jak Ciara, Usher, Missy Elliott, Janet Jackson lub Jennifer Lopez. Mieliśmy także okazję poznać ten styl taneczny bliżej dzięki licznym filmom o tańcu: "W rytmie hip-hopu", "Step up", "Honey", "Street dance" czy "Just dance".

Taniec, z definicji, to przekazywanie sygnałów niewerbalnych przez tańczącego. W hip-hopie to stwierdzenie sprawdza się idealnie. Taniec hip-hopowy to nie tylko techniczne kroki, ale przede wszystkim gesty dodawane do każdego ruchu oraz ekspresja i właściwa mimika odpowiadająca konkretnym emocjom. Poznaj bliżej ten energetyczny taniec!

Hip-hop – historia tańca

Jak większość tańców hip-hop, rozwinął się dzięki muzyce noszącej tę samą nazwę. Co więcej, hip-hop to także nazwa całej kultury ulicznej powstałej dzięki afroamerykańskim społecznościom w Nowym Jorku w latach 70-tych XX wieku, w Bronxie. Poza tańcem na kulturę hip-hopową składa się także DJ-ing, rap oraz graffiti.

Hip-hop wyszedł z amerykańskim gett i był wyrazem buntu czarnoskórych mieszkańców nowojorskich dzielnic. W tym ekspresyjnym tańcu wyrażali siebie: swoją fantazję, buntowniczość, witalność oraz często niełatwe emocje. Obecnie hip-hop wchodzi w skład rodziny tańców o nazwie Street Dance i nie sposób mówić o tańcu hip-hopowym bez wyjaśnienia genezy tańców ulicznych.

Warto wiedzieć

Street Dance – grupa tańców ulicznych

Hip-hop często mylony jest ze Street Dancem, być może dlatego, że jest najpopularniejszych stylem tanecznym wywodzącym się „z ulicy”. Tymczasem, wszystkie znane odmiany taneczne, np.: house, czy funk, to style wywodzące się nie z hip-hopu, ale właśnie ze Street Dance. Stanowi on grupę tańców ulicznych powstałych w Bronxie w latach 70-tych, która dała początek kulturze hip-hopowej. W skład Street Dance wchodzi 5 następujących stylów:

  • hip-hop,
  • funk,
  • locking,
  • popping,
  • electric boogaloo.

Nie bez przyczyny wymienione style taneczne są ze sobą mylone, mają bowiem wiele wspólnego. Każdy styl powstawał niejako z poprzedniego, a hip-hop był pierwszym tańcem ulicznym. Warto nakreślić pozostałe techniki taneczne, ponieważ obecnie hip-hop rozwinął się do tego stopnia, że asymiluje wszystkie pozostałe style uliczne.

Funk to styl wywodzący się z Rhytm & Bluesa (R&B). Tańczony jest do radosnych dźwięków elektrycznych gitar, jest ostry i żywiołowy. Locking to drapieżny styl tańca, inspirowany sztukami walki. Charakteryzuje się zatrzymanym ruchem w pozach wymagających głównie pracy rąk i nóg, kroki te przypominają kopnięcia i uderzenia. Natomiast popping to taniec, który dał początek robot dance (z ang. "taniec robota"). Polega na rozluźnianiu i napinaniu ciała oraz wymaga doskonałego opanowania izolacji, czyli osobnych ruchów poszczególnych partii ciała. Ostatnim stylem tanecznym street dance jest electric boogaloo przypominający taniec „kukiełki”, który szczególnie upodobał sobie Michael Jackson.

Hip-hop – opis tańca i podstawowe kroki

Hip-hop wywodzi się z grupy tańców o nazwie Street Dance. Asymiluje takie techniki hip-hopowe, jak locking, popping, czy funk. Jest więc tańcem o dużej swobodzie technicznej, jednak ma pewne zasady, których powinno się trzymać, są to: feeling – czyli czucie muzyki, przekładające się na rytmiczny ruch, luz – płynność przy odpowiednich ruchach oraz izolacja – przede wszystkim górnej części ciała.

W tańcu hip-hopowym wyróżnia się następujące kroki:

  • toprock: dynamiczne kroki połączone z gestykulacją, np. apache, bounce roller, indian crosover, latino rock, salsa step;
  • power moves: są to figury akrobacyjne i rotacyjne, przypominające ruchy bboingu, np. bączek, bańka, kręcenie na głowie, twistery;
  • freeze: jest to figura statyczna, w której należy zatrzymać ciało w konkretnej pozie na kilka sekund, np. air baby;
  • footwork: kroki wykonywane w przysiadzie podpartym, np. baby swipes, bicykle pumps, six step, scrambles, three step.

Nauka hip-hopu dla początkujących - zobacz WIDEO

Na wideo tancerka pokazuje, jak wykonać podstawowe kroki hip-hopowe i poczuć klimat ulicznego tańca:

Hip-hop – muzyka do tańca

Muzyka hip-hopowa to połączenie soulu, R&B i rapu. Pierwszym muzykiem, który rozsławił ten gatunek muzyczny i przeniósł go z dyskotek na ulice, był DJ Kool Herc. Inni muzycy hip-hopowi z lat 70-tych to Grandmaster Flash and the Furious Five, Fab Five Freddy, Marley Marl, Afrika Bambaataa, Kool Moe Dee, Kurtis Blow, Doug E. Fresh, Whodini, Fat Boys, Warp 9 i Spoonie Gee. Dekadę później RUN-DMC i LL Cool J zapoczątkowali “złotą erę hip-hopu”. Lata 90-te to totalny rozkwit tej muzyki, który w połowie ich trwania stał się najpopularniejszym gatunkiem muzycznym.

Dziś możemy wyróżnić wielu muzyków, mających do czynienia z hip-hopem takich, jak: Kanye West, Jay-z, Eminem, Ciara, Snoop dogg, Mary J. Blige, Azealia Banks, Taio Cruz, Flo Rida, Wiz Khalifa, Trey Songz, Nicki Minaj, Lil Kim, Timbaland, Lil Wayne, M.I.A., LAuryn Hill, Usher, P. Diddy, Missy Elliott, Wyclef Jean, Eve.

Podczas 60-minutowych zajęć hip-hopu można spalić do 400 kcal.

Komu polecany jest hip-hop?

Hip-hop polecany jest osobom, które lubią ruch i dobrą zabawę. Wybór poziomu trudności tańca hip-hopowego zależy od osoby przystępującej do zajęć. Obecnie hip-hop często nazywany jest po prostu tańcem nowoczesnym i w tej prostej formie polecany jest dzieciom i młodzieży.

Jeśli jesteśmy bardzo sprawni fizycznie możemy spróbować zaawansowanego hip-hopu zahaczającego o bboing – inaczej break dance. Popularność zyskują można nowe nurty tego tańca takie jak hip-hop new style lub new age. Są one bogate w nowoczesne, bardziej skomplikowane kroki i świetnie nadadzą się dla tych, którzy chcą wzbogacić swój taniec i uczynić go bardziej widowiskowym.

Hip-hop to energetyczny taniec angażujący do pracy całe ciało, będzie więc idealnym sposobem na utrzymanie kondycji i sprawności oraz pomoże spalić kalorie. Godzina hip-hopowego tańca to średnio nawet 400 kcal mniej!

Taniec - poznaj 7 powodów, dla których warto tańczyć