Taekwondo: zasady, techniki i efekty trenowania taekwondo

2019-11-06 12:37

Taekwondo to sztuka walki powstała w 1955 roku w Korei. Według założeń jej twórcy, generała Choi Hong Chi, polega ona na poddawaniu ciała kontroli umysłu i samodoskonalenia przez regularne treningi. Jeszcze w latach 90. XX wieku taekwondo było najczęściej wybieraną przez adeptów sztuk walki dyscypliną, dzisiaj również cieszy się dużą popularnością. Przeczytaj, jaka jest historia taekwondo, jakie zasady obowiązują podczas walki i poznaj techniki oraz efekty jego trenowania.

taekwondo
Autor: thinkstockphotos.com Taekwondo skupia się na zadawaniu ciosów nogami. Walki odbywają się w kaskach i specjalnych kamizelkach HOGO.

Spis treści

  1. Taekwondo - historia
  2. Taekwondo - pięć filarów taekwondo
  3. Pasy (stopnie) w taekwondo
  4. Taekwondo - techniki
  5. Taekwondo dla dzieci
  6. Taekwondo - efekty trenowania taekwondo
  7. Poznaj inne sztuki walki:

Słowo taekwondo składa się z 3 członów: "tae" to po koreańsku "noga", "kwon" - pięść, a "do" - droga. Na tym właśnie opiera się filozofia taekwondo - ciągłej pracy nad sobą za pomocą treningów.

Na zajęcia tej sztuki walki można uczęszczać w 188 krajach na świecie, trenują ją i dzieci, i dorośli. Dolna granica wiekowa to 5 lat, górnej nie ma. Najważniejsza jest chęć doskonalenia się. W założeniu twórcy tej dyscypliny, taekwondo miało być sposobem samoobrony, a nie sztuką walki, którą dzisiaj, dzięki ogromnej popularności się stało.

Taekwondo - historia

Być może wpływ na to, że tak wiele osób chce trenować taekwondo, ma historia tej sztuki walki. Jej korzenie sięgają starożytności - techniki stosowane w taekwondo opierają się na starokoreańskich metodach walki wręcz: Soo Bak-Gi i Taek-Kyon. Zawiera ona również elementy karate. Twórcą tej techniki jest To Choi Hong Hi, północnokoreański generał.

Historia Hong Hi jest burzliwa: za antyjapońskie wystąpienia wyrzucono go już ze szkoły średniej, a za organizację Koreańskiego Ruchu Niepodległościowego w czasie II wojny światowej skazano na karę śmierci. Został zwolniony dzień przed wykonaniem wyroku. Po wojnie Hong Hi pracował jako instruktor samoobrony w amerykańskiej żandarmerii, stopniowo opracowując technikę taekwondo - w 1955 roku po raz pierwszy używając tej nazwy. Później rozpoczął promocję taekwondo poprzez pokazy na całym świecie, a w 1966 roku stworzył Międzynarodową Federację Taekwondo (International Taekwondo Federation - ITF). W 1972 roku, po emigracji Choi Hong Hi do Kanady, nastąpił rozłam w federacji w Korei Południowej, co z kolei doprowadziło do powstania Światowej Federacji Taekwondo (World Taekwondo Federation - WTF). Dyscyplina, dzięki zaangażowaniu jej twórcy i jego kontynuatorów, szybko stała się praktykowana na całym świecie.

Taekwondo od 2000 roku jest dyscypliną olimpijską.

Taekwondo - pięć filarów taekwondo

Taekwondo to sztuka walki, której towarzyszą konkretne zasady moralne, ustanowione przez mistrza Choi Hong Hi. Wśród pięciu "filarów" taekwondo znajdują się:

    1. grzeczność i uprzejmość,
    2. rzetelność i uczciwość,
    3. wytrwałość,
    4. opanowanie i samokontrola,
    5. odwaga i nieugięty duch.

    Czytaj też: Co warto wiedzieć o karate?

    To ci się przyda

    Pasy (stopnie) w taekwondo

    Podobnie jak w innych sztukach walki, także w taekwondo istnieje hierarchizacja i możliwość zdobywania kolejnych stopni odzwierciedlających poziom posiadanych umiejętności. Istnieje więc 10 stopni uczniowskich i 9 stopni mistrzowskich - liczba 9 jest bowiem uznawana na Wschodzie za magiczną. Oprócz stopni uczestnicy otrzymują pasy - początkujący mają pas biały, później trenują i zdają egzaminy na kolejne. Kolory pasów mają w taekwondo znaczenie symboliczne:

    • pas biały - zima, moment, w którym trzeba czekać aż młody talent rozwinie swoje umiejętności;
    • pas żółty - blask słonecznych promieni, pobudzenie do działania;
    • pas zielony - wiosna, czas odrodzenia, kwitnienia, rozwoju;
    • pas niebieski - niebo, w jego kierunku zmierzają rozwijające się rośliny;
    • pas czerwony - dojrzałość, jaką osiągają owoce, które zdążyły już zakwitnąć;
    • pas czarny - oznacza posiadanie znaczącej wiedzy i umiejętności w taekwondo, a także odporność na działanie zła i na strach. Po uzyskaniu pasa tego koloru zawodnik zyskuje możliwość uczestnictwa w międzynarodowych zawodach.

    Taekwondo - techniki

    Taekwondo jest sztuką walki, która składa się z 6 głównych elementów. Wśród nich znajdują się:

    • walka sportowa
    • walka aranżowana
    • układy formalne
    • rozbicia
    • kopnięcia z wyskoku
    • uwolnienia z uchwytów

    Taekwondo: walka sportowa

    Walka sportowa, w przeciwieństwie do aranżowanej, polega na tym, że zawodnik nie wie, jakie techniki zastosuje jego konkurent. Opiera się przede wszystkim na użyciu nóg - kopnięcia mogą mieć różną siłę i szybkość. Używanie innych części ciała i atakowanie ich u przeciwnika jest ograniczone m. in. przez strój osób uprawiających taekwondo - noszą one kamizelki ochronne, ochraniacze na goleniach, przedramionach, szczęce i genitaliach, mają kask. Kamizelka zawodników taekwondo nazywa się HOGO i to właśnie za trafienie w nią przyznawane są punkty podczas zmagań olimpijskich.

    Taekwondo: walka aranżowana

    To rodzaj walki, w którym zawodnicy wykonują z góry określone techniki. Celem walki aranżowanej jest lepsze poznanie siebie i przeciwnika, doskonalenie konkretnych rozwiązań, przygotowanie się na sytuacje mogące nastąpić w walce sportowej, wypróbowanie technik zbyt nieskutecznych lub zbyt niebezpiecznych. Walkę aranżowaną wykonuje się również na pokazach taekwondo.

    Taekwondo: układy formalne

    Układy formalne taekwondo wykształciły się na podstawie wieloletnich doświadczeń tworzących ich mistrzów. Ruchy stosowane w taekwondo przypominają zmagania dwoma mieczami: są więc pchnięcia, cięcia i zasłony. Taekwondo WTF, wykształcone z ITF i będące jedną z dyscyplin olimpijskich, wykształciło 17 układów formalnych. Wśród nich wyróżniamy 9 układów szkoleniowych: Taegeuk I Jang, Taegeuk Sam Jang, Taegeuk Sa Jang, Taegeuk Oh Jang, Taegeuk Yook Jang, Taegeuk Chil Jang, Taegeuk Pal Jang i Taegeuk Il Jang oraz 9 układów mistrzowskich: Koryo, Keumgang, Taebaek, Pyongwon, Sipjin, Jitae, Cheonkwon, Hansoo i Ilyo.

    Taekwondo: rozbicia

    Kolejnym ważnym elementem taekwondo są rozbicia twardych przedmiotów, np. desek. Jako że sztuka walki miała naśladować pchnięcia zadawane nożem, chodziło o to, by i nieuzbrojona ręka miała w sobie podobną siłę. Aby rozbicie zakończyło się sukcesem, powierzchnia do uderzania musi być odpowiednio przygotowana, zawodnik powinien kontrolować moc swojego uderzenia masą ciała, a jednocześnie psychicznie nastawić się na rozbicie konkretnego przedmiotu.

    Taekwondo: uwolnienia z uchwytu

    Taekwondo polega przede wszystkim na silnym i dokładnym uderzaniu - nogą lub ręką - w wybrany punkt ciała przeciwnika. Jako że uderzenia mogą być mocne, także obrona przed nimi powinna być skuteczna. Uwolnić się z uchwytu można więc zatem nie tylko dzięki uderzeniu, ale i wyślizgnięciu, pociągnięciu i skręceniu. Jeśli zawodnik zastosuje też dźwignię, może uzyskać przewagę, jednak zastosowanie tej techniki nie należy do najłatwiejszych.

    Taekwondo: kopnięcia z wyskoku

    Jako że Półwysep Koreański jest w dużej mierze górzysty, Koreańczycy opracowali technikę walki poprzez kopnięcia z wyskoku, umożliwiającą zaatakowanie z zaskoczenia kogoś, kto stoi niżej. Pokazy zawodników taekwondo, którzy stosują kopnięcia z wyskoku, często z obrotem, są bardzo widowiskowe.

    Warto wiedzieć

    Taekwondo dla dzieci

    Treningi taekwondo dla dzieci przeznaczone są już od 5. roku życia. Zajęcia wyrabiają koordynację ruchową, równowagę, poprawiają koncentrację, pamięć, dzięki nim dziecko nabywa umiejętność pracy w zespole. Najmłodsi uczą się także dyscypliny, mimo że treningi początkowo mają formę gier i zabaw ruchowych z elementami taekwondo.

    Treningi starszych dzieci obejmują podstawy samoobrony i taekwondo, a także naukę zdrowego trybu życia, samokontroli. Młodzi adepci po raz pierwszy biorą też udział w zawodach. Treningi dla młodzieży powyżej 12. roku życia skupiają się już wyłącznie na doskonaleniu umiejętności w taekwondo. Na zajęcia można się zapisać w większości polskich miast.

    Taekwondo - efekty trenowania taekwondo

    Trenowanie taekwondo nie tylko poprawia sprawność fizyczną adepta tej sztuki walki. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są wszystkie mięśnie ciała, stają się one lepiej ukrwione, traci się również tkankę tłuszczową. Jako że najważniejszy element treningów stanowi operowanie nogami, osoby ćwiczące taekwondo umacniają wewnętrzne części uda.

    Taekwondo służy ponadto rozwijaniu siły mięśni brzucha i grzbietu, dlatego w pewnym stopniu może być wykorzystywane do korekcji wad postawy. Treningi Taekwondo zwiększają też wydolność płuc oraz poprawiają krążenie, rozszerzają naczynia krwionośne. Organizm staje się lepiej dotleniony, przez co mamy więcej energii. Ćwiczenia w ramach taekwondo usprawniają pracę serca, polepszają przemianę materii i ułatwiają codzienne zasypianie.

    Poznaj inne sztuki walki: