Pilates to trening wzmacniający mięśnie

2019-07-31 13:35

Pilates to uniwersalny trening wzmacniający wszystkie mięśnie ciała, poprawiający posturę, zapobiegający bólom pleców wynikającym z siedzącego trybu życia. Pilates to trening dla każdego. Mimo to istnieje wąska grupa osób, dla których trening ten nie jest wskazany. Na czym polega pilates, dla kogo jest idealną formą ćwiczeń, a komu się go nie zaleca?

Pilates
Autor: thinkstockphotos.com Pilates można ćwiczyć z piłką fitnessową, dzięki czemu mięśnie głębokie pracują jeszcze mocniej.

Spis treści

  1. Co to jest pilates?
  2. Pilates - dla kogo jest ten trening?
  3. Kto może ćwiczyć pilates?
  4. Pilates dla tancerzy
  5. Pilates – dla kogo niewskazany?

Pilates to jeden z najbardziej otwartych i przyjaznych treningów. System pilates jest połączeniem jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Polecany jest bez względu na wiek, kondycję i możliwości ciała. Gdybyśmy chcieli przyjrzeć się uczestnikom zajęć pilatesu, zobaczymy tam cały przekrój społeczeństwa: od młodzieży po starsze osoby, kobiety i mężczyzn, sportowców i amatorów.

Co to jest pilates?

Pilates to metoda ćwiczeń stosowana obecnie na całym świecie. Przynosi korzyści ciału i umysłowi i opiera się na 6 zasadach:

  1. prawidłowym oddechu - wdech nosem, wydech ustami w odpowiedniej fazie ćwiczeń
  2. koncentracji - całkowite skupienie się na danej czynności ruchowej
  3. wyśrodkowaniu - każdy ruch zaczyna się w centrum ciała, czyli od mięśni głębokich brzucha, i wychodzi na zewnątrz. To pozwala uczyć ciało stabilizacji i poprawnej zasady ruchu na co dzień.
  4. kontroli opartej na świadomym ruchu połączonym z oddechem
  5. płynności ruchu, wdzięku i harmonii
  6. precyzji - liczy się jakość i dokładność, a nie ilość ćwiczeń

Pilates został stworzony w 1920 roku w Nowym Jorku przez niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa.

Pilates, który w dzieciństwie cierpiał m.in. z powodu krzywicy, sam zaczął regularnie ćwiczyć, by pokonać swoje fizyczne ograniczenia. Regularna gimnastyka okazała się tak skuteczne, że został sportowcem. Skomplikowane koleje losu (I wojna światowa) sprawiły, że pracował jako sanitariusz z ludźmi niepełnosprawnymi ruchowo, dla których m.in. konstruował sprzęt.

Po wojnie jego metoda pracy z własnym ciałem została zaadoptowana przez wielu znanych niemieckich tancerzy. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych Pilates do końca życia doskonalił wraz z żoną metody ćwiczeń w centrum gimnastyki przy "New York City Ballet" i wykształcił wielu swoich następców.

Metoda Pilatesa zdobyła popularność na całym świecie. Korzystają z niej osteopaci, fizjoterapeuci, chirurdzy i kręgarze. Można ją, odpowiednio dobraną, stosować na wszystkich poziomach sprawności ruchowej.

Pilates - dla kogo jest ten trening?

  • Pilates dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa

Pilates to ćwiczenia przyjazne osobom z niektórymi problemami zdrowotnymi. Jest między innymi zalecany tym, którzy cierpią na różne zwyrodnienia i wady kręgosłupa. Pilates pozwala wzmocnić mięśnie pleców i tym samym odciążyć kręgosłup. Ćwiczenia angażują też rzadko przez nas używane mięśnie głębokie, które stanowią rusztowanie dla całej sylwetki i pomagają zachować prawidłową postawę ciała. Większość osób deklaruje, że dzięki pilates dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa znacząco się zmniejszyły lub zostały całkowicie wyeliminowane.

Czytaj też: Jakie ćwiczenia są polecane przy dyskopatii lędźwiowej?

Mało kto wie, że pilates jest idealną „rehabilitacją” po niektórych urazach. Wiedzą to sportowcy, którym często zaleca się przerwanie intensywnych treningów po kontuzji i rozpoczęcie zajęć z pilatesu. Wszystko po to, by nie dać mięśniom odpocząć, ale dbać o kondycję nawet podczas przerwy od profesjonalnego trenowania.

Sprawdź: Pilates na ból pleców - trening dla początkujących na wideo

  • Pilates dla zestresowanych, cierpiących na brak energii

Oznacza to więc, że pilates pomaga wracać do zdrowia. Nie tylko koi duszę, zmniejsza napięcie, ale przede wszystkim bardzo stopniowo pomaga wracać do pełnej sprawności. O zdrowotnym działaniu pilatesu świadczy też sama historia jego twórcy. Joseph Pilates, zanim opracował te ćwiczenia, był chory między innymi na astmę i krzywicę. Dzięki treningowi przestał chorować, odzyskał zdrowe i sprawne ciało, a ćwiczenia zmotywowały go do trenowania innych sportów, np. narciarstwa czy nurkowania.

Czytaj również:
Joga w domu: od jakich ćwiczeń zacząć?
Stretching nóg (łydek, ud): ćwiczenia i efekty

  • Pilates dla leniuchów i osób początkujących

Pilates, jako niewymagająca dobrej kondycji i formy aktywność, zachęca do uprawiania sportu także tych, którzy ruszać się nie lubią. W ćwiczeniach można odnaleźć spokój i relaks, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Po zajęciach nie czujemy się wyczerpani, a pełni energii.

  • Pilates dla dbających o sylwetkę

Ten rodzaj ćwiczeń jest również idealny dla osób, które chcą „wypracować” sobie silniejsze mięśnie brzucha i wyrzeźbić sylwetkę. W porównaniu z innymi treningami, np. aerobikiem czy TBC, nie trzeba mieć dobrej kondycji i poczucia rytmu, by nadążać za instruktorem. Na pilates można wejść niemal „z ulicy”, bez przygotowania, bo przygotowanie do ćwiczeń to element treningu.

Czytaj też:
Pilates z Ewą Chodakowską - poznaj trening "Secret"
Ćwiczenia pilates dla zaawansowanych

Kto może ćwiczyć pilates?

W pilatesie nie ma ograniczeń wiekowych. Jest też niewiele ograniczeń zdrowotnych. W zajęciach pilatesu mogą uczestniczyć:

  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży (choć ćwiczenia powinny być właściwie dobrane lub zmodyfikowane i nie może to być pierwszy trymestr),
  • osoby po urazach,
  • osoby z dużą nadwagą,
  • zawodowi sportowcy,
  • osoby o słabej kondycji fizycznej.
Ważne

Pilates – kto powinien uważać?

Jeśli narzekasz na jakieś dolegliwości, miałeś uraz lub kontuzję, chorujesz przewlekle – zanim przyjdziesz na zajęcia z pilatesu, zapytaj o pozwolenie swojego lekarza. On najlepiej będzie wiedział, czy trening jest dla ciebie wskazany.

Ostrożnością powinny wykazać się też kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, gdy istnieje największe ryzyko utraty ciąży.

Jeżeli lekarz wyrazi zgodę na udział w zajęciach, warto o swoich dolegliwościach poinformować również instruktora, który dobierze jedynie ćwiczenia dobre dla naszego zdrowia. Rolą instruktora pilatesu jest bowiem dbałość o bezpieczeństwo ćwiczących.

Zobacz też: Co można ćwiczyć w ciąży? Zajęcia dla ciężarnych

Pilates dla tancerzy

Poza zawodowymi sportowcami takimi jak: biegacze, koszykarze, hokeiści, golfiści czy tenisiści, pilates jest idealnym treningiem dla osób tańczących. Już sam twórca pilatesu wykorzystywał tę technikę ćwiczeń wśród tancerzy.

Pilates służy nie tylko wzmacnianiu mięśni niezbędnych do tańca i poprawianiu kondycji, ale sprawdza się również jako forma rehabilitacji podczas kontuzji. Istotne w pilatesie w tym przypadku jest również to, że ćwiczenia kształtują piękną sylwetkę, a jak wiadomo, w pracy tancerza jest ona ogromnie ważna.

Pilates poprawia również równowagę i sprawia, że stawy są elastyczniejsze. To wpływa na gibkość i zwinność tancerza. Poprawa świadomości ciała przez ćwiczenia pomaga tancerzowi dążyć do perfekcji.

Czytaj też:

Pilates – dla kogo niewskazany?

Trening pilates potrafi kształtować sylwetkę. Wiele kobiet dzięki ćwiczeniom odzyskuje ładną figurę, pojawiają się wcięcia w talii, brzuch staje się bardziej płaski. Nie jest to jednak trening, który pozwala na spektakularne zrzucenie wagi. Tym samym pilates nie jest formą zajęć zalecaną osobom, które liczą na znaczną i widoczną utratę kilogramów.

Ponieważ jest to sport angażujący wszystkie partie ciała, nie z każdą dolegliwością można go uprawiać. Czasem ćwiczenia mogą zaszkodzić, ale w wielu przypadkach wystarczy wyłączyć z treningu niektóre ćwiczenia lub zastąpić je podobnymi.

Przeciwwskazaniem do ćwiczeń pilatesu są:

  • problemy z ciśnieniem krwi (np. niestabilność),
  • ryzyko zakrzepów (zakrzepica),
  • ostry stan zapalny,
  • kręgozmyk,
  • niedawne złamanie kości,
  • niedawno przebyty zabieg operacyjny (szczególnie w okolicy brzucha),
  • osteoporoza (ale w zaawansowanej postaci),
  • przepuklina dyskowa,
  • pierwszy trymestr ciąży (szczególnie jeśli kobieta nie była wcześniej aktywna fizycznie),
  • ciąża podwyższonego ryzyka (zagrożenie przedwczesnym porodem, komplikacje ciążowe).