Pilates dla mężczyzn - efekty i opisy ćwiczeń

2016-06-27 13:09

Pilates dla mężczyzn to doskonały sposób na poprawę wytrzymałości i harmonijny rozwój proporcjonalnego ciała. Nazywanie pilatesu kobiecą formą aktywności jest błędem, tym bardziej, że twórcą tego treningu był właśnie mężczyzna, który z sukcesem testował ćwiczenia na sobie. Choć pilates nie wyciska z trenującego siódmych potów i nie liczy się w nim przede wszystkim intensywność i dynamika, to jest treningiem, który skutecznie wzmacnia siłę i pozytywnie wpływa na sprawność seksualną.

Pilates dla mężczyzn - efekty i opisy ćwiczeń
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pilates – męskie efekty
  2. Pilates – czym się różnią ćwiczenia dla kobiet od ćwiczeń męskich?
  3. Pilates dla mężczyzn – przykładowe ćwiczenia
  4. Pilates dla mężczyzn – trening uzupełniający
  5. Pilates dla mężczyzn – trening personalny

Powodów, dla których mężczyźni powinni ćwiczyć pilates jest wiele: dodaje energii, rzeźbi kaloryfer na brzuchu, poprawia siłę i sprawność seksualną. Pilates jest też rodzajem ćwiczeń angażujących wszystkie partie ciała i mięśnie. Tajemnicą ogromnego sukcesu tego rodzaju treningu jest to, że uruchamia nawet mięśnie małe i głębokie, których na pierwszy rzut oka nie widać, ale za to ich wzmocnienie ma olbrzymie znaczenie dla siły i elastyczności.

Pilates – męskie efekty

Patrząc na wiele zalet ćwiczenia pilatesu, można stwierdzić, że to sport idealny dla mężczyzn. Z treningów wyniosą oni takie same korzyści, co kobiety, dlatego warto porzucić stereotypy i przestać traktować pilates jako babskie zajęcie.

Uniwersalność pilatesu wynika z tego, że trening angażuje całe ciało, włącznie z mięśniami głębokimi. Z tego powodu pilates może być jednym z elementów treningowych każdego sportowca, bez względu na dyscyplinę, którą uprawia. Siła, wytrzymałość czy gibkość przydają się w każdym sporcie. Najbardziej przekonujące jednak mężczyzn argumenty to:

Kaloryfer na brzuchu. Ćwiczenia pilates skupiają się na treningu mięśni brzucha. W większości ćwiczeń odpowiednie napięcie mięśni brzucha jest pozycją wyjściową do kolejnych ruchów. Wzmocnienie tzw. rdzenia siły pozwoli przyjmować dowolne pozycje i utrzymywać w nich równowagę. Ponadto brzuch to stabilizator kręgosłupa i miednicy – elementów bardzo ważnych w ćwiczeniach. Z tego powodu w pilatesie opracowano wiele ćwiczeń na mięśnie brzucha. Ćwiczenia uruchamiają wszystkie mięśnie w tym rejonie, także te mniejsze i głębokie, dlatego systematyczne treningi perfekcyjnie kształtują brzuch.

Proporcje mięśniowe. Pilates pozwala ukształtować właściwą sylwetkę. Niektóre treningi zaburzają proporcje i np. za bardzo rozbudowują górne mięśnie klatki piersiowej, przez co sylwetka zaczyna wyglądać karykaturalnie. Ćwiczenia z pilatesu pozwolą uzyskać dobrze wyrzeźbione ciało, angażując i skupiając się na mniej rozwiniętych mięśniach.

Energia. Ćwiczenia dodają energii. Nie jest to sport wysiłkowy, nastawiony na ogromny wysiłek fizyczny. Nie wyczerpuje tak jak intensywne ćwiczenia innego rodzaju. Pilates pozwala więc zachować pokłady energii i tym samym nie osłabia i nadwyręża organizmu.

Siła i wytrzymałość. Wzmocnienie, jakie mięśniom daje pilates, czyni je silniejszymi. Ćwiczenie nawet ukrytych mięśni zwiększa moc organizmu i poprawia jego wytrzymałość. Regularne ćwiczenia poprawiają kondycję i są dobrym wsparciem dla treningów siłowych.

Sprawność seksualna. Pilates, poprzez zaangażowanie do pracy mięśni miednicy, mocno je usprawnia. Wpływa również na mięśnie Kegla, odpowiedzialne między innymi za kontrolowanie wytrysku. Taka umiejętność z pewnością wpływa na poprawę życia seksualnego, bo umożliwia przedłużenie stosunku. Nie jest tajemnicą, że pilates wpływa również na kondycję samego członka i wydłuża sprawność seksualną o kilka lat.

Zdrowie. Pilates ma działanie przeciwbólowe. Wzmocnia mięśnie pleców i brzucha i tym samym odciąża kręgosłup. Bólom i przeciążeniom pleców często sprzyja np. długa praca siedząca przy biurku czy praca fizyczna.  Prozdrowotne działanie pilatesu cenią sobie m.in. golfiści, którzy nadwyrężają kręgosłup wymuszoną pozycją w czasie grania.

Pilates – czym się różnią ćwiczenia dla kobiet od ćwiczeń męskich?

Podczas gdy kobiety w pilatesie szukają relaksacji oraz poprawy samopoczucia i zdrowia, mężczyźni szukają w tej dziedzinie sportu przede wszystkim sposobu na poprawę siły i wytrzymałości. Choć w pilatesie nie ma rozróżniania ćwiczeń na kobiece i męskie, znając zamiłowanie mężczyzn do ćwiczeń siłowych, można się spodziewać, że trening dla mężczyzny będzie bardziej wymagający i mocno ukierunkowany na wzmacnianie. Relaks i wyciszenie zejdą na dalszy plan.

Pilates dla mężczyzn – przykładowe ćwiczenia

Pilatesowe pompki. Ćwiczy się je na kolanach. Kładziemy się na podłodze na brzuchu, zginamy nogi w kolanach, by łydki były prostopadle do podłoża. W tej pozycji wykonujemy pompki, ale z dużym naciskiem na oddychanie – uginając ramiona, bierzemy wdech. Prostując ręce, robimy wydech. Brzuch przez cały czas musi być napięty. Wdech robimy nosem, wydech ustami.

Corkscrew. Kładziemy się na plecach z uniesionymi do góry zgiętymi nogami (pod kątem 90 stopni) tak, by łydki były równolegle do podłogi. Staramy się wyprostować nogi, robiąc jednocześnie głęboki wdech. Następnie wyprostowanymi nogami rysujemy w powietrzu koło (w prawą stronę) a potem opuszczamy nogi na podłogę. Przy kolejnym razie zmieniamy kierunek rysowania koła.

Side Plank. Kładziemy się na prawym boku na podłodze. Prawe ramię kładziemy prostopadle do ciała – łokieć na wysokości ramienia. Wdychając powietrze, układamy nogi – lewa na prawej. Robiąc wydech, podnosimy biodra do góry, dźwigając się na prawym przedramieniu. Dłoń oparta na podłodze utrzymuje ciało w linii prostej. Pozostajemy w pozycji i równomiernie oddychamy przez minutę. Następnie obniżamy biodra i znowu kładziemy się na boku. Powtarzamy ćwiczenie na drugi bok.

Pilates dla mężczyzn – trening uzupełniający

Ćwiczenie pilatesu to idealne uzupełnienie właściwego treningu, o czym wiedzą sportowcy, którzy choć raz poszli na takie zajęcia. Pilates można wykorzystać na dwa sposoby. Można potraktować pilates jako element planu treningowego i np. dwa razy w tygodniu brać udział w ćwiczeniach. Można też wiedzę na temat pilatesu wykorzystać po prostu w samym treningu. Zasada właściwego oddychania czy napinania mięśni bardzo się przyda podczas rutynowych ćwiczeń np. pompek. Wykonując je zgodnie z przykazaniami pilatesu, czyli wydychając i wdychając powietrze w odpowiednim momencie i kontrolując poszczególne ruchy, sprawia się, że są bardziej precyzyjne, co znacząco podnosi efektywność tych ćwiczeń.

Wprowadzenie elementów pilatesu do codziennych treningów np. biegaczy czy rugbystów, pozwala na poprawę wyników dzięki lepszej dynamice, koordynacji ruchów czy równowadze.

Pilates to również idealne rozwiązanie dla mężczyzn, którzy ulegli kontuzji i nie mogą brać udziału w normalnych treningach. By nie dopuścić do spadku formy i osłabienia podczas rekonwalescencji, zaleca się właśnie ćwiczenie pilatesu. To idealna forma rehabilitacji np. dla piłkarzy, którzy dzięki pilatesowi mogą dbać o kondycję mięśni, bez narażania zdrowia. Ćwiczenie pilatesu umożliwia szybszy powrót do normalnych treningów.

Pilates dla mężczyzn – trening personalny

Dla korzyści płynących z ćwiczenia pilatesu warto porzucić uprzedzenia. Jeśli mimo wszystko problemem dla mężczyzny jest udział w zajęciach i publiczne wykonywanie pilatesowych „wygibasów”, też jest na to sposób. Pilates można ćwiczyć samodzielnie w domu, choć na pewno trening pod okiem trenera jest bardziej efektywny. Na szczęście i tu można wszystko pogodzić. Istnieje wiele ofert indywidualnych treningów pilatesu – sam na sam z trenerem. To najlepsza możliwość, jeśli uprzedzenia i wstyd są silniejsze niż chęć wzmocnienia ciała tą formą ćwiczeń.