Jak odróżnić dobrą SIŁOWNIĘ od złej

2014-10-24 11:44
Jak odróżnić dobrą SIŁOWNIĘ od złej
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając siłownię zwróć uwagę, aby dostępny na niej sprzęt był w dobrym stanie technicznym.

Po miesiącach wahań i rozterek zdecydowaliśmy się zapisać na siłownię. I oto pierwszy problem: który klub fitness wybrać? Oto kilka podstawowych rad, które pozwolą wyeliminować najgorsze miejsca.

Przede wszystkim klub fitness powinien być czysty. To zresztą łatwo stwierdzić już na pierwszy rzut oka, nie ma sensu się więc rozpisywać. Zupełnie oczywiste jest poproszenie obsługi o pokazanie szatni i natrysków. Jeśli jest tam czysto i nie czujemy żadnej nieprzyjemnej woni, możemy przejść do następnego punktu naszego prywatnego testu.

Najpierw obejrzyjmy wszystkie maszyny i urządzenia. Nie musimy wcale wiedzieć, do czego służą. To powie nam później trener. Na razie sprawdźmy, czy są zadbane, zakonserwowane i w dobrym stanie. Przy okazji warto zastanowić się nad wielkością sali. Czy nie jest zbyt ciasna, czy ćwiczący mogą swobodnie się przemieszczać i czy nie ma w niej zbyt wielu ćwiczących (dlatego najlepiej pójść na inspekcję w godzinach szczytu, przypadających zwykle między 17 a 19).

Jak wybrać dobrą siłownię: kwalifikacje trenerów

Kolejnym punktem naszego małego testu jest obsługa. Osoby w recepcji siłowni powinny być miłe i opowiedzieć bardzo szczegółowo o wszystkich możliwościach klubu. O wiele istotniejsze są jednak kwalifikacje trenerów. Przed zapisaniem się do siłowni koniecznie trzeba sprawdzić, czy pracują w niej trenerzy, a jeśli tak, to w jakich godzinach. Jeśli w porze, kiedy będziemy ćwiczyć, możemy liczyć na opiekę fachowca, przed wykupieniem karnetu powinniśmy z nim porozmawiać. Dobry trener zapyta nas o cel ćwiczeń, czas, jakim dysponujemy, ogólną kondycję i stan zdrowia, a następnie zaproponuje program dostosowany do naszych możliwości. Jeśli uznamy, że proponowane przez niego ćwiczenia nam odpowiadają, warto od razu umówić się, żeby pracował z nami przynajmniej w pierwszym okresie, dokładnie pokazując nam sposób, w jaki należy wykonywać poszczególne ćwiczenia i tłumacząc, jakie mięśnie ćwiczymy.

Idealne byłoby wykupienie ćwiczeń z trenerem (niektóre siłownie oferują to za dodatkową opłatą), ponieważ jest on wtedy wyłącznie do naszej dyspozycji i może nam wszystko dokładnie wytłumaczyć. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wcześniej ustalić, jak intensywnie może się on nami opiekować. Oczywiście, będzie on musiał odpowiadać na pytania i prośby innych ćwiczących. Ale czasem warto nawet umówić się z trenerem w godzinach mniejszego ruchu, by miał on dla nas więcej czasu. Im wcześniej nauczymy się właściwie wykonywać ćwiczenia, tym szybciej zobaczymy ich rezultaty i tym mniejsze będzie ryzyko urazu.

Jak wybrać dobrą siłownię: zajęcia próbne

Dobre siłownie dają potencjalnym klientom możliwość próbnych ćwiczeń, zanim zdecydują się oni na wykupienie karnetu. Często jest to wejście bezpłatne. Warto pytać o taką możliwość. Karnety są zwykle stosunkowo drogie, a nie warto wiązać się z firmą, która nie spełnia naszych oczekiwań.

I na koniec jeszcze jedna rada: zawsze warto słuchać znajomych. Jeśli ktoś, komu ufamy, poleca jakiś klub, warto sprawdzić go w pierwszej kolejności. Dobre wrażenie stałych bywalców jest bezcenne i może nam zaoszczędzić bolesnych rozczarowań.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.