Crossfit

Crossfit został opracowany przez Grega Glassmanna na potrzeby szkolenia policji kalifornijskiej w 2001 roku. Ze względu na wysoką efektywność tych jednostek treningowych, crossfit bardzo szybko stał się elementem szkolenia strażaków i żołnierzy, a niedługo później trafił do szerokiej publiki. Dzisiaj treningi crossfit odbywają się niemal na każdej siłowni. Są realizowane w ramach tzw. WOD, czyli Workout of The Day z wykorzystaniem boxu crossfitowego.

Cross-trening to metoda treningu łącząca w sobie elementy gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i ćwiczeń z obciążeniem, np. sztangami. Różnorodność cross-treningów przyciąga do nich bardzo wiele osób, jednak niekiedy nieskrępowana wyobraźnia trenerów prowadzi do braku efektów. Przeczytaj, na czym polega cross-trening i jakie ma zasady. Informacje pochodzą z książki Metoda Cross-treningu, opublikowanej przez wydawnictwo Aha!. Serwis wformie24.pl objął nad nią patronat.
WOD, z angielskiego Workout of the Day, to podstawowe pojęcie w crossficie. Sprawdź, co oznacza ten termin i poznaj przykładowe WOD-y, na które składają się pompki, przysiady bułgarskie, swing z kettlem i wiosłowanie sztangą. Ćwiczenia pochodzą z książki Metoda Cross-treningu, która ukazała się nakładem wydawnictwa Aha!. Wformie24.pl objął patronat nad tą publikacją.
Treningi ogólnorozwojowe typu cross na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskały olbrzymią popularność. Z wielu centrów sportowych skutecznie wypierają tradycyjną kulturystykę i zajęcia fitness. Czy słusznie? Na czym polega ta dyscyplina sportu? Dowiedz się, jak ułożyć plan treningowy crossftiy oraz czy to dobry wybór dla Ciebie.
Wall ball shots to innymi słowy przysiad z wyrzutem piłki lekarskiej w górę. Ćwiczenie na stałe weszło w trening crossfity, a wall ball shots uważane jest za jedne z najbardziej efektywnych i wymagających ćwiczeń.
Crossfit to plan treningowy będący alternatywą dla monotonnych ćwiczeń na siłowni. Wykonywane ćwiczenia angażują całe ciało, ze szczególnym zaakcentowaniem pośladków, ud, mięśni brzucha. Crossfit daje szybkie efekty w postaci wymarzonej sylwetki, lecz wymaga od trenującego nie lada determinacji w dążeniu do tego celu. Sprawdź, na czym polega crossfit i czy jest to trening przeznaczony dla każdego.
Crossfit to obecnie jeden z najpopularniejszych treningów na całym świecie. Też chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz od czego zacząć? Oto wskazówki i przykładowy zestaw ćwiczeń dla początkujących.
Box jumps to nic innego jak wskoki na skrzynię. Box jumping to może być doskonałym elementem treningu plyometrycznego, siłowego czy skocznościowego. Z tego względu bardzo często wykorzystywane jest w crossficie, który przyjął box jumps jako swoje sztandarowe ćwiczenie. Wskoki na skrzynię wymagają jednak nienagannej techniki i doświadczenia w sporcie. Sprawdź, jak należy je robić.
Crossfit to trening bardzo wszechstronny i skuteczny, ale nie w każdym przypadku wychodzi na zdrowie. Specjaliści zwracają uwagę, że większość ćwiczeń crossfitowych należy do grupy podwyższonego ryzyka – to oznacza, że ich bezpieczeństwo zależy od dużej precyzji, koncentracji i wysokiej sprawności ćwiczącego. Osoby pozbawione tych cech w wyniku trenowania crossfitu są bardziej narażone na kontuzje, przeciążenia, przewlekłe bóle stawów oraz mięśni.
Crossfit dla dzieci przywędrował do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych, gdzie amerykańska wersja „crossfit for kids” robi prawdziwą furorę. Dorośli „bawią się” na salach przerzucaniem ciężarów, a dzieci? Najmłodsi robią to podczas kreatywnych czynności i zabaw wymyślanych przez instruktorów, takich jak skoki na podwyższenia, fikołki na drążkach, podciąganie na linach. Brzmi jak raj dla dzieci i rodziców? Bo tak jest! Sprawdź, na czym polega crossfit dla dzieci, jakie są przeciwskazania i zalety takiej formy ruchu.
Trening z linami to jedna z aktywności podejmowanych przez osoby uprawiające crossfit. Battle rope, bo tak brzmi angielska nazwa sprzętu używanego podczas ćwiczeń, cieszy się coraz większą popularnością ze względu na wszechstronne efekty, jakie daje. Przeczytaj, na czym polega trening z linami i poznaj przykładowe ćwiczenia z battle rope.
Dla kogo jest przeznaczony crossfit? Dla każdego, kto chce być aktywny ruchowo, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, czy uprawia już jakąś dyscyplinę sportową, jaki jest poziom jego kondycji fizycznej i jaki cel zamierza osiągnąć dzięki treningowi. Niestety, istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają uprawianie tej dyscypliny. Sprawdź, dla kogo jest przeznaczony crossfit, a kto powinien z niego zrezygnować.
Jak ułożyć plan treningowy crossfit? Najlepiej o ułożenie planu treningów poprosić profesjonalnego trenera. Jeśli nie masz takiej możliwości, nic straconego. Nawet samemu można ułożyć bezpieczny i wydajny plan treningowy crossfit. Wystarczy tylko kierować się kilkoma wskazówkami. Podpowiadamy crossfitowcom, jak krok po kroku ułożyć własny plan treningowy.

Trening crossfit łączą w sobie elementy znane z kulturystyki, gimnastyki, kalisteniki i lekkoatletyki. Dzięki temu w niezwykle wszechstronny sposób kształtują zdolności sportowca. Trenerzy crossfitu wskazują na 10 cech, które powinny rozwijać obwody. Jest to wydolność, siła, gibkość, moc, szybkość, koordynacja, zwinność, równowaga, precyzja ruchu. Oczywiście nigdy nie pracuje się nad wszystkimi cechami jednocześnie. Tak duża ilość zmiennych sprawia, że treningi crossfitu są różnorodne, a WOD każdego dnia powinien być inny.

Dużą zaletą treningów typu cross jest ich skalowalność. Poszczególne obwody trwają od 5 do 30 minut i bardzo łatwo dopasować je do możliwości osób ćwiczących poprzez dodanie kolejnej rundy, powtórzeń, skrócenie przerwy lub zamianę ćwiczeń na bardziej złożone. Dlatego crossfit można uprawiać bez względu na wiek, płeć, czy wyjściowy poziom formy sportowej.

Do treningów crossfitowych wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt, raczej niespotykany w kulturystyce. Wśród najpopularniejszych można wymienić odważniki kettlebells, uchwyty do pompek, młoty, wózki do pchania lub ciągnięcia, keeno line. Wiele ćwiczeń można wykonywać z ciężarem własnego ciała, np. podciąganie na drążku, wejścia po linie.

W crossficie nie chodzi o wyspecjalizowanie się w jednym, wybranym ćwiczeniu Jego zadaniem jest przygotowanie ćwiczących na różnego rodzaju okoliczności i przeszkody, których pokonanie będzie wymagało wysokiej sprawności ogólnej.

Wiele ćwiczeń w crossficie to ruchy wielostawowe. Są one obciążające dla organizmu dlatego osobom początkującym nie zaleca się więcej niż 2-3 WOD-y w tygodniu. Doświadczeni sportowcy zwiększają ilość jednostek nawet do 5-6.