5 porad jak biegać, żeby się nie przeziębić

2018-10-12 16:17

Jak biegać, żeby się nie przeziębić? Na pewno nie powinno się rozpoczynać przygody z bieganiem zimą, bo nieprzygotowany organizm może szybko odmówić posłuszeństwa. Te osoby, które zaczęły treningi parę miesięcy wcześniej, powinny wprowadzić tylko kilka zmian do swojego treningu, żeby zapobiec ewentualnej chorobie. Oto 5 porad, jak biegać jesienią i zimą tak, by się nie przeziębić.

5 porad jak biegać, żeby się nie przeziębić
Autor: thinkstockphotos.com Temperatura odczuwalna podczas biegania jesienią i zimą będzie o 5-10 stopni Celsjusza wyższa niż rzeczywista.

Spis treści

  1. 1. Żeby się nie przeziębić, ubierz się na cebulkę
  2. 2. Biegasz zimą? Zainwestuj w dobrą kurtkę
  3. 3. Niskie temperatury oznaczają wolniejsze bieganie
  4. 4. Jesienno-zimowa rozgrzewka powinna być dłuższa od letniej
  5. 5. Jesienią i zimą pij więcej niż latem

Mówi się, że nie ma złej pogody na bieganie, jest tylko nieodpowiedni strój. W naszym klimacie możemy biegać przy niemal każdej pogodzie. Temperatury poniżej -20 stopni zdarzają się sporadycznie. W czasie zimy widać coraz więcej biegaczy, co może dodawać otuchy.

Skorzystaj z kilku rad, by zdrowo i bezpiecznie biegać na dworze także w chłodne dni.

1. Żeby się nie przeziębić, ubierz się na cebulkę

Zasada ubierania się do biegania jest prosta i znana od dawien dawna – „cebulka”. W chłodniejsze dni ubierajmy się warstwowo, począwszy od sportowej koszulki odprowadzającej pot, przez lekki polar, po kurtkę. Do tego obowiązkowo czapka i rękawiczki. Warto zamienić krótkie skarpetki na dłuższe i grubsze. Przez stopy i dłonie może uciekać do 30% ciepła, a przez głowę nawet 40%. Pamiętajmy, by nie przesadzać też z grubością poszczególnych warstw.

Rozgrzewka przed bieganiem pozwala nam odczuwać od 5 do nawet 10 stopni więcej, niż jest na zewnątrz. Dla największych zapaleńców, którzy biegają przy kilku lub kilkunastu stopniach mrozu, dobrym rozwiązaniem jest bielizna termoaktywna. Zapewnia prawidłową termoregulację, chroniąc i przed wyziębieniem i przed przegrzaniem. To zdecydowanie poprawia komfort treningu.

2. Biegasz zimą? Zainwestuj w dobrą kurtkę

Okrycie wierzchnie chroni przed wiatrem i przed deszczem. Porządna kurtka odprowadzi wilgoć pochodzącą z ciała i zabezpieczy przed przegrzaniem lub przewianiem. Wybierzmy taką kurtkę, która oprócz dobrej jakości materiału będzie posiadać kaptur i kieszenie zapinane na zamek. Dzięki temu możemy zabrać klucz do mieszkania, czy chusteczki higieniczne.

3. Niskie temperatury oznaczają wolniejsze bieganie

Im niższa temperatura powietrza, tym niższe tempo biegu powinniśmy utrzymywać. Dlaczego? Chodzi o to, by nie pocić się tak intensywnie. Pamiętajmy, że wdychamy lodowate powietrze, które w zetknięciu z rozgrzanym ciałem łatwo jest przeziębić.

4. Jesienno-zimowa rozgrzewka powinna być dłuższa od letniej

Gdy temperatura nie rozpieszcza, trudniej rozgrzać i rozruszać mięśnie. By ich nie nadwerężać i nie ryzykować kontuzji, nie szalejmy z szybkim startem. Rozpocznijmy od statycznych ćwiczeń rozciągających, stopniowo zwiększając ich intensywność. Jesienno-zimowa rozgrzewka powinna trwać kilka minut dłużej, niż letnia.

5. Jesienią i zimą pij więcej niż latem

Bez względu na porę roku, musisz pamiętać o zabraniu picia. Zimne powietrze bardziej wysusza, przez co możemy potrzebować jeszcze więcej płynów.

Czytaj również: Czy można ćwiczyć z przeziębieniem? Uprawianie sportu podczas przeziębienia

Materiały prasowe