Pogrzeb na próbę. Japończycy szaleją na punkcie planowania... swoich pogrzebów
Biznes funeralny ma się w Japonii coraz lepiej. W ciągu ostatnich 15 lat liczba domów pogrzebowych w Japonii zwiększyła się czterokrotnie, a Japończycy oszaleli na punkcie usługi planowania swojego pogrzebu. Wybierają trumny, makijaże, fryzury, wykonują sobie próbne zdjęcia.
Spis treści
Japońska kultura zaskakuje Europejczyków na każdym kroku. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się Love hotele, czyli tzw. hotele miłości, które rocznie odwiedza 500 milionów osób. Pokoje hotelowe są bardzo spektakularnie urządzone, znajdują się w nich setki różnych zabawek erotycznych, którymi pary mogą spełniać swoje erotyczne zachcianki.
Czytaj też: Fantazje erotyczne są normalne - nie wstydź się ich!
To nie jedyna japońska moda, która Europejczykom może wydawać się egzotyczna. Innym popularnym trendem, w dodatku makabrycznym, jest usługa branży funeralnej, na punkcie której oszaleli Japończycy. Polega ona na próbnej organizacji... własnego pogrzebu.
Czym jest pogrzeb na próbę?
"Przeżyj swój pogrzeb" to usługa, z której Japończycy korzystają w domach pogrzebowych. Polega ona na próbnej organizacji pochówku od A do Z. Zainteresowany wybiera trumnę, dobiera do niej zdobienia, materiały, z których będzie wykonana w środku. Następnie kładzie się do środka i sprawdza, czy wnętrze jest wygodne.
To, co nam wydaje się makabrycznym dziwactwem, dla Japończyków jest zupełnie naturalne. Nie tylko bez oporu kładą się do trumien, ale również wykonują sobie próbne makijaże i fryzury, korzystają z usług krawca, by zaprojektować ubranie na ostatnią drogę. Później wykonują zdjęcia, które wystawiane są w sali ostatniego pożegnania. Bliscy i znajomi odwiedzają to miejsce i płaczą nad zdjęciem zmarłego.
I właściwie nie wiadomo, czy możemy Japończykom zazdrościć dystansu do siebie i umiejętności akceptacji własnej śmierci. Warto jednak podkreślić, że to nie jedyna różnica między Europejczykami a Japończykami. Nowa moda jest konsekwencją ceremonii pochówku, która w Japonii jest bardzo rozbudowana.
Czytaj też: Oswajanie śmierci - jak poradzić sobie ze starością i umieraniem
Pogrzeb na próbę - na czym polega ceremonia pochówku w Japonii?
Ceremonia pogrzebowa w Japonii ma ściśle określone zasady. Dzieli się na cztery etapy, a każdym z nich rządzą konkretne reguły.
- pożegnanie zmarłego w jego domu - w pożegnaniu w domu uczestniczą tylko najbliżsi zmarłego
- nocne czuwanie przy trumnie - w domu czuwają przyjaciele i rodzina
- główna ceremonia pogrzebowa - to wydarzenie ma charakter publiczny. Może przyjść na nie każdy, lecz musi pamiętać o tym, by odpowiednio się zachować. Żałobnicy powinni być ubrani w czarne garnitury (mężczyźni) lub czarne sukienki/kimona (kobiety). Należy także złożyć datek kondolencyjny (wynoszący nawet do 30 tys. jenów). Jeśli ktoś z bliskiej lub dalszej rodziny nie może pojawić się na ceremonii pogrzebowej, powinien wysłać telegram kondolencyjny
- kremacja zwłok
Czytaj też: Zasiłek pogrzebowy: ile wynosi i jak go uzyskać?
Co ciekawe, również cmentarze w Japonii są inne niż nasze. Ze względu na powszechność kremacji, w Japonii cmentarze to miejsca, na których znajdują się wielopiętrowe krypty. Żeby odnaleźć krypty bliskich, wystarczy przyłożyć do czytnika kartę identyfikacyjną i w ten prosty sposób odnaleźć właściwą drogę.
Czytaj też: Co dzieje się ze zwłokami w szpitalu? Gdzie trafia ciało zmarłego, kto może odebrać zwłoki ze szpitala?