Nowe przyjaźnie na emeryturze: gdzie i jak ich szukać?
Emerytura oznacza sporo wolnego czasu, ale też wielkie zmiany w życiu. Czasem nie udaje się, mimo prób, podtrzymać dawnych kontaktów - choćby z pracy. Na szczęście, na emeryturze nikt nie jest skazany na samotność. Przy odrobinie motywacji można śmiało poznawać nowe osoby oraz nawiązywać wartościowe relacje. Oto kilka podpowiedzi, jak to robić.
Spis treści
- Odkrywanie lokalnych miejsc
- Regularność procentuje
- Zrób pierwszy krok
- Kieruj się uprzejmością
- Płaszczyzna porozumienia
- Miejsca, gdzie możesz poznać nowe osoby
- Podróże bliższe i dalsze
- Wolontariat
- Zjazdy absolwentów
- Media społecznościowe
Na emeryturze nowe znajomości można zawierać nawet przypadkowo. Przydaje się przy tym pewna regularność pewnych zwyczajów dnia codziennego. Istnieje również sporo miejsc, w których można poznać ciekawych ludzi. Wielkim atutem bycia na emeryturze jest tutaj czas na wszystko!
Odkrywanie lokalnych miejsc
Przede wszystkim rozejrzyj się po sąsiedztwie: namierz ciekawe bary, restauracje, kawiarnie. Jeśli już znajdziesz miejsce, w którym czujesz się dobrze, bywaj tam regularnie, czyli o podobnych godzinach oraz w te same dni. Jeśli masz taką możliwość, unikaj godzin typowo lunchowych, kiedy w lokalach pojawiają się często przypadkowi ludzie czy jednorazowi goście. Z czasem możesz trafić na osoby o podobnych nawykach czasowych, a to ułatwia nawiązywanie nowych znajomości. Nie bój się rozpoczynać rozmowy – uśmiech i serdeczność na wstępie potrafią zdziałać cuda. Zainteresuj się też większymi stołami, przy których gromadzą się osoby nieznające się wcześniej. To też stanowi dobry pretekst do rozmów. Osoby samotne albo takie, które podobnie jak ty szukają wartościowych relacji, szybko połkną haczyk i się odwdzięczą przyjemną rozmową.
Polecany artykuł:
Regularność procentuje
Prosty sposób na zawarcie nowych znajomości? Duża regularność na co dzień! Chodzi o wędrówki tymi samymi ścieżkami, a także wstępowanie do tych samych miejsc o zbliżonych godzinach. Bardzo szybko zauważysz, że zaczniesz się tam czuć jak u siebie. Już sama obsługa cię zapamięta, a to stanowi dobry pretekst do rozmów czy nawiązywania ciekawych znajomości. Zwracaj też uwagę na to, czy podobnie jak ty nie postępują inni – to znaczy są przywiązani do tych samych miejsc, mają podobne nawyki itp. A wtedy zyskasz kolejny punkt zaczepienia do zawarcia nowej, przyjacielskiej relacji. Działaj powoli, ale serdecznie, „badaj”, czy dana osoba faktycznie ma ochotę na nową znajomość. Z biegiem czasu możesz proponować kolejne spotkania w tym samym miejscu albo gdzieś poza nim. Równie dobrze taka propozycja może paść z drugiej strony!
Zrób pierwszy krok
Najtrudniejszy pierwszy krok? I owszem - zaczynanie rozmów z obcymi osobami to rzecz stresująca i trudna. Ale jeśli zrobisz to raz, drugi, trzeci, z czasem wyrobisz w sobie taki nawyk, a wszelkie nerwy cię opuszczą. Możesz też miło się zaskoczyć, gdy zobaczysz, jak chętni do rozmowy oraz serdeczni są inni seniorzy. O czym warto rozmawiać? Generalnie ludziom najprościej mówić o… sobie, a dokładniej – swojej rodzinie, drobnych codziennych sprawach, pasjach. Gdy rozmowa dobrze się układa i widzisz zainteresowanie z drugiej strony, możesz zaproponować, że zostawisz numer telefonu albo e-mail (lub od razu się nimi wymienicie). Pamiętaj jeszcze o jednym: w dobrym tonie i na twoją korzyść będzie podkreślenie na koniec, jak miło ci było poznać daną osobę.
Kieruj się uprzejmością
Wartościowe relacje opierają się na szacunku, życzliwości oraz wzajemnym wspieraniu się. Podkreślaj więc, że te wartości są ci bliskie. Na przykład jeśli wiesz, że nowo poznana osoba lubi coś konkretnego zjeść, przynieś to na kolejne spotkanie. Tego typu miłe akcenty oraz uprzejmość dadzą drugiej osobie do zrozumienia, że poważnie traktujesz znajomość, a także chcesz ją pogłębić. W wielu przypadkach seniorzy – jako osoby o bogatym doświadczeniu – nie chcą tracić czasu na relacje płytkie. Doceniają więc tylko te poważniejsze oraz „rokujące”.
Płaszczyzna porozumienia
Czasem już miła rozmowa wystarczy do tego, by zainwestować nieco energii w nową znajomość. Jednak jeszcze lepiej jest wtedy, gdy udaje się znaleźć wspólną płaszczyznę – np. związaną z zainteresowaniami. Tu też myśl o własnych korzyściach – chodzi o pasje, które dają ci radość, nie zaś o takie mające jedynie zadowolić drugą osobę, po to by relacja trwała.
Polecany artykuł:
Miejsca, gdzie możesz poznać nowe osoby
Polska oferta rozrywek i klubów zainteresowań dla seniorów tak naprawdę wciąż… raczkuje. Ale na szczęście powoli to się zmienia, tym bardziej że osób w dojrzałym wieku oraz na emeryturze jest coraz więcej. Rozejrzyj się zatem, jak wygląda sytuacja w twoim mieście bądź gminie, jeżeli mieszkasz na wsi. Z pomocą mogą przyjść też pracownicy urzędu gminy – mają na pewno większą wiedzę na temat możliwych, ciekawych miejsc do spędzania czasu w szerszej grupie seniorów. Dobre przykłady to chociażby kluby ogrodnicze, kulinarne, taneczne, czytelnicze, teatralne czy religijne. Świetnym sposobem na poznanie nowych osób jest także udział w zajęciach sportowych dla seniorów.
Czytaj też: 5 najlepszych sportów dla seniorów
Podróże bliższe i dalsze
Już jednodniowa wycieczka w zorganizowanej grupie pozwoli ci poznać nowe osoby o podobnych zainteresowaniach. A jeszcze lepiej, gdy chodzi o dłuższą wyprawę oraz w dalszy zakątek świata. Wiele krajów zarówno europejskich, jak i spoza Starego Kontynentu jest w pełni dostosowanych turystycznie do przyjmowania gości w dojrzałym wieku. Nawiązywanie nowych relacji możesz zacząć już podczas samej podróży, która trwa zwykle wiele godzin. Na miejscu zaś również nie zabraknie do tego okazji. Jeśli poszukujesz partnera lub partnerki, rozejrzyj się za ofertami w biurach podróży skierowanymi do singli. Bardzo ciekawe są chociażby te związane z rejsami – tu już jest mnóstwo czasu do dyspozycji, by prowadzić rozmowy czy też zagrać w przyjemne gry towarzyskie. Zarówno na pokładzie, jak i na lądzie będą okazje do wspólnego spożywania posiłków, biesiadowania, zabaw przy muzyce czy imprez tanecznych.
Wolontariat
To kolejny pomysł na twórcze i pożyteczne spędzenie czasu, a przy okazji znakomita możliwość poznania nowych ludzi. Poszukaj organizacji, które zapewniają pracę dla wolontariuszy seniorów. Nie dość, że możesz rozwinąć swoje pasje i pomóc innym, to jeszcze poznasz nowe osoby o wspólnych zainteresowaniach.
Czytaj też: Wolontariat: daj siebie innym
Zjazdy absolwentów
Organizuje je wiele szkół i uniwersytetów. Takie zjazdy oraz uroczystości pozwalają ci odnowić dawne szkolne czy uczelniane przyjaźnie. Jest też bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będzie to chwilowe spotkanie z lubianymi niegdyś osobami, lecz coś na kształt nowego otwarcia. Nie ograniczaj się tylko do głównego, uroczystego wydarzenia – czasem zjazdy to dodatkowe eventy, niekiedy zajmujące cały weekend, a nawet organizowane w formie wyjazdów. Przy okazji zainteresuj się też działalnością klubów absolwenckich przy danej placówce edukacyjnej.
Media społecznościowe
Na koniec narzędzie do poznawania nowych ludzi, które masz w zasięgu ręki i bez wychodzenia z domu! Pierwsze medium to oczywiście Facebook. Nowe osoby możesz poznać bardzo łatwo, a najlepiej, jeśli rozmowy zaczęte w świecie wirtualnym będziesz kontynuować w tym rzeczywistym. Na Facebooku działa mnóstwo grup zainteresowań z licznymi, bardzo zaangażowanymi członkami. I właściwie przede wszystkim w tych grupach masz ogromną szansę na nawiązanie wartościowych relacji – w dodatku z osobami o wspólnych pasjach.
Kolejne ważne medium społecznościowe to Instagram. Mówi się nawet, że stopniowo zastępuje on Facebooka, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Instagram prowadzi się bardzo intuicyjnie, użytkownicy chętnie się ze sobą zaprzyjaźniają, łatwo też błyskawicznie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Pomyśl, co najbardziej chcesz pokazać na Instagramie – swoje pasje kulinarne, czytelnicze, zdjęcia ogrodu, a może ciekawe stylizacje modowe? Bierz przykład z granfluencerów, którzy nawet w wieku ponad 90 lat zachwycają użytkowników Instagrama na całym świecie oraz skutecznie przełamują stereotypy związane z seniorami.
Polecany artykuł:
Porady eksperta