Gdzie seniorom żyje się najlepiej?

2019-11-27 18:38

Według danych GUS 9 mln Polaków to osoby 60+. Oznacza to, że seniorów mamy prawie 1/4 ogółu społeczeństwa. To bardzo dużo, ale czy są odpowiednio zadbani? I nie mówimy tu o kwestii opieki rodziny czy wsparcia bliskich, ale o opiece ze strony infrastruktury miejskiej.

Szacuje się, że jeśli nic się nie zmieni, w 2050 r. liczba osób w wieku 60+ będzie wynosić 13,7 mln, czyli ponad 40% społeczeństwa. Jak zatem powinny wyglądać miasta przyjazne osobom w wieku 60+? Na to pytanie dostajemy odpowiedź w raporcie stworzonym przez ikalkulator.pl

W raporcie uwzględniono m. in. kategorie takie, jak komfort życia, aktywizacja seniorów, działania władz na rzecz seniorów i koszty życia. Jak miasta podchodzą do tych kwestii? Czy dbają o swoich seniorów?

Według danych ZUS, w marcu 2019 r. średnia emerytura wyniosła 1 885 zł netto, a najczęściej wypłacane świadczenie było w kwocie ok. 1 440 zł netto. Miasta powinny dofinansowywać różne badania, przy czym w tej dziedzinie przoduje Kraków i Katowice, a także Rzeszów i Poznań – te miasta finansują najwięcej badań dla seniorów. Na końcu stawki znalazły się Gorzów Wielkopolski i Olsztyn, które obecnie nie finansują tej formy pomocy.

Dane GUS na temat liczby przestępstw stwierdzonych przez Policję przeciwko życiu i zdrowiu na 1 000 mieszkańców (w tym pobicia, zabójstwa, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) za 2018 rok w 18 największych miastach wskazują, że łącznie doszło do 498 624 takich przestępstw. 

Jak wynika z danych GUS, najbezpieczniej mogą czuć się mieszkańcy Bydgoszczy (1 miejsce w rankingu bezpieczeństwa - 0,29 na tys. mieszkańców), Olsztyna (2 miejsce- 0,35) i Krakowa (3 miejsce - 0,38). Z kolei najwięcej przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu stwierdzonych przez Policję jest w Katowicach (1,01). Niewiele lepiej jest w Gorzowie Wielkopolskim (0,83), Zielonej Górze (0,76) i Białymstoku (0,74).

W raporcie uwzględniono także dostępność opieki medycznej. To bardzo ważny element życia seniorów, znacząco poprawiający jego jakość. Jak wygląda stan dostępu do szpitali, przychodni geriatrycznych, POZ, punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej oraz domów opieki społecznej w poszczególnych miastach?

Liczbę danych placówek podzielono przez liczbę mieszkańców w wieku 60+ danego miasta. Pierwsze miejsce zajął Olsztyn, następnie uplasowały się Katowice, a na trzecim miejscu Kraków.

Jak wynika z badania Senior Apartments, osoby w wieku 65+ nie czują się jeszcze stare, chcą korzystać z życia na emeryturze i skupić się na swoim rozwoju. Najbardziej cenią sobie wolny czas (14,8%), lekturę (12,8%) czy realizację własnych zainteresowań (9,2%).

Obecnie jest wiele miejsc, w których seniorzy mogą wspólnie spędzać czas, rozwijać pasje czy uzyskać opiekę i wsparcie. Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku czy Domy Dziennego Pobytu dla Seniorów - to tam osoby starsze mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Jak pod tym względem wygląda oferta miast z naszego zestawienia? Bardzo dobrze.

W każdej miejscowości senior znajdzie coś dla siebie. Jako główny przelicznik przyjęliśmy liczbę osób w wieku 60+ przypadającą na Klub Seniora. Jak się okazuje, najwięcej Klubów Seniora w stosunku do liczby mieszkańców w wieku 60+ jest w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, z kolei na końcu zestawienia uplasował się Białystok, który znacznie odbiega od reszty stawki.

Gdzie seniorom żyje się najlepiej?
Autor: Getty Images Według danych GUS 9 mln Polaków to osoby 60+. Oznacza to, że seniorów mamy prawie 1/4 ogółu społeczeństwa.

W raporcie uwzględniono także tereny zielone, zniżki do teatrów, dostępność komunikacji publicznej oraz zniżki na podróżowanie nią, z uwzględnieniem udogodnień dla seniorów.

Pod względem dostępności komunikacji miejskiej w przeliczeniu na mieszkańców 60+ najlepiej jest: w Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Opolu, a najgorzej w Bydgoszczy i Łodzi.

Jak pokazują dane GUS, wśród miast wojewódzkich, które uwzględniono w, Bydgoszcz jest tym, które może pochwalić się największym udziałem parków i zieleni osiedlowej. Na kolejnym miejscu znalazł się Wrocław i Warszawa. Najgorzej sytuacja wygląda w Zielonej Górze.

W zestawieniu najlepiej wypadała oferta Bydgoszczy, Torunia i Lublina. Te trzy miasta jako jedyne oferują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską już dla osób w wieku 65+. Tuż za nimi jest Wrocław, gdzie obecnie z darmowej komunikacji mogą korzystać osoby w wieku 68+ i co roku ta poprzeczka wiekowa obniża się, by w 2022 osiągnąć pułap 65+.

W pozostałych miastach z bezpłatnego transportu publicznego mogą cieszyć się osoby w wieku 70+. Przy czym w niektórych ośrodkach wprowadzane są dodatkowe ulgi, jak Bilet Seniora, który jest bardzo atrakcyjną opcją – jak np. w Warszawie i Poznaniu, gdzie kosztuje jedynie 50 zł rocznie.

Warto wiedzieć: Spacery po lesie są zdrowe. Właściwości lecznicze DRZEW

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE