Nadmiar wapnia we krwi może świadczyć o przerzutach do kości

2021-11-22 16:46

Hiperkalcemia to nadmiar wapnia we krwi. O jego prawidłowym wchłanianiu decydują hormony, wydzielane przez przytarczyce i tarczycę. Hiperkalcemię wywołuje nadmiar lub niekontrolowana produkcja hormonów, a także choroby nowotworowe, dające przerzuty do kości. Jakie są przyczyny i objawy hiperkalcemii? Na czym polega leczenie w przypadku nadmiaru wapnia we krwi?

Nadmiar wapnia we krwi może świadczyć o przerzutach do kości
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Hiperkalcemia: przyczyny
  2. Hiperkalcemia: objawy
  3. Hiperkalcemia: diagnoza
  4. Hiperkalcemia: leczenie

Hiperkalcemia to nadmiar wapnia we krwi wynikający ze złego gospodarowania tym pierwiastkiem przez organizm. Odpowiadają za to hormony.

Najistotniejsze są dla tego procesu hormony:

    One decydują, jakie ilości wapnia przyjętego z pożywieniem jest w stanie wchłonąć nasz organizm, jakie wydalić, a jakie - uwolnić z kości.

    M jak mama: Źródła wapnia w diecie

    Hormon PTH pobudza wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, uwalnianie jonów wapniowych z kości i zwiększa wchłanianie tego pierwiastka w nerkach.

    Kalcytonina ma działanie przeciwne: hamuje wchłanianie i steruje wydalaniem wapnia, gdy w organizmie znajdzie się jego nadmiar.

    Właściwe funkcjonowanie tych hormonów jest skutkiem prawidłowej pracy wytwarzających je gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jeśli  produkują hormony w nadmiarze lub w sposób niekontrolowany, mówimy o ich nadczynności.

    Hiperkalcemia: przyczyny

    Hiperkalcemia jest w większości przypadków skutkiem nadprodukcji PTH, a więc nadczynności przytarczyc lub pojawia się u cierpiących na gruczolaka przytarczyc.

    Również choroby nowotworowe powodują nadmierne odwapnienie kości, zwłaszcza te dające do nich przerzuty (szpiczak, rak sutka, rak prostaty, rak płuc a także rak nerki lub rak jajnika).

    Rzadziej przyczyną hiperkalcemii może być długotrwałe unieruchomienie powodujące odwapnienie kości.

    Hiperkalcemia: objawy

    Objawami nadmiaru wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemii mogą być:

    Te dolegliwości występujące jednocześnie nazywane są zespołem hiperkalcemicznym.

    Hiperkalcemia: diagnoza

    Podstawą lekarskiej diagnozy jest badanie poziomu wapnia w surowicy krwi.

    Lekarze diagnozują hiperkalcemię, gdy stężenie wapnia w surowicy przekracza  2,75 mmol/l (norma wynosi od 2,2 do 2,6mmol/l).

    By określić dokładnie przyczynę choroby, niezbędne są także dodatkowo badania stężenia kreatyniny, chlorków, fosforanów, magnezu, potasu, hormonu PTH oraz  gazometria krwi.

    Hiperkalcemia: leczenie

    Leczenie opiera się na walce z chorobą podstawową, która spowodowała nieprawidłową gospodarkę wapniem w organizmie (nadczynność, nowotwór).

    Dodatkowo dąży się do zmniejszenia ilości wapnia w surowicy.

    Obfite nawadnianie i podawanie leków moczopędnych zmniejsza wchłanianie wapnia w nerkach, kalcytonina i bisfosfoniany zmniejszają uwalnianie tego pierwiastka z kości, a kortykosteroidy hamują wchłanianie go w przewodzie pokarmowym.

    JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

    Pytanie 1 z 9
    Jak określisz swoje samopoczucie?
    JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?