Białe plamki na zębach - przyczyny. Jak się ich pozbyć?

2017-05-29 10:55

Białe plamki na zębach mogą mieć różne przyczyny. Wszystko zależy od tego, u kogo pojawiają się białe plamy na zębach - u dzieci czy u dorosłych? Na zębach mlecznych czy stałych? A może białe plamki na zębach pojawiły się podczas wybielania? Sprawdź, jakie są przyczyny białych plamek na zębach i jak się ich pozbyć?

Białe plamki na zębach - przyczyny. Jak się ich pozbyć?
Autor: Thinkstockphotos.com Białe plamki na zębach - przyczyny. Jak się ich pozbyć?

Spis treści

  1. Białe plamki na zębach - przyczyny. Fluoroza
  2. Białe plamki na zębach - przyczyny. Niedobór wapnia
  3. Białe plamki na zębach - przyczyny. Hipoplazja szkliwa
  4. Białe plamki na zębach - jak się ich pozbyć? Jak usunąć białe plamy na zębach?

Białe plamki na zębach mogą mieć różne przyczyny. Inne będą przyczyny białych plamek na zębach u dzieci, nieco inne u dorosłych. Niektóre z nich są niegroźne, inne wymagają jak najszybszej wizyty u stomatologa, ponieważ mogą doprowadzić nawet do utraty zębów.

Z pozoru zęby mają prostą budowę, wyglądają jak kość nieosłonięta tkanką – twarda, zbita, jednorodna masa. Nic bardziej mylnego. Zęby nie tylko są ciekawą strukturą, a w dodatku niepozbawioną życia. Wewnątrz znajduje się miazga, która jest bogato unaczyniona i unerwiona. To ona odżywia ząb i zaopatruje w niezbędne składniki odżywcze. Ona też odpowiada za wrażenia bólowe, dlatego właśnie jest osłonięta szkliwem - najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Szkliwo składa się w 95 proc. ze związków nieorganicznych – kryształów wapnia i fosforu, do tego niewielkie ilości sodu, magnezu i potasu. Reszta to związki organiczne i woda. Gdy równowaga tych składników zostanie zachwiana, mogą pojawić się białe przebarwienia.

Białe plamki na zębach - przyczyny. Fluoroza

Białe plamki na zębach czy białe pasma na zębach mogą mieć kilka przyczyn. Jedną z nich są niedobory, a inną nadpodaż pewnych pierwiastków. Jeżeli białe plamki na zębach pojawiły się u dziecka i ma je od dawna, to z dużym prawdopodobieństwem jest to fluoroza.

- Fluor konieczny do prawidłowej mineralizacji zębów obecny jest w wodzie i powietrzu. Jego większe ilości znajdują się nawet w codziennie wypijanej herbacie, dlatego gdy jako dzieci używaliśmy pasty z fluorem w dużych ilościach, mogły pojawić się na zębach charakterystyczne kredowo-białe przebarwienia. Jest to zaburzenie rozwojowe, czyli pojawia się w czasie przed wyrznięciem zębów stałych – tłumaczy lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Fluoroza nie wiąże się z osłabieniem szkliwa, plamki są jedynie mankamentem estetycznym. Przebarwienia mogą mieć różne odcienie - od perlistych, kredowo-białych o zmniejszonej przezierności, aż po brunatne.

Białe plamki na zębach - przyczyny. Niedobór wapnia

Inne przyczyny białych plam na zębach to niedobory pierwiastka równie ważnego dla zdrowia szkliwa, a mianowicie wapnia. Jeżeli zauważamy u siebie białe przebarwienia na zębach, których wcześniej nie było, pojawiły się nagle, to możemy podejrzewać odwapnienie szkliwa.

- O ile fluoroza nie jest zagrożeniem dla zdrowia zębów, to przy odwapnieniu należy uważać. Jest to stan przedpróchnicowy i brak interwencji może grozić rozwojem pełnoobjawowej próchnicy, a w rezultacie borowaniem, plombowaniem, konieczne może być nawet leczenie protetyczne. Demineralizacja szkliwa często występuje u osób noszących aparat ortodontyczny, ponieważ utrudnia on dokładne szczotkowanie zębów poprzez obecność zamków i ligatur. Dlatego kwasy produkowane przez bakterie mogą nadwerężyć szkliwo – wyjaśnia stomatolog.

Podczas rutynowych kontroli w czasie leczenia ortodontycznego stomatolog na pewno dostrzeże nieprawidłowy odcień szkliwa i zaleci odpowiednie postępowanie.

Białe plamki na zębach - przyczyny. Hipoplazja szkliwa

Kolejną przyczyną przebarwień zębów o podobnym charakterze, czyli mleczno-białych, żółtawych lub nawet brunatnych jest hipoplazja szkliwa. Hipoplazja to inaczej niedorozwój. Dochodzi do niego, gdy z powodu błędów dietetycznych lub chorób układu pokarmowego organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, m.in. witaminy A, D, K i C oraz minerałów: wapnia, fluoru lub magnezu. Te niedobory mogą być również efektem chorób przebiegających z wysoką gorączką, chorób zakaźnych w wieku dziecięcym i wystąpić jako skutki uboczne stosowania niektórych leków. Niedorozwój szkliwa to również sygnał do badania pod kątem celiakii.

- Hipoplazja szkliwa jest stanem wymagającym leczenia stomatologicznego. Niechronione zęby są podatne na wiele dolegliwości - łatwo ulegają erozji, nadwrażliwości, próchnicy, są bardziej kruche i możemy je nawet stracić. Ryzyko niedorozwoju szkliwa jest szczególnie wysokie w pierwszych latach życia dziecka, kiedy formują się zęby stałe. Wtedy dopiero nabierają odporności, są słabiej zmineralizowane, a przez to bardziej wystawione na szkodliwe czynniki – wyjaśnia dr Stachowicz.

Białe plamki na zębach - jak się ich pozbyć? Jak usunąć białe plamy na zębach?

Plamki wskutek fluorozy mają charakter trwały. Można spróbować wyrównać koloryt zębów stosując mikroabrazję, czyli starcie mikroskopijnej warstwy szkliwa za pomocą specjalnych dentystycznych past i narzędzi polerskich. Dodatkowo, redukcję widoczności plamek można uzyskać wykonując zabiegi wybielania zębów za pomocą lasera lub nakładek do domowego stosowania. Gdy jednak efekt nie jest zadowalający, a dotknięte fluorozą zęby znajdują się w strefie estetycznej (od jedynki do czwórki), można zastosować licówki ceramiczne.

Ubytek wapnia w szkliwie może być spowodowany zarówno procesami próchnicowymi, dietą bogatą w kwasy, a nawet refluksem. Ważne jest określenie przyczyny i zmiana nawyków. Na początku zaleca się używanie past do domowej fluoryzacji lub fluoryzację w gabinecie. Duże ubytki można borować i odbudować za pomocą kompozytu stomatologicznego. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które pomoże w walce z nieestetycznymi smugami – infiltracja żywicą. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Miejscowo na powierzchnię szkliwa nakłada się preparat ze specjalnej żywicy, która wnika w szkliwo i zębinę, trwale chroniąc je przed dalszą erozją.

W przypadku hipoplazji szpiku regularna higiena za pomocą pasty z fluorem, szczoteczki o miękkim włosiu, nitki dentystycznej i płukanki to codzienne minimum. W gabinecie stomatologa możliwy jest zabieg lakowania bruzd oraz fluoryzacji, które zabezpieczą zęby. Ważna jest również obserwacja rozwoju zgryzu u malucha. Gdy posiada wadę zgryzu i jego wiek już na to pozwala, konieczne jest leczenie ortodontyczne.  Nierówne i stłoczone zęby trudniej dokładnie oczyścić, a stąd prosta droga do rozwoju próchnicy.