Sennik – krew. Co znaczy sen o krwi?

Krew ma w sennikach bogatą i bardzo różnorodną symbolikę. Dlatego też tłumaczenie obrazu krwi, który pojawia się w naszym śnie, może nie być proste. Zwykle zależy od jego kontekstu. Co według sennika może nam mówić sen o krwi?

Krew według sennika może mieć różne znaczenie. W niektórych kulturach była bowiem czczona jako pierwiastek życia, w innych – uznawana za symbol śmierci i nieczystości. Podobnie jest w tłumaczeniach snów, w których pojawia się wątek krwi. W niektórych sytuacjach obrazy te są ostrzeżeniem przed chorobą lub hańbą, kiedy indziej – znakiem mądrości lub płodności.

Spis treści:

 1. Sennik - krew: co może oznaczać?
 2. Sennik - krew: symbol życia
 3. Sennik - krew: śmierć i nieczystość
Posłuchaj co może oznaczać sen o krwi. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Sennik - krew: co może oznaczać?

Sny o krwi wiążą się często z pojęciem siły. Osoby śniące o niej są mocne, pełne życiowej energii, witalności (jeśli sen dotyczy przemocy, jest to obraz siły niszczącej). Krew odnosi się też do ich uczuć: silnych emocji, które przeżywamy lub które będziemy przeżywać. Czasem sny mają podtekst erotyczny lub związany z płodnością. Oznaczają potrzebę wsparcia, mówią o tym, że martwimy się o kogoś i że odczuwamy niepokój, ale czasem są odzwierciedleniem naszych własnych ran psychicznych i potrzeby ich zagojenia.

  Sennik - krew z nosa –  widok płynącej z nosa krwi nie jest dobrą wiadomością. Zwiastuje chorobę lub nieszczęście, a nawet śmierć. Może też być zapowiedzią wielkiej troski lub wizyty w sądzie – niekoniecznie dla nas przyjemnej.

  Sprawdź też:

  Sennik - woda. Co oznacza sen o wodzie?

  Sennik - kot. Co oznacza sen o kocie?

  Sennik - zęby. Co oznacza sen o zębach?

    Sennik - krew menstruacyjna/miesiączkowa/okres – obraz krwi menstruacyjnej zawsze był kojarzony z mądrością i płodnością. Dla śniącego o krwi miesiączkowej oznacza osiągnięcie wyższego wtajemniczenia, wysokiego poziomu wiedzy, zdobycia życiowej mądrości. Senniki tłumaczą też takie sny jako zapowiedź uwolnienia się od problemów lub jako znak nadchodzącego okresu kreatywności i doskonałych pomysłów.

    W wyjaśnianiu takich marzeń sennych ważny jest kontekst, np. osoba, która śni. Jeśli jest nią młoda kobieta, może oczekiwać pozytywnych zmian, jeśli starsza – powinna zacząć działać, ciężarna – powinna uważać na dziecko. Kobieta, która śni, że nie widzi krwi na bieliźnie, podświadomie boi się macierzyństwa lub niepokoi nieplanowanym stosunkiem.

    Sprawdź też: Sennik - ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

    Sen o miesiączce, który śni się mężczyźnie, jest niezwykle rzadki i może oznaczać zmagania się z problemami ponad siłę. Sen, w którym rozmawiamy o miesiączce (własnej lub czyjejś) oznacza, że powinniśmy komuś wybaczyć, czasem jednak tłumaczy się go jako zapowiedź kłótni rodzinnych, które się skończą, czyli jest symbolem oczyszczenia, przejścia na inny etap.

      Sennik - krew z ustplucie krwią symbolizuje bogactwo. Jeśli taki sen ma młoda osoba, może to jednak oznaczać chorobę lub plotkowanie na nasz temat i niesłuszne pomówienia. Może też zapowiadać słowne konflikty z rodziną. Krew płynąca z ust według niektórych senników może być obrazem świadczącym o poczuciu winy spowodowanym swoją wypowiedzią.

      Sprawdź też: Sennik - zdrada. Co oznacza sen o zdradzie?

        Sennik - krew z głowy – sen o płynącej z głowy krwi oznacza nadejście słabości – zarówno tej duchowej, jak i fizycznej.

          Sennik - krew z ucha – przestrzega przed lekceważeniem czyichś słusznych rad.

            Sennik - krew z palca – to ostrzeżenie przed złodziejem. Jeśli krew płynie z dłoni, może to być symbol wahania się przed podjęciem wyzwań, apatii w działaniu.

              Sennik - krew z oczu – jest wyrazem lęku przed przyszłością.

                Sennik - krew w ustach – może być ostrzeżeniem przed poważnymi kłopotami zdrowotnymi osoby śniącej.

                Sprawdź też: Sennik - pies. Co oznacza sen o psie?

                  Sennik - krew na rękach – taki sen może mówić przypominać o poczuciu winy (niekoniecznie prawdziwej), które siedzi głęboko w naszej podświadomości. Niekiedy może to być zapowiedź niebezpiecznej sytuacji, w którą zostaniemy wplątani i ostrzeżeniem, że musimy postępować odpowiedzialnie i nie wtrącać się w sprawy innych. Jeśli śnimy, że ktoś ma ręce ubrudzone krwią – powinniśmy uważać, by nie sprawić temu komuś przykrości.

                    Sennik - krew z pochwy – oznacza kłopoty i brak zrozumienia w miłości.

                      Sennik - krew w moczu – widok krwi to zapowiedź hańby i wstydu, który nas czeka. W wielu sennikach sen ten jest tłumaczony jako zapowiedź choroby dziecka.

                        Sennik - krew na twarzy – zapowiedź trudnego okresu w życiu. Może okaże się, że mamy kłopoty w pracy, a może będziemy zmuszeni do walki o miłość, przyjaźń, utrzymanie rodziny w jedności.

                        Sprawdź też: Sennik - szczur. Co oznacza sen o szczurze?

                        Sennik - krew. Co oznacza krew i inne symbole? [WIDEO]

                         Sennik - krew: symbol życia

                         Krew oznacza życie. To jej obecności w ciele zawdzięczamy naszą egzystencję – jest dla nas źródłem tlenu i substancji odżywczych. Dlatego sny o jej utracie traktowano jako zapowiedź choroby, słabości, śmierci. Była na tyle ważną i cenną substancją, że składano ją bogom w ofierze: na przebłaganie ich gniewu, jako okup, by otrzymać od nich łaski lub jako pokarm, którego bóstwa potrzebowały, by trwać na swoim boskim piedestale.

                         Krwi ofiarnej w wielu religiach przypisywano magiczną moc – smarowano nią odrzwia w obronie przed złymi duchami lub przed karą boską – jak Żydzi w noc paschalną. Skrapiano nią też groby zmarłych, aby zapewnić im dostatnie życie w zaświatach. Stała się też symbolem płodności – w wielu kulturach polewano krwią pola, aby zapewnić sobie dobre plony.

                         Sprawdź też: Sennik - dziecko. Co oznacza sen o dziecku?

                         W wielu kulturach krew traktowano jako siedzibę duszy – tak jest do dziś w islamie. W krajach muzułmańskich z tego powodu zabrania się spożywania krwi zwierząt, by nie przenieść natury zwierzęcej do ludzkiej. Wiele pierwotnych ludów piło jednak krew zwierząt i to celowo, aby zdobyć ich moce. Podobnie pito krew wrogów, aby zawładnąć ich duszami i pokonać.

                         Jako źródło życia krew występuje w opowieściach o wampirach i demonach atakujących niewinnych ludzi. Na południu starożytnej Europy krew była afrodyzjakiem, a także znakiem braterstwa – kroplami własnej krwi wymieniały między sobą osoby, które pragnęły stać się jednym. Krew upuszczano także chłopcom w trakcie rytuału inicjacji, czyli przechodzenia z dzieciństwa w okres dorosłości, stawania się wojownikiem itd.

                         Czytaj też:

                         Sennik - jak interpretować marzenia senne?

                         Sennik babiloński - najpopularniejsze symbole

                         Sennik egipski - najpopularniejsze symbole

                         Sennik - krew: śmierć i nieczystość

                         Krew jest jednak najczęściej kojarzona z cierpieniem i ze śmiercią, zwłaszcza tą nienaturalną, przychodzącą nagle i podstępnie. Krew często też budziła przerażenie i zwiastowała nieszczęście, była obrazem przemijania, zranienia, nieraz śmiertelnego.

                         Sny o krwi płynącej z ran innych ludzi tłumaczono jako zapowiedź zadawania bólu, krzywdzenia. Ale i w tym kontekście nie traciła ona jednak swojego wyjątkowego znaczenia: dla niektórych ludów to właśnie czerwone krople wypływające z ciał osób zabitych czy samobójców były czczone jako medykamenty na wszelkie choroby i problemy.

                         Sprawdź też: Sennik - pająk. Co oznacza sen o pająku?

                         W wielu religiach krew wiązał się też z nieczystością. Poczynając od krwi zamordowanego człowieka, przez krew zwierząt ofiarnych aż po krew menstruacyjną była ona symbolem skażenia i wykluczenia. Osoby skażone nią były wyrzucane poza margines społeczności: zarówno mordercy, kaci, jak i kobiety w czasie miesiączki nie mogły modlić się w świątyniach.

                         Niewiastom w czasie okresu lub po porodzie nie wolno było przygotowywać posiłków, mężczyznom nie wolno ich było dotykać, ani one nie mogły dotykać innych osób, by ich nie skazić. Tak było w starożytnym Izraelu – dlatego takie poruszenie wywołała kobieta z krwotokiem, która w Ewangelii ośmieliła się dotknąć szaty Jezusa.

                         Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem chrześcijaństwa, gdy krew przelana na krzyżu stała się symbolem oczyszczenia z grzechów. Od tej pory nabrała znaczenia podobnego do symboliki wody i ognia – była obrazem obmycia z win, odrodzenia się lub powtórnego narodzenia do życia.

                         Czy artykuł był przydatny?
                         Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
                         KOMENTARZE