Test na andropauzę

Test na andropauzę - inaczej kwestionariusz J. E. Morleya (Androgen Deficiency in the Aging Male - ADAM) to najpopularniejszy test, który wykonuje się w celu wstępnego ropoznania andropauzy. Składa się on z dziesięciu pytań, które pozawalają wstępnie rozpoznać przekwitanie u mężczyzn.

Test na andropauzę powinni wykonać mężczyźni ok. 50. roku życia, którzy mają objawy, takie jak złe samopoczucie, nerwowość, zaburzenia snu, spadek wagi (lub przyrost masy ciała), a przede wszytskim - spadek libido, zaburzenia erekcji.

Objawy te wynikiem spadku poziomu testosteronu, a także niskiego poziomu DHEA i hormonu wzrostu. Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie wyników odpowiednich badań. Jednak wcześniej można rozwiazać kwestionariusz J. E. Morleya (Androgen Deficiency in the Aging Male - ADAM). Składa się on z dziesięciu pytań, które pozawalają wstępnie rozpoznać przekwitanie u mężczyzn.

Źródło testu: The Saint Louis University ADAM questionnaire.

Jeśli jesteś po 50. roku życia, wśród kłopotów zdrowotnych dominują objawy związane z zaburzeniami erekcji, a dodatkowo wynik testu sugeruje andropazuę, koniecznie udaj się do lekarza. Przeprowadzi on wywiad i zleci odpowiednie badania (krwi, urologiczne), które pozwolą ostatecznie rozoznać andropazuę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE