Test dla babci

Nie rodzimy się jako biała, niezapisana karta. W genach po rodzicach, dziadkach i dalszych krewnych, dziedziczymy ogólny zarys osobowości, czyli pewne cechy temperamentu. Psychologowie twierdzą, że to właśnie różnice temperamentu często bywają przyczyną rodzinnych kłopotów. Dlatego warto poznać słabe i mocne strony bliskich, by w miarę bezkonfliktowo ułożyć wzajemne relacje. Oto zadanie dla całej rodziny.

Z doświadczeń wielu rodzin wynika, że niekiedy trudno o harmonię i porozumienie między dziadkami, rodzicami dziecka i nim samym. Oczekiwania i potrzeby tych trzech stron nieco się różnią. Pogodzić je wcale nie jest łatwo.

Relacje między rodzeństwem nigdy nie będą układać się idealnie. Dzieci tych samych rodziców to dwie indywidualności. Nie da się zapobiec konfliktom ani sprawić, by nikt nigdy nie cierpiał. To, co mogą zdrobić rodzice i dziadkowie, to pokazywać dzieciom sposoby przezwyciężania wspólnych problemów.

Dobre rady dziadków mogą być naprawdę pomocne lub przynajmniej warte przemyślenia. Jeśli rodzice je odrzucają, powinni to zakomunikować w konkretny, ale spokojny i kulturalny sposób i mimo odmiennych zdań, docenić każdą radę. A dziadkowie powinni uszanować poglądy rodziców.

Oto quiz dla całej rodziny. Najpierw rozwiążcie swoje testy bez porozumiewania się. Następnie niech każdy sprawdzi, którą z liter zaznaczał najczęściej - a, b, c, d. Rozwiązanie przeczytajcie wspólnie.

By utrzymać dobre relacje w rodzinie, potrzebna jest wyrozumiałość i spokój. Myślenie o przede wszystkim dobru dzieci, wzajemny szacunek, rozmowa i zawieranie kompromisu to klucz do sukcesu całej rodziny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE