Reumatoidalne zapalenie stawów - test wiedzy

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą układową chorobą tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. To najczęściej występująca choroba zapalna w Polsce. Powoduje postępujący stan zapalny błony maziowej, który objawia się przede wszystkim bólem stawów. Jaka jest przyczyna RZS oraz na czym polega jej leczenie? Rozwiąż test i sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te, oraz inne pytania, dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów.

Do czynników ryzyka zachorowania na RZS można zaliczyć przede wszystkim pokrewieństwo genetyczne. Wpływ genów na ryzyko zachorowania na RZS wynosi około 50–60%. Ponadto do zachorowania na RZS predysponuje płeć - kobiety zapadają na tę chorobę częściej, w stosunku 3:1. 

Kluczową rolę odgrywa także wiek. Wyraźny wzrost zachorowań odnotowuje się w piątej dekadzie życia, natomiast najwyższa wykrywalność tej choroby dotyczy kobiet powyżej 65. roku życia.

Chorujesz na RZS? A może jesteś genetycznie obciążony tą chorobą? Sprawdź swoją wiedzę na temat RZS, wybierając, czy poniższe sformułowania są prawdziwe czy fałszywe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.