Oceń ryzyko zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej to szeroko rozpowszechniona choroba oczu, a zarazem najczęstsza przyczyna ślepoty. Schorzenie to dotyka jedną na dwadzieścia osób żyjących w krajach uprzemysłowionych. Choć choroba w pełni rozwija się u osób starszych jej symptomy pojawiają się wcześniej. Jej rozwój zależy od wielu czynników, nie tylko predyspozycji genetycznych i wieku. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

Oceń ryzyko zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)
Autor: Thinkstockphotos.com AMD czyli  zwyrodnienie plamki żółtej to szeroko rozpowszechniona choroba oczu, a zarazem najczęstsza przyczyna ślepoty.

Szacuje się, że na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD – z ang. Age-Related Macular Degeneration) choruje 1,5 mln Polaków (dane z 2016 r.). W rzeczywistości jest ich więcej, ale wiele osób nie wie o swojej chorobie.

Z reguły AMD rozwija się najpierw w jednym oku. Wówczas drugie przejmuje jego funkcje, w związku z czym nie zauważamy pogorszenia widzenia. Na AMD najczęściej chorują osoby w podeszłym wieku, ale nie omija ono też 50-latków.

Ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej zwiększa głównie palenie, częste opalanie oraz niedostateczna ochrona oczu przed słońcem.

Chorób oczu nie należy lekceważyć. Szczerze odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy grozi ci zwyrodnienie plamki żółtej.

Oceń ryzyko zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)

Pytanie 1 z 10
Czy masz więcej niż 50 lat?

Nie zaniedbuj kontroli wzroku. Po 50. roku życia raz w roku odwiedzaj okulistę. Poproś go o skontrolowanie wzroku także pod kątem plamki żółtej (badanie dna oka po podaniu leków rozszerzających źrenicę).

Lekarz zauważy pierwsze symptomy choroby, zanim pogorszy ci się wzrok, przede wszystkim tzw. druzy – złogi lipidowe. Ich obecność świadczy o tym, że czynność plamki jest zaburzona, skoro nie potrafi sobie poradzić z ich usuwaniem. Wówczas zaleci dodatkowe badania i postępowanie profilaktyczne.