Czy prawidłowo dbasz o swoją trzustkę?

Trzustka jest organem niezbędnym do prawidłowego trawienia, regulującym poziom glukozy w organizmie. Nieprawidłowa praca tego narządu może się przyczynić do poważnych chorób, dlatego o trzustkę trzeba dbać! Czy robisz to jak należy?

Pierwsze objawy raka trzustki

Trzustka jest bardzo ważnym organem, który pełni funkcje niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów zaangażowanych w kontrolę glukozy w organizmie. Ponadto trzustka produkuje wiele ważnych enzymów niezbędnych do procesu trawienia. W soku trzustkowym znajdują się dwuwęglany, które neutralizują kwaśną treść pokarmową pochodzącą z żołądka.

Do chorób trzustki można zaliczyć m.in. ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki oraz choroby, które mogą przyczyniać się do nieprawidłowej pracy tego narządu - cukrzycę i mukowiscydozę.

Aby trzustka działała prawidłowo, należy o nią dbać. Niezbędne jest do tego prowadzenie zdrowego trybu życia, unikanie używek i trzymanie się zdrowej, lekkostrawnej diety. Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, w jakim stopniu dbasz o swoją trzustkę!

Czy prawidłowo dbasz o swoją trzustkę?

Pytanie 1 z 8
Czy często jesz smażone potrawy (zwłaszcza na tłuszczach roślinnych)?

Pamiętaj, że ten test jest tylko sugestią i nie zastąpi porady lekarza. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy związane z pracą trzustki, niezwłocznie udaj się do specjalisty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.