Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego. Sprawdź, czy masz objawy IBS

Męczą cię wzdęcia, często boli cię brzuch, coś się w nim przelewa? To może być zespół jelita drażliwego. Jego objawy często są bagatelizowane - przypisywane niestrawności, błędom dietetycznym lub stresującemu trybowi życia. Tymczasem IBS to choroba przewlekła, która - gdy nie jest leczona - może bardzo utrudnić życie. Jakie są najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego i co powinno skłonić do diagnostyki IBS?

Zespół jelita drażliwego - w skrócie IBS (Irritable Bowel Syndrome) to bardzo częste schorzenie przewodu pokarmowego - cierpi nań niemal 30 proc. dorosłej populacji. Jego przyczyny nie są do końca jasne - za najbardziej prawdopodobne uznawane są zaburzenia mikroflory jelitowej, a także siedząca praca, brak aktywności fizycznej i ciężkostrawna dieta, czy długotrwałe przyjmowanie leków, w tym leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez recepty.

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Objawy IBS nasilają się pod wpływem stresu (dlatego dawniej IBS określano jako nerwicę jelit). Choroba jest przewlekła, i chociaż nie stanowi zagrożenia dla życia, ani nie zwiększa ryzyka wystąpienia nowotworu przewodu pokarmowego, potrafi bardzo utrudnić życie, jest też częstą przyczyną zwolnień lekarskich.

Diagnostyka IBS obejmuje wywiad lekarski, USG jamy brzusznej (które pozwala wykluczyć inne dolegliwości), niekiedy lekarz zleca również badania laboratoryjne - morfologię, CRP, oznaczenie kalprotektyny w kale, badanie kału w kierunku zakażeń pasożytniczych, a także badania serologiczne w kierunku celiakii. W uzasadnionych przypadkach zlecany są testy w kierunku zespołu SIBO lub nietolerancji pokarmowych.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza i diagnostyki w kierunku zespołu jelita drażliwego?

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.