Dlaczego drżą mi dłonie? Przyczyny drżenia dłoni

2017-11-20 15:46

Dlaczego drżą mi dłonie? To pytanie mogą zadawać sobie osoby starsze, u których drżenie rąk jest często spotykane. Wówczas najczęściej zwiastuje ono chorobę Parkinsona. Drżenie dłoni może pojawić się także u osób młodych, np. w chwilach stresu. Wówczas nie ma powodów do niepokoju. Jednak gdy drżenie pojawia się regularnie lub się nasila, może wskazywać na jedną z wielu groźnych chorób, np. cukrzycę. Sprawdź, jakie są przyczyny drżenia dłoni.

Dlaczego drżą mi dłonie? Przyczyny drżenia dłoni
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dlaczego drżą mi ręce? Nadmiar kofeiny
  2. Dlaczego drżą mi ręce? Papierosy, alkohol i narkotyki
  3. Dlaczego drżą mi ręce? Niedobór magnezu
  4. Dlaczego drżą mi ręce? Leki
  5. Dlaczego drżą mi ręce? Na jakie choroby może wskazywać drżenie dłoni?

Dlaczego drżą mi ręce? Z tym pytaniem mogą zmagać się nie tylko osoby starsze, u których drżenie dłoni pojawia się najczęściej, lecz także osoby młode. Jeśli drżenie dłoni pojawia się u nich pod wpływem stresu czy po intensywnym wysiłku fizyczny, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Jest to tzw. drżenie fizjologiczne, które może pojawić się u ludzi zdrowych. Gorzej jeśli tego typu zaburzenie ruchowe pojawia się regularnie lub z biegiem czasu przybiera na sile. Wówczas może wskazywać na jedną z groźnych chorób, np. stwardnienie rozsiane.

Jednak drżenie rąk może być nie tylko jednym z objawów choroby, lecz także osobną jednostką chorobową. Wówczas mowa o drżeniu samoistnym, czyli chorobie "drżących rąk". Charakterystyczne jest dla niej drżenie symetryczne rąk, przedramion oraz głowy, które pojawia się wtedy, gdy osoba chora chce użyć rąk. Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Wiadomo, że częstość jej występowania wzrasta z wiekiem.

Dlaczego drżą mi ręce? Nadmiar kofeiny

Kofeina pobudza działanie serca i ośrodkowego układu nerwowego, dlatego przedawkowanie kawy lub innych produktów zawierających kofeinę może przyczynić się nie tylko do drżenia rąk, lecz także do nudności, bólów głowy, bezsenności, zaburzenia rytmu serca. Kofeina w naprawdę dużych dawkach może spowodować także ataki duszności.

Dlaczego drżą mi ręce? Papierosy, alkohol i narkotyki

Narkotyki czy dopalacze także oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy i najczęściej wywołują lęk, urojenia, przyspieszenie akcji serca, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni. Odstawienie alkoholu u osób uzależnionych także może przyczynić się do drżenia dłoni. Pojawia się ono zwykle po 24-72 godzinach od ostatniej dawki alkoholu. Drżenie rąk jest nie tylko jednym z objawów odstawienia alkoholu, lecz także kaca. Jest również jednym ze skutków ubocznych rzucenia palenia.

Dlaczego drżą mi ręce? Niedobór magnezu

Magnez pełni różne funkcji w organizmie, m.in. zmniejsza pobudliwość komórek w układzie nerwowym, wykazując działanie uspokajające. Dlatego jego niedobór, do którego mogą przyczynić się m.in. ww. używki, może być przyczyną drżenia rąk. Przy niedoborze tego pierwiastka ze strony układu mięśniowego pojawiają się także skurcze mięśni, mrowienia, trudności w oddychaniu, nadmierne męczenie się przy wysiłku fizycznym. Niepokój powinny wzbudzić także silne i uporczywe bóle głowy szczególnie w okolicy karku, zawroty głowy i omdlenia.

Dlaczego drżą mi ręce? Leki

Drżenie rąk może pojawić się po długotrwałym zażywaniu leków. Najczęściej przyczyną drżenia dłoni są amiodaron, cyklosporyna, haloperidol, lit, metoklopramid, SSRI, tiorydazyna i walproinian.

Dlaczego drżą mi ręce? Na jakie choroby może wskazywać drżenie dłoni?

To ci się przyda

Drżenie rąk w młodym wieku

Jeśli drżenie rąk pojawia się u ludzi młodych, między 20. a 40. rokiem życia, może ono wskazywać na stwardnienie rozsiane (SM). Charakteryzuje je drżenie zamiarowe, które pojawia się przy wykonywaniu przez pacjenta określonego, zamierzonego ruchu. Należy zaznaczyć, że SM nie u wszystkich objawia się tak samo, dlatego należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące sygnały ze strony układu nerwowego, np. problemy z koordynacją ruchową, zaburzenia widzenia, pamięci i mowy, nagłe zmęczenie, które pojawia się bez powodu i niespodziewanie.

Innym schorzeniem, które objawia się drżeniem dłoni u dzieci i młodych osób dorosłych, jest choroba Wilsona. Jej istotą jest gromadzenie się w nadmiarze miedzi w organizmie. Konsekwencją takiego stanu jest drżenie różnego typu (zwykle w proksymalnym odcinku ramienia), często połączone z cechami niewydolności wątroby, sztywnością, niezgrabnym chodem, uśmiechaniem się w nieodpowiednich momentach, wyciekaniem śliny z ust i objawami neuropsychiatrycznymi;

  • hipoglikemia - kiedy poziom cukru we krwi jest obniżony, organizm wydziela hormony, których zadaniem jest podnieść jego poziom do wartości prawidłowych. Jednym z nich jest adrenalina, która oddziałuje na układ nerwowy i powoduje drżenie rąk, drgawki, przyspieszone bicie serca, drażliwość. Ponadto pojawiają się zawroty głowy, wzmożone pocenie, uczucie głodu, ból głowy, bladość skóry;
  • cukrzyca - podwyższony poziom cukru we krwi także może doprowadzić do dysfunkcji układu nerwowego. W przebiegu cukrzycy może pojawić się drżenie rąk o charakterze neuropatycznym. To drżenie różnego typu i o różnej częstotliwości;
  • zespół Guillaina-Barrégo - to choroba autoimmunologiczna, która doprowadza do osłabienia mięśni i uczucia mrowienia w różnych częściach ciała. Jej pierwsze objawy to drętwienie lub mrowienie w stopach, które stopniowo obejmuje ręce i górną część ciała (czasem także twarz). Po kilku dniach od wystąpienia tych symptomów następuje osłabienie mięśni w nogach, ramionach i na bokach twarzy;
  • uszkodzenie móżdżku - drżenie rąk może być wynikiem uszkodzenia móżdżku, które może być konsekwencją choroby Friedreicha, guza, krwawienia, ropnia lub udaru mózgu. Ruchy ciała są bowiem kontrolowane przez współdziałanie dróg korowo-rdzeniowych (piramidowych), zwojów podstawy mózgu oraz właśnie móżdżku. W tych przypadkach pojawia się drżenie zamiarowe (przy wykonywaniu przez pacjenta określonego, zamierzonego ruchu) o niskiej częstotliwości, zwykle jednostronne. Poza tym mogą wystąpić zaburzenia koordynacji ruchowej ciała (ataksja) i zaburzenia mowy. Chory może mieć także problemy z wykonywaniem szybkich ruchów naprzemiennych, takich jak nawracanie i odwracanie ręki, oraz z zahamowaniem ruchu w dowolnym momencie;
Ważne

Drżenie rąk u osób starszych

Drżenie rąk u osób starszych zwykle wskazuje na chorobę Parkinsona. Charakteryzuje ją drżenie spoczynkowe rąk, które pojawia się wtedy, gdy kończyna jest podparta, a pacjent nie musi pokonywać siły ciężkości. Jest to drżenie o małej częstotliwości i często powoduje zbliżenie się kciuka do palca wskazującego (tzw. kręcenie pigułek). Ponadto pojawiają się spowolnienie ruchowe i szurający chód, pismo chorego staje się coraz bardziej niewyraźne.