Objawy

Chociaż ból pełni w organizmie człowieka niezbędną rolę informacyjną i ochronną, jedne schorzenia generują dużo więcej cierpienia, niż inne. Odczuwanie nieprzyjemnych doznań odbywa się na kilku poziomach. U ich podstaw może leżeć nie tylko bezpośrednie podrażnienie receptorów bólowych (nocyreceptorów), ale też proces zapalny, powstały po uszkodzeniu tkanek lub rozpadzie krwinek. Poznaj 9 chorób powszechnie uważanych za najbardziej bolesne.
Coraz częściej łapiesz się na tym, że zapominasz o umówionej wizycie u lekarza, o wzięciu leków na czas lub o spotkaniu z przyjaciółką? Zaglądasz do lodówki, tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że nie pamiętasz, co chciałeś z niej sięgnąć? Zaczynasz się obawiać, że to objawy demencji lub choroby Alzheimera? Sprawdź, dlaczego twoja pamięć się pogarsza!
Ból skóry głowy (trichodynia) zdaniem specjalistów dość często ma podłoże psychiczne, ale zdarzają się też i inne przyczyny. Ból skóry głowy może pojawiać się także przy nieprawidłowej pielęgnacji włosów lub być wynikiem chorób skóry głowy. Sprawdź, dlaczego odczuwasz nieprzyjemny ból skóry głowy oraz jak sobie z nim radzić.
Hałas wpływa na nasz organizm bardziej, niż dotychczas przewidywano. Skutki zdrowotne hałasu dotyczą nie tylko narządu słuchu, ale całego układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Dowiedz się, czym jest hałas, jakie są źródła hałasu, jaki jest wpływ hałasu na organizm, jakie zagrożenia niesie praca zawodowa w hałasie oraz jakie są sposoby ochrony przed hałasem?
Cukrzyca to przewlekła dolegliwość, która zwiększa ryzyko wystąpienia także innych problemów zdrowotnych. Może być przyczyną chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego. Nawet wielu pacjentów, którzy na nią cierpią, nie zdaje sobie sprawy, że może oddziaływać na wzrok. Sprawdź, za jakie problemy związane z tym zmysłem odpowiada cukrzyca.
Niedobór wapnia w naszym organizmie może objawiać się zarówno w sposób gwałtowny, czyli napadem tężyczki, jak i dawać bardziej subtelne objawy kliniczne, które należy w odpowiedni sposób wywołać. Czym jest objaw Chvostka i o czym świadczy jego wystąpienie?
Krwawienie z nosa to częsta dolegliwość. Czasami jest skutkiem ubocznych stosowanych leków i terapii. Może to być także symptom świadczący o poważnej chorobie. Sprawdź, na jakie schorzenia może wskazywać krwawienie z nosa.
Męczą cię wzdęcia, często boli cię brzuch, coś się w nim przelewa? To może być zespół jelita drażliwego. Jego objawy często są bagatelizowane - przypisywane niestrawności, błędom dietetycznym lub stresującemu trybowi życia. Tymczasem IBS to choroba przewlekła, która - gdy nie jest leczona - może bardzo utrudnić życie. Jakie są najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego i co powinno skłonić do diagnostyki IBS?
Zmęczenie, problemy z koncentracją, a może drgająca powieka? Każdy z tych objawów, za sprawą reklam suplementów diety, kojarzy nam się z niedoborem magnezu. Tymczasem niedostatek tego pierwiastka może się objawiać również w inny - dosyć zaskakujący - sposób. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy niedoboru magnezu.
Niedobór witaminy B12 daje szereg objawów - wśród nich są takie, które trudno powiązać z tą witaminą, a które potrafią mocno utrudnić życie. Po czym poznać, że możesz cierpieć na niedobór witaminy B12?
Objawy HIV można z łatwością przeoczyć lub pomylić z grypą. Pierwsze oznaki zakażenia pojawiają się do sześciu tygodni po wniknięciu wirusa, który później przechodzi w stan uśpienia i pozostaje w nim nawet do dziesięciu lat. Dopiero po długim czasie od zakażenia pojawiają się pierwsze oznaki upośledzenia odporności. Jakie są pierwsze objawy HIV?
Anatomia człowieka to dziedzina medycyny, która spędza sen z powiek niejednemu studentowi pierwszych lat studiów medycznych. Powodem takiej sytuacji jest chociażby złożoność anatomii ciała człowieka – do tego, aby ją dobrze opanować, trzeba poświęcić wiele godzin wytężonej nauki. Czym jednak dokładnie zajmuje się anatomia i jakie są jej rodzaje?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – sygnały ciała – sprawdź o czym świadczą: udar mózgu: jak ratować człowieka. Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej u dzieci. Wygląd skóra zdradza, co dzieje się w organizmie. Chroniczne zmęczenie - co może Ci dolegać? Nieprzyjemny posmak w ustach - przyczyny i porady. Dlaczego czasem kłuje w sercu. Czy masz zdrową tarczycę? Objawy i diagnostyka chorób tarczycy. Gdy serce cię ostrzega zadbaj o nie. Kręci Ci się w głowie? Sprawdź jaka może być tego przyczyna. Skąd biorą sie zawroty głowy? Nerki do kontroli - niepokojące objawy, które powinny dać do myślenia. Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. O czym świadczą obrzęki. Intymne bakterie. Nogi, ręce, brzuch. Czy wiesz, co mówi twój organizm. Choroby oczu - objawy i leczenie. Przyczyny krwawień z nosa: leki, nadciśnienie, polipy, wysuszona śluzówka. Nagłe chudnięcie - o czym może świadczyć niezamierzona utrata wagi. Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy choroby. Gdy świat się chwieje.