Objawy

Swędzenie, brodawki, nietypowe krostki, włoski wyrastające w dziwnych miejscach – zazwyczaj je ignorujemy, przypisując błahym problemom ze skórą. Tymczasem zdarza się, że to właśnie one przez długi czas są jedynym objawem nowotworów: raka płuc, raka trzustki, raka żołądka, chłoniaka czy nawet białaczki. Jakie skórne objawy nowotworów pojawiają się najczęściej? Na co zwrócić uwagę, przeglądając się w lustrze?
Objawy chorej trzustki nie są jednoznaczne, dlatego bardzo łatwo pomylić je z objawami innych chorób układu pokarmowego. Tymczasem zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem: przewlekłego zapalenia trzustki a nawet raka trzustki. Jakie sygnały świadczą o tym, że trzustka niedomaga?
Plamy opadowe, zwane też plamami pośmiertnymi, to pewna oznaka śmierci organizmu. Widoczna jest gołym okiem, charakteryzuje się bowiem podskórnymi plamami na ciele zmarłego. Zazwyczaj przybierają one kolor sinoczerwony. Dzięki nim możliwe jest określenie czasu, a nawet przyczyny zgonu. Co kryje się za zjawiskiem livor mortis?
Ropniak jest zbiornikiem ropy który lokalizuje się w jamach ciała. Może on lokalizować się w jamie opłucnej i wtedy mamy do czynienia z ropniakiem opłucnej, również często lokuje się w jamie otrzewnej i jest nazywany ropniakiem otrzewnej, tak więc w zależności od lokalizacji zmiany wyróżniamy określone ropniaki. Jakie są rodzaje ropniaków i jak przebiega leczenie? Jakie objawy daje ropniak?
Ropa (łac. pus) to wydzielina powstająca w miejscach zakażeń bakteryjnych. Przyczyną powstawania ropy jest stan zapalny - ropa świadczy o lokalnej walce systemu odpornościowego z patogenami. Istnieje wiele postaci zakażeń ropnych o różnym stopniu nasilenia – od niewielkich zmian skórnych, po rozległe infekcje narządów wewnętrznych. Najpoważniejsze infekcje ropne wymagają intensywnego leczenia. Dowiedz się, z czego składa się ropa, jak powstaje ropa, na czym polega leczenie zakażeń ropnych oraz kiedy obecność ropy powinna stanowić powód do niepokoju?
Każdego dnia z trudem wstajesz z łóżka, stale odczuwasz zmęczenie, niewyspanie i na nic nie masz ochoty. Obiecujesz sobie, że musisz się porządnie wyspać. Ale przyczyną przewlekłego zmęczenia nie musi być niedostatek snu. Brak sił może być spowodowany bardzo poważnymi stanami, np. stresem lub nadmiarem kofeiny, albo chorobami m.in. anemią, lub zakażeniem układu moczowego. Przeczytaj albo posłuchaj jakie mogą być przyczyny chorobowe przewlekłego zmęczenia.
Okazuje się, że zbliżający się zawał można rozpoznać po uchu, a dokładniej po pojawiającej się na nim bruździe. Nigdy nie lekceważ tego znaku i natychmiast idź do lekarza. O co chodzi? Jak wygląda bruzda Franka?
Ucisk w głowie, opisywany jako „zaciskanie wokół głowy żelaznej obręczy”, "zaciskanie głowy w imadle" - to jeden z częściej zgłaszanych przez pacjentów rodzajów bólów głowy. Kto go doświadczył ten wie, że dolegliwość ta jest uciążliwa i może wyłączyć człowieka z normalnego życia na kilka godzin. Jakie są przyczyny ucisku w głowie? Kiedy z uciskiem w głowie powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza?
Przedawkować kofeinę można bardzo łatwo. Kofeina znajduje się bowiem, nie tylko w popularnym na całym świecie „pobudzaczu”, czyli kawie, ale też w wielu innych napojach, które codziennie spożywamy. Kofeinę możemy też przyjmować nieświadomie, z innym produktami, np. lekami. Gdzie znajdziecie kofeinę, ile możecie jej przyjmować, aby nie zatruć organizmu i jakie są objawy jej przedawkowania groźne dla zdrowia?
Mocz zdrowego człowieka powinien być przezroczysty, dlatego też mętny mocz nie jest stanem naturalnym. Przyczyna mętnego moczu może być błaha, ale zmętnienie moczu może także sygnalizować problemy ze zdrowiem – zwiastować zakażenie układu moczowego lub nerek, kamicę nerkową, a nawet nowotwory. O czym jeszcze może świadczyć mętny mocz, jakie badania są wtedy konieczne i do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Ból lewej ręki może mieć różne przyczyny. Czy jest powodem do niepokoju? Ból lewej ręki może wynikać z przeciążeń, urazów, a także rozwijających się chorób stawów. Jak rozpoznać przyczynę bólu lewej ręki? Jakie badania zrobić i kiedy udać się do lekarza? Domowe sposoby na ból lewej ręki nie zawsze mogą pomóc, ale warto ich spróbować.
Grypa bez gorączki - czy to w ogóle możliwe? W leczeniu choroby kluczowe jest właściwe rozpoznanie, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Czy brak gorączki wyklucza grypę, ale może świadczyć o innej chorobie?

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – sygnały ciała – sprawdź o czym świadczą: udar mózgu: jak ratować człowieka. Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej u dzieci. Wygląd skóra zdradza, co dzieje się w organizmie. Chroniczne zmęczenie - co może Ci dolegać? Nieprzyjemny posmak w ustach - przyczyny i porady. Dlaczego czasem kłuje w sercu. Czy masz zdrową tarczycę? Objawy i diagnostyka chorób tarczycy. Gdy serce cię ostrzega zadbaj o nie. Kręci Ci się w głowie? Sprawdź jaka może być tego przyczyna. Skąd biorą sie zawroty głowy? Nerki do kontroli - niepokojące objawy, które powinny dać do myślenia. Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. O czym świadczą obrzęki. Intymne bakterie. Nogi, ręce, brzuch. Czy wiesz, co mówi twój organizm. Choroby oczu - objawy i leczenie. Przyczyny krwawień z nosa: leki, nadciśnienie, polipy, wysuszona śluzówka. Nagłe chudnięcie - o czym może świadczyć niezamierzona utrata wagi. Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy choroby. Gdy świat się chwieje.