Objawy

Kaszel palacza często jest lekceważony. Tymczasem kaszel po papierosach lub po paleniu innych wyrobów tytoniowych może wskazywać na poważne choroby, nawet na raka płuc. Sprawdź, jak rozpoznać kaszel palacza i na czym polega jego leczenie.
Kaszel to odruch wspomagający oczyszczanie dróg oddechowych, jednak w niektórych przypadkach kaszel może świadczyć o ciężkiej chorobie. Sprawdź, jakie są rodzaje kaszlu, jakie są jego przyczyny i jakie stosować leczenie kaszlu u dzieci, a jakie u dorosłych.
Rozszerzone źrenice mogą być spowodowane różnymi czynnikami,np. spowodowane przebywaniem w słabo oświetlonym pomieszczeniu czy zażyciem pewnych leków czy środków psychoaktywnych. Okazuje się jednak, że na szerokość źrenic wpływają również przeżywane przez ludzi emocje. Poznaj najczęstsze przyczyny rozszerzonych źrenic.
Ból podniebienia może być spowodowany przez bardzo różne czynniki – od zwykłego podrażnienia skórką od chleba, poprzez reakcję alergiczną aż po poważne schorzenia, z nowotworami włącznie. Ból podniebienia może pojawiać się przy przełykaniu, przy przeziębieniu, a także od zatok lub od zęba. Sprawdź, jakie są inne przyczyny bólu podniebienia.
Zwapnienia w płucach zazwyczaj źle się nam kojarzą. Jest to objaw bardzo często opisywany po wykonaniu prześwietlenia klatki piersiowej. Niestety, taki opis nie daje odpowiedzi, z jakiego powodu doszło do zwapnienia i czy jest to zmiana łagodna czy nie. Zwapnienia w płucach pojawiają się najczęściej po przebyciu niektórych schorzeń płuc, w tym gruźlicy. Mogą być też wynikiem chorób autoimmunologicznych. Jak są objawy zwapnień w płucach? Jak przebiega ich leczenie?
Ból skóry głowy (trichodynia) zdaniem specjalistów dość często ma podłoże psychiczne, ale zdarzają się też i inne przyczyny. Ból skóry głowy może pojawiać się także przy nieprawidłowej pielęgnacji włosów lub być wynikiem chorób skóry głowy. Sprawdź, dlaczego odczuwasz nieprzyjemny ból skóry głowy oraz jak sobie z nim radzić.
Nietrzymanie stolca to najczęściej problem osób starszych, ale może wystąpić w każdym wieku, także u dzieci. Przyczyny nietrzymania stolca są różne. Mogą to być hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Nietrzymanie kału może się pojawić także po porodzie. Sprawdź, jakie są jeszcze przyczyny nietrzymania stolca i na czym polega leczenie.
Torbiel (cysta) to najczęściej niewielka, bezobjawowa i łagodna zmiana patologiczna. Może występować zarówno na zewnątrz m.in. na szyi, stopach, jak i twarzy lub wewnątrz organizmu, w tym najczęściej jako torbiel na jajniku lub w piersi. Dowiedz się, jak wygląda leczenie torbieli.
Drętwienie i mrowienie języka jest szczególnie nieprzyjemne, ze względu na mocne unerwienie i wrażliwość tej części ciała. Język może drętwieć nie tylko z powodu chorób jamy ustnej, ale także z powodu alergii, nerwicy, udaru czy nawet migreny. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej parestezji?
Hiperfosfatemia to stężenie fosforu we krwi powyżej prawidłowego poziomu. Fosfor jest bardzo istotnym pierwiastkiem, gdyż od jego prawidłowej ilości zależy budowa kości, wszystkich komórek ciała, materiału genetycznego (DNA) oraz substancji zapewniających komórkom energię. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie, gdy stężenie fosforu przekracza normę.
Objaw Janewaya to objaw skórny, towarzyszący bakteryjnemu zapaleniu wsierdzia. Nazwa tej dolegliwości pochodzi od nazwiska Edwarda G. Janewaya, który w 1899 roku jako pierwszy opisał zmiany rumieniowate i krwotoczne występujące na dłoniach i stopach w przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Dowiedz się, jak przebiega leczenie objawu Janewaya oraz jakie są rokowania.
Objaw Homansa to jedna z metod, która pozwala stwierdzić, czy pacjent cierpi na zakrzepicę żył głębokich (ZŻG). W połowie przypadków schorzenie rozwija się nie dając żadnych objawów, ale zdarza się, że zabija w ciągu kilku sekund.

Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – sygnały ciała – sprawdź o czym świadczą: udar mózgu: jak ratować człowieka. Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej u dzieci. Wygląd skóra zdradza, co dzieje się w organizmie. Chroniczne zmęczenie - co może Ci dolegać? Nieprzyjemny posmak w ustach - przyczyny i porady. Dlaczego czasem kłuje w sercu. Czy masz zdrową tarczycę? Objawy i diagnostyka chorób tarczycy. Gdy serce cię ostrzega zadbaj o nie. Kręci Ci się w głowie? Sprawdź jaka może być tego przyczyna. Skąd biorą sie zawroty głowy? Nerki do kontroli - niepokojące objawy, które powinny dać do myślenia. Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. O czym świadczą obrzęki. Intymne bakterie. Nogi, ręce, brzuch. Czy wiesz, co mówi twój organizm. Choroby oczu - objawy i leczenie. Przyczyny krwawień z nosa: leki, nadciśnienie, polipy, wysuszona śluzówka. Nagłe chudnięcie - o czym może świadczyć niezamierzona utrata wagi. Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy choroby. Gdy świat się chwieje.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski