Zwolnienie w ciąży a przedłużanie umowy przez agencję pracy [Porada eksperta]

Czy, gdy jestem w 6 tygodniu ciąży, a mam umowę do 25/01/2015, to czy mogę iść na L-4 bez konsekwencji? Czy agencja przedłuży mi umowę? Źle się czuję i praca jest szkodliwa dla kobiety w cięży, a umowa jest przedłużana co 2 tygodnie. Pracuję już od 9 miesięcy.

Jeżeli istnieją przesłanki zdrowotne, co do zwolnienia lekarskiego, pracownica zwłaszcza w okresie ciąży powinna z niego skorzystać. Natomiast, kwestie nieprawidłowego zwolnienia z pracy podczas ciąży rozważa się biorąc pod uwagę przepisy kodeksu pracy związane z rodzicielstwem. Zgodnie z art. 177 par. 1 kodeksu pracy: ''pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy''.

Warto jeszcze wspomnieć, że przepisu tego nie stosuje się do pracownic, które są w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. W powyższej sytuacji trudnością może być przedłużanie umowy o pracę co dwa tygodnie. Sytuacja niepewności pracy powinna być zbadana przez Powiatową Inspekcję Pracy, do której należy się zgłosić niezwłocznie. Podstawa prawna: Ustawa kodeks pracy ( Dz.U. z 2014 poz. 1502 )

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE