Zwolnienie lekarskie na sanatorium w ramach prewencji rentowej [Porada eksperta]

Otrzymałem skierowanie do sanatorium w ramach prewencji rentowej. Kto mi wystawi i w jakim terminie zwolnienie lekarskie?

Lekarz POZ może wystawić pacjentowi zaświadczenie lekarskie, jeżeli ten wyjeżdża do sanatorium w ramach prewencji ZUS.

Lekarz orzecznik ZUS może również orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej, wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz podczas wystawiania zaświadczeń lekarskich, a także orzekając o przedłużeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego. Warto zaznaczyć, że pełny koszt rehabilitacji, uwzględniający w szczególności koszty leczenia, zakwaterowania i żywienia pokrywa ZUS. ZUS refunduje również koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem - do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

ZUS realizuje zadania w zakresie prewencji rentowej, w tym dotyczące rehabilitacji leczniczej na podstawie art. 69 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.).

Warto wiedzieć, że w przypadku osób pracujących pobyt w placówce uzdrowiskowej odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Po złożeniu skierowania do właściwego miejscowo oddziału NFZ i zakwalifikowaniu do odpowiedniego sanatorium pacjent informowany jest o czasie oczekiwania na wyjazd, o który się ubiegał. Jest to zatem punkt odniesienia przy planowaniu urlopu wypoczynkowego z wyprzedzeniem. Wyjątkiem jest forma leczenia w szpitalu uzdrowiskowym oraz rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym, gdzie pobyt odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, które po zakończeniu leczenia wystawia świadczeniodawca.

Podstawa prawna: Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.( Dz.U. z 2012, Nr 8, poz. 971)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE