Zmiana terminu pobytu w sanatorium [Porada eksperta]

Po leczeniu szpitalnym otrzymałam skierowanie do sanatorium, NFZ po zweryfikowaniu "ustawił" mnie w normalnej kolejce. Kiedy już przyszła moja kolejka wysłano mi skierowanie. Nie było mnie w domu. Odbiór pokwitowała moja siostra 22 listopada 2012 r. 23 listopada miałam wizytę u lekarza, czułam się bardzo żle, umówiono nawet termin przyjęcia do szpitala na 26.11.2012. Turnus sanatoryjny miał się rozpocząć 1 grudnia. Syn 23 listopada (piątek) oddał skierowanie do NFZ prosząc prosząc o przesunięcie terminu wyjazdu z powodu mojej choroby. Czekałam spokojnie na następny termin. Kiedy zatelefonowałam pod koniec stycznia 2013 usłyszałam, że moje skierowanie anulowano, ponieważ zrezygnowałam. Czy teraz jeszcze mogę domagać się przywrócenia prawa do leczenia sanatoryjnego w ramach reklamacji? Nadmieniam, że nie dotrzymano 14 dniowego terminu doręczenia skierowania przed dniem rozpoczęcia leczenia.

Niestety, w powyższej sprawie wiele zależy od postępowania urzędniczego w NFZ. Oddział Wojewódzki NFZ istotnie doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia leczenia. W przypadku rezygnacji z miejsca lub terminu leczenia uzdrowiskowego, świadczeniobiorca powinien bezzwłocznie zwrócić potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe do oddziału NFZ, nie inaczej. Oddział Funduszu natomiast w postępowaniu wewnętrznym, uznaje rezygnację z zaproponowanego terminu i zwrot potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe za zasadny w szczególnych, udokumentowanych przypadkach, a zwłaszcza, gdy ich powodem jest: wypadek losowy; choroba świadczeniobiorcy (np. pobyt w szpitalu). W przypadku uznania rezygnacji z nadanego przez NFZ terminu, bądź niemożności podjęcia leczenia w tym terminie, oddział Funduszu wyznacza nowy termin realizacji skierowania w ramach możliwości oraz zgodnie z pierwotną datą wpływu skierowania. To Fundusz podejmuje decyzję, czy może przesunąć wyjazd. Przeważnie nie ma możliwości podjęcia leczenia uzdrowiskowego w innym dodatkowym terminie z uwagi na kolejkę skierowań na leczenie w sanatorium. W takiej sytuacji pacjent automatycznie spada na koniec kolejki i czekanie na rozpatrzenie wniosku odbywa się ponownie.

Warto wiedzieć, że brak pisemnego udokumentowania rezygnacji z miejsca lub terminu leczenia uzdrowiskowego jest traktowane jako nieuzasadniony zwrot skierowania, który traktowany jest jak złożenie nowego skierowania i rozpatrywane w ramach jego ważności.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 roku w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową ( Dz. U. z 2011 Nr 142 poz. 835 ze zm.) Załącznik do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 4/2010/DSM z 15 stycznia 2010 roku

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Przemysław Gogojewicz

Niezależny ekspert prawny specjalizujący się w tematyce medycznej.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE